Święta akcje kampanie konkursy

W dzisiejszych czasach nikt już nie wyobraża sobie życia bez urządzeń komunikacyjnych. Smartfony i inne urządzenia cyfrowe nieodwracalnie opanowały świat. Mają nam ułatwiać życie, niestety coraz częściej stanowią zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Problem bowiem nie w tym, abyśmy przestali z nich korzystać, ale w tym, abyśmy nauczyli się korzystać z nich odpowiedzialnie. Fundacja Dbam o Mój Z@sięg, z którą nasza szkoła współpracuje już drugi rok, organizuje szereg kampanii społecznych związanych z bezpiecznym i odpowiedzialnym używaniem mediów cyfrowych.

W tym roku dołączyliśmy do trzech wydarzeń prowadzonych przez Fundację:

  1. Kampanii społecznej „Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj” polegającej na pielęgnowaniu zanikającej tradycji pisania kartek świątecznych do bliskich osób;

  2. Konkursu świątecznego z nagrodami za najciekawszy front kartki świątecznej lub filmik związany z hasłem „Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj”

  3. Bezpłatnego projektu naukowo-badawczego pt. „Granie na ekranie”, którego wyniki posłużą do różnego rodzaju działań edukacyjnych wspieranych przez między innymi Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia oraz Komisję Episkopatu Polski.

Poniżej szczegóły projektów.

  1. Kampania społeczna „Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj” – projekt ma na celu m.in. zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, a przede wszystkim kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych. Akcja ma również zachęcać, aby w okresie świąt Bożego Narodzenia w sposób świadomy odłożyć media cyfrowe.

W związku z kampanią uczniowie naszej szkoły otrzymają darmowe kartki świąteczne z logo kampanii, które będą mogli wypełnić w domu wraz z rodzicami (młodsze dzieci) lub samodzielnie i wysłać bliskim osobom.

Również w szkole chętni uczniowie będą mogli zaadresować otrzymane kartki świąteczne do osób starszych, samotnych, bezdomnych, przebywających w szpitalach oraz innych instytucjach wsparcia.

Akcja potrwa do końca grudnia. Kartki będą rozdawane, jak tylko otrzymamy je od Fundacji.

Zachęcam do udziału.

  1. Konkurs świąteczny – w tej edycji zaplanowano dwa odrębne konkursy. Pierwszy z nich, KONKURS INDYWIDUALNY – podobnie jak rok temu – polega na przygotowaniu najpiękniejszego frontu kartki świątecznej. Drugi konkurs – KONKURS DLA SZKÓŁ – ma charakter zbiorowy i polega na przygotowaniu przez uczniów filmiku maksymalnie 2 minutowego. Obie prace, kartka i film, mają obrazować hasło kampanii IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMSIE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ!

Najważniejsze informacje odnośnie konkursów:

kartki świąteczne – technika dowolna, rodzaj pracy płaski (nie przestrzenny – ważny front kartki ), format max. A4; temat: IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ!

Konkurs plastyczny będzie przebiegał w następujących grupach wiekowych:

  1. grupa wiekowa I – przedszkolna(3-6latków),

  2. grupa wiekowa II- uczniowie klas 0 -III szkół podstawowych

  3. grupa wiekowa III – uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych

UWAGA! Każda praca powinna zostać opatrzona metryczką zawierającą:

a. Kategorię przeglądu: kategoria A –praca wykonana samodzielnie; kategoria B –praca wykonana wspólnie z rodzicem

b. Imię i nazwisko dziecka/ucznia

c. Kategoria wiekowa dziecka: I, II lub III

d. Dokładny adres przedszkola/szkoły, do której uczęszcza dziecko/uczeń

e. Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego

f. Imię i nazwisko rodzica wspomagającego (dla prac niesamodzielnych podejmowanych wspólnie z rodzicami)

Kryteria oceny kartek

a. samodzielność wykonania pracy (w przypadku kartki wykonanej samodzielnie),

b. pomysłowość pracy (różne płaskie techniki plastyczne),

c. estetyka wykonania,

d. zgodność z tematem

Kartki przygotowane wspólnie z rodzicem MUSZĄ być wysłane przez przedszkole lub szkołę. Nie dopuszcza się prywatnego wysyłania kartek zrobionych wspólnie z rodzicami.

Zwycięskie prace plastyczne zostaną wydane w formie kartek bożonarodzeniowych w październiku 2020 r. i wezmą udział w kolejnej edycji kampanii społecznej „Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj”.

– filmy – drugi konkurs – KONKURS DLA SZKÓŁ – ma charakter zbiorowy i polega na przygotowaniu przez uczniów filmiku maksymalnie 2 minutowego. Film, tak jak i kartka ma obrazować hasło kampanii IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMSIE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ!

