Informacje o zbiórce
Zapraszamy do udziału w akcji „Recykling Daje Owoce”!

W ramach akcji, w 20 wybranych miejscowościach w Polsce, organizowane są zbiórki elektroodpadów, za które w zamian rozdawane są pyszne owoce.                                   

 Zespół Szkół w Przegini również bierze udział w tym przedsięwzięciu.

ELEKTROGRATY! stare lodówki, suszarki, laptopy, telefony, baterie, świetlówki – jednym słowem wszystkie zużyte, zepsute i niepotrzebne sprzęty na prąd

przynieś z mieszkania do punktu zbierania!

Zbiórka będzie prowadzona  od 2 do 27 października, 2017r

     Miejsce zbiórki: kotłownia

Głównym partnerem akcji „Recykling daje owoce”  w Polsce jest

Europejska Platforma Recyklingu

Pomysłodawcą akcji jest

ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski

www.cycling-recycling.eu

Akcję w Przegini organizują:

Agata Krzystanek i Agnieszka Kochanik ( z czynnym udziałem Samorządu Uczniowskiego)

 

O elektrośmieciach
Zwróć uwagę!Na sprzętach elektronicznych i elektrycznych umieszczany jest zazwyczaj znak przekreślonego kosza ZSEE, który informuje o zakazie wyrzucania elektroodpadów do zwykłego pojemnika! Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika, ponieważ  grozi za to kara grzywny nawet do 5 000 złotych! Nie należy ich przetrzymywać w domu czy w piwnicy, a oddać do punktu zbierania elektrośmieci lub, gdy są to urządzenia wielkogabarytowe, zamówić bezpłatny odbiór elektrośmieci bezpośrednio z domu.

Dlaczego elektroodpady są tak niebezpieczne?

Czy wiesz, że:

1 bateria „paluszek” wrzucona do zwykłego śmietnika może zanieczyścić 1 m3 środowiska?

– Jeden telewizor wrzucony do niewielkiego jeziora może zatruć ekosystem wodny na wiele lat?

Dlaczego Elektrośmieci szkodzą?

Elektrośmieci zawierają liczne szkodliwe substancje, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera, świetlówki czy innego urządzenia elektronicznego, przenikają do gleby. Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami w skrajnych przypadkach może spowodować zatrucie organizmów ludzi i zwierząt substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie.  Dlatego tak ważne jest oddanie elektrośmieci do specjalnych punktów zbierania, dzięki czemu zostaną one oddane procesom odzysku, recyklingu, a szkodliwe substancje zostaną unieszkodliwione.

Co znajduje się w elektrośmieciach?:

Rtęć – zawarta jest w niektórych świetlówkach. Jeśli trafi do zbiorników wodnych, a później przeniknie do mózgu człowieka, czy zwierząt, może spowodować zaburzenia wzorku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania.

Związki bromu – stosowane są w komputerach. Po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.

Kadm – zawarty w bateriach urządzeń elektrycznych zaburza czynności nerek, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia, powodując deformację szkieletu i zaburza funkcje rozrodcze.

PCB – pełni w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące, po dostaniu się do wód gruntowych przenika do gleby i atmosfery, a następnie do tkanki tłuszczowej ludzi i zwierząt Powoduje min. uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne a także opóźnienia w rozwoju niemowląt.

R-12 – czyli freon. W klimatyzatorach i lodówkach pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Od roku 1998 nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, jednak spotykany jest w urządzeniach starszego typu.

Azbest – używany w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych m.in. ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Jest przyczyną wielu chorób np. pylicy azbestowej, raka płuc i nowotworu międzybłoniaka opłucnej.

Co dzieje się dalej z elektrośmieciami?

Zebrane w punktach zbierania czy odebrane z domu elektrośmieci trafią do zakładu przetwarzania, gdzie nastąpi bezpieczny demontaż sprzętu.  Pozyskane w ten sposób materiały można wykorzystać ponownie do produkcji nowych urządzeń, np. 90% zużytej świetlówki można wykorzystać do produkcji nowej.

Dlaczego warto zużyte elektroodpady segregować i oddawać do recyklingu?

Czy wiesz, że:

– 56% części ze starego telewizora nadaje się do ponownego przetworzenia?

– Recykling 1 lodówki ogranicza emisję CO2 o ponad 2 tony!

– Płyty CD i DVD zrobione są z tworzywa sztucznego, które może być odzyskane i ponownie wykorzystane np. do produkcji bieżni, butów lub szyb pancernych

Co zaliczamy do elektrośmieci?

                  

  1. Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego np. lodówki, zamrażarki, pralki, urządzenia kuchenne, mikrofalówki, grzejniki elektryczne, wentylatory itp.
  2. Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego np. odkurzacze, żelazka, tostery, wagi, suszarki, młynki do kawy, elektryczne szczoteczki do zębów, golarki itp.
  3. Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjnych np. komputery stacjonarne, laptopy, drukarki, muszki, klawiatury, monitory, notebooki, kopiarki, maszyny do pisania, kalkulatory, telefony, USB itp.
  4. Sprzęt audiowizualne np. odbiorniki radiowe, telewizyjne, kamery, sprzęt hi-fi, video, wzmacniacze, instrumenty muzyczne itp.
  5. Sprzęt oświetleniowy np. świetlówki , żarówki
  6. Narzędzia elektryczne i elektroniczne np. wiertarki, piły, maszyny do szycia, urządzenia do przetwarzania drewna, metalu i innych materiałów, spawarki, lutownice, kosiarki itp.
  7. Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy np. kolejki elektryczne lub tory wyścigowe kieszonkowe konsole do gier video, gry video, sprzęt sportowy z elektrycznymi, bądź elektronicznymi częściami składowymi itp.
  8. Elementy usunięte z zużytych urządzeń np. tonery, pudełka z tuszem, po tuszu (do drukarek), kable, płytki z komputera, płytki z radia, kineskopy itp.
  9. Baterie, akumulatorki, płyty CD, DVD itp. – te zbieramy przez cały czas do pudełek zlokalizowanych na terenie szkoły.

Podejmiesz wyzwanie?

Dzwonki
1. 8.00 – 8.45
2. 8.50 – 9.35
3. 9.40 – 10.25
4. 10.40 – 11.25
5. 11.40 – 12.25
6. 12.30 – 13.15
7. 13.20 – 14.05
8. 14.10 – 14.55
Szkoła Promująca Zdrowie
Autobus

Codziennie rano:
7.40 – Przeginia od Ostrej Góry (uczniowie wsiadają na przystanku Ostra Góra, Skotnica, Stara szkoła)

Po południu:
● I kurs: codziennie o 12:35
● II kurs: codziennie o 14:15

Z życia szkoły