W dniach 15-19 kwietnia 2024 roku w naszej szkole przeprowadzono akcję pod nazwą „Tydzień Dobrych Manier- naukę savoir-vivre’u przez zabawę”. Uczniowie zostali zapoznani z harmonogramem działań i w każdym dniu realizowali inne zadanie
Motto tego tygodnia:
Po czym poznać kulturalnego człowieka?
Po tym, że we wszystkim, co robi ma na względzie innych ludzi.
Poniedziałek: „Proszę, przepraszam, dziękuję – to nic nie kosztuje, a skutkuje”
W tym dniu uczniowie przypomnieli sobie zasady dobrego wychowania i szczególnie zwrócili uwagę na używanie „magicznych słów”, które sprawiają, że dni stają się milsze. Uczniowie klas młodszych wysłuchali audiobooka – Grzegorz Kasdepke” Bon czy ton. Savior-vivre dla dzieci” oraz piosenki „Kwoka” z Akademii Pana Kleksa.

Wtorek: „Dzień grzeczności i uprzejmości”
Uczniowie z wielkim zaangażowaniem układali wierszyki, hasła, rymowanki związane z grzecznością. Wszystkie zostały zawieszone na drzwiach sal , żeby w interesujący sposób przedstawić zasady kulturalnego zachowania. Oto niektóre z nich:
Gdy mówimy dzień dobry, do widzenia nie trzymamy rąk w kieszeniach
Kto jest dobrze wychowany zawsze w towarzystwie jest lubiany.
Ze zwrotami grzecznościowymi jestem na Tak, więc piękny dla mnie jest ten świat.
Proszę , dziękuję, przepraszam – te słowa trzy, otworzą Ci do szczęścia drzwi.
Gdy się witasz z dziewczynami, trzymaj czapkę za plecami.
Podziękujesz- na pewno tego nie pożałujesz
Jestem królem dobrych manier, nie przeklinam i nie kłamię.
Na co dzień i od święta o dobrych manierach pamiętam.

Środa: Dzień komplementów i miłych słów
”Miłe słówka i słóweczka jak klejnoty się ceni” – w myśl tego powiedzenia uczniowie wykonali przepiękne drzewka życzliwości, na którym umieścili miłe słowa i komplementy dla kolegów. Drzewka zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym by przypominać każdemu o wyjątkowości miłych słów, które wypowiadamy.

Czwartek: „Uprzejmość na co dzień jest w naszej szkole w modzie”.

W tym dniu uczniowie pokazali swoje talenty wykonując, oryginalne i twórcze prace plastyczne, które zdobią szkolny korytarz, uświadamiając każdemu, że dobre maniery nigdy nie wychodzą z mody.

Piątek: Dzień Elegancji. „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”
Klasa 8 stworzyła „Kodeks Kulturalnego Ucznia”, który codziennie będzie przypominał młodszym uczniom, by przestrzegali zasad w nim zapisanych. Ósmoklasiści pokazali młodszym kolegom, że są wzorem do naśladowania, ponieważ w głosowaniu nauczycieli o tytuł:” Najkulturalniejszej klasy” zdobyli I miejsce, a w nagrodę otrzymali dzień
niepytania.

W klasach I-III natomiast wybrano „Dziewczynkę i Chłopaka z klasą” . W
nagrodę za swoja postawę otrzymali drobne upominki.

Dziękujemy nauczycielom oraz uczniom za wykonaną pracę. Pamiętajmy, że kultura to coś co zostaje, gdy już zapomnisz wszystkiego czego się uczyłeś.

Organizatorzy: Z. Piekarz, L. Izdebska , A. Mosurek

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców i Rodzicom za ufundowanie fragmentu ogrodzenia i bramy wjazdowej od strony sali gimnastycznej oraz firmie F.K.R Przemysław Nowotarski i  SABRAM Adam Solecki za montaż.

W ramach tygodnia „ Dobrych manier” obchodzonego w szkole SAMORZĄD UCZNIOWSKI zorganizował Szkolny Dzień Szczęścia.
Polub siebie, podaruj uśmiech. Od tego trzeba zacząć. Jak mawiał belgijski pisarz Phil Bosmans: „Ze szczęściem czasem bywa tak, jak z okularami – szuka się ich, a one siedzą na nosie”. Szczęście zależy głównie od naszego nastawienia psychicznego, a nie od czynników zewnętrznych. Od tego, czy lubimy i akceptujemy siebie, czy żyjemy zgodnie z własnymi przekonaniami i wartościami. Osiągnięcie wewnętrznego szczęścia pozwoli nam cieszyć się tym, co oferuje świat i jego dobra.

Informujemy, że 18.04.2024 r. (czwartek) będzie dzień otwarty. Zapraszamy od godziny 17 do 18.

10 i 11 kwietnia 2024 r. uczniowie klas szóstych brali udział w warsztatach edukacyjnych w zamku w Pieskowej Skale w ramach projektu „Wielokulturowa Rzeczpospolita – Zamek Pieskowa Skała”. Podczas zajęć uczestnicy poznali historię zamku oraz sylwetki właścicieli, ze szczególnym uwzględnieniem rodziny Szafrańców. Zostały im przybliżone podstawowe zagadnienia z zakresu kultury szlacheckiej, poznali też dawne obyczaje. Z zainteresowaniem zwiedzili zamkowe wnętrza i obejrzeli wystawę „Kultura Staropolska”. Udział w warsztatach uświadomił im, jak ważne jest poznawanie historii najbliższej okolicy.

Dzwonki

1. 8.00 – 8.45
2. 8.50 – 9.35
3. 9.40 – 10.25
4. 10.40 – 11.25
5. 11.40 – 12.25
6. 12.30 – 13.15
7. 13.20 – 14.05
8. 14.10 – 14.55

Szkoła Promująca Zdrowie

Autobus

Codziennie rano:
7.40 – Przeginia od Ostrej Góry (uczniowie wsiadają na przystanku Ostra Góra, Skotnica, Stara szkoła)

Po południu:
● I kurs: codziennie o 12:35
● II kurs: codziennie o 14:15

Z życia szkoły