Na końcu filmu należy wskazać:

  1. wszystkich autorów filmu,

  2. wszystkie osoby biorące udział w filmie,

  3. nazwę szkoły wraz z danymi teleadresowymi,

  4. imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego

Regulaminy konkursów dostępne pod linkami:

https://idaswieta.com/wp-content/uploads/2019/10/2019_IDASWIETA_konkurs_indywidualny.pdf

https://idaswieta.com/wp-content/uploads/2019/10/2019_IDASWIETA_konkurs_grupowy.pdf

Kartki i filmy (filmy na pendrive)można oddawać do p. Marioli Zając (na świetlicę szkolną) lub do p. Agnieszki Kochanik do 20 grudnia 2019r.

Wyniki obu konkursów zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.idaswieta.com najpóźniej do końca marca 2020roku.

3. Bezpłatny projekt naukowo-badawczy pt. „Granie na ekranie”

Na ostatnim zebraniu wychowawcy klas 4-8 prosili Państwa o wyrażenie zgody na przeprowadzenie wśród uczniów naszej szkoły ogólnopolskiej anonimowej ankiety poprzez złożenie swojego podpisu na formularzu. Jeśli Państwo wyrażają zgodę na udział swojego dziecka w projekcie naukowo-badawczym GRANIE NA EKRANIE (w badaniu mogą wziąć udział uczniowie klas 4-8)proszę o zwrot podpisanego formularza (albo do sekretariatu albo do wychowawcy). Jeśli ktoś nie otrzymał formularza można go pobrać tutaj: https://dbamomojzasieg.com/wpcontent/uploads/2019/11/ZA%C5%81.-NR-2.-ZGODA-RODZIC%C3%93W.pdf

Formularze będą również dostępne w sekretariacie szkoły. Zgodę będzie również można podpisać na zebraniu z rodzicami w grudniu.

Badanie chcielibyśmy przeprowadzić z początkiem stycznia, a zgody chcielibyśmy zebrać najpóźniej do końca grudnia.

Kilka słów o organizatorze badania i dotychczasowych wynikach:

Na głównej stronie portalu LIBRUS znajdziecie Państwo artykuł zatytułowany: CO INTERNET ROBI Z POLSKĄ MŁODZIEŻĄ? Badanie „Młodzi Cyfrowi” przeprowadziła Fundacja Dbam o Mój Zasięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja. Badanie uzyskało rekomendację Ministerstwa Edukacji Narodowej. Objęło ono swoim zasięgiem całą Polskę. Na pytania o stosunek do internetu, smartfonów i nowych technologii odpowiedziało ponad 50 tysięcy uczniów w wieku 12-19 lat. Wyniki zatrważają. Oto fragment z raportu: Pokolenie „Always on”.

Co dziesiąty badany uczeń deklaruje, że korzysta z telefonu praktycznie cały czas. Prawie połowa uczniów, jeśli przebudzi się w nocy, sięga po swój smartfon. Aż 24,7% uczniów czuje się uzależnionych od swojego smartfona. Pogłębiona analiza statystyczna potwierdza te dane: ok. 20% wszystkich badanych osób osiąga ekstremalnie wysokie wyniki na skali fonoholizmu (nałogowe korzystanie z telefonu komórkowego), kolejne 20% uczniów osiąga wyniki wysokie. 1/3 uczniów uważa, że jest uzależniona od serwisów społecznościowych.

Całość raportu do pobrania tu:

https://portal.librus.pl/pic/20191112/dbam/Badanie_Mlodzi_Cyfrowi_Librus_PCGEdukacja_DbamOMojZasieg.pdf

Projekt naukowo-badawczy pt.GRANIE NA EKRANIE stanowi kontynuację badań prowadzonych w latach 2015-2019 i dotyczy zachowań growych dzieci i młodzieży. Po badaniu oprócz raportu ogólnego zostanie wygenerowany osobny raport dotyczący uczniów danej szkoły. Więcej informacji na stronie Fundacji https://dbamomojzasieg.com/granie-na-ekranie/

ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W PROJEKTACH

Dzwonki
1. 8.00 – 8.45
2. 8.50 – 9.35
3. 9.40 – 10.25
4. 10.40 – 11.25
5. 11.40 – 12.25
6. 12.30 – 13.15
7. 13.20 – 14.05
8. 14.10 – 14.55
Szkoła Promująca Zdrowie
Autobus

Codziennie rano:
7.40 – Przeginia od Ostrej Góry (uczniowie wsiadają na przystanku Ostra Góra, Skotnica, Stara szkoła)

Po południu:
● I kurs: codziennie o 12:35
● II kurs: codziennie o 14:15

Z życia szkoły