Szkoła letnia – Zakopane  2019.

W dniach 11- 13.06.2019 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Szkole  Letniej w Zakopanem w ramach projektu „Poznawaj świat zdrowo – zdrowy styl życia ucznia warunkiem efektywności w nauce i wzrostu kompetencji” . Dzięki zróżnicowanej tematyce zajęć, program szkoły był bardzo ciekawy. Uczniowie poznali żywność regionalną; m.in. produkcję serów góralskich – oscypków. Samodzielnie mogli uczestniczyć w jego produkcji. Poznali również cykl produkcji od pola do stołu , czyli skąd się bierze chleb. Uczniowie pracujący w grupach uczyli się jak zadbać o swoje zdrowie, przygotowując  zdrowe posiłki.

Tematyka zajęć Szkoły Letniej nawiązuje do tematyki projektu jaki  realizuje nasza szkoła „ Szkoła promująca zdrowie”

Projekt „Poznawaj świat – Zdrowy styl życia – podsumowanie działań.

1 czerwca 2019r w naszej szkole odbył się piknik z udziałem rodziców i uczniów w ramach projektu  ”Poznawaj świat zdrowo – zdrowy styl życia”. Piknik był podsumowaniem działań realizowanych przez cały rok w naszej szkole. Działań w ramach Szkoły Promującej Zdrowie. Przez cały rok uczniowie i ich rodzice poznawali zasady zdrowego stylu życia, sposoby aktywnego spędzania czasu z dziećmi. Rodzice mogli się dowiedzieć jak wprowadzić do swojego domu nawyki zdrowego odżywiania się i zdrowego trybu życia oraz jak zmotywować siebie i innych członków rodziny do zmiany stylu życia na bardziej fit

Piknik rozpoczął się przedstawieniem  „Żyj zdrowo i kolorowo” przygotowanym przez uczniów 3 klasy gimnazjum pod kierownictwem pani Jolanty Klich. Tematyka przedstawienia dotyczyła zdrowej diety oraz aktywności ruchowej.

W drugiej części uczniowie wraz z rodzicami przygotowywali zdrowe posiłki.  Wszyscy zgodnie uważamy, że w  dzisiejszym świecie trudno nie ulec modzie na bycie „fit”.  Coraz bardziej świadomie podchodzimy do kwestii żywienia. Dieta i aktywność mają nie tylko pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.

 

Sukcesy sportowe 2018/2019

Sukcesy sportowe 20182019

 

Dzień sportu 2019

Tegoroczny Dzień Dziecka i Sportu Szkolnego przebiegał w bardzo radosnej atmosferze. Oprócz ciekawych konkurencji sportowych uczniowie klas drugich zaprezentowali przedstawienie pt. „Szanuj zdrowie”. Mamy nadzieję, że cała społeczność szkolna wraz z zaproszonymi rodzicami wezmą sobie do serca nasze rady i wspólnie zadbamy o nasze zdrowie. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Zlot Nietoperzy 2019

17 maja, w piękny słoneczny dzień uczniowie klasy piątej i szóstej wybrali się na trasę XVIII już Zlotu Nietoperzy. Organizatorem imprezy jest Ojcowski Park Narodowy. W rajdzie tym biorą udział uczniowie szkół podstawowych  leżących w otulinie OPN.

W tym roku trasa rajdu wiodła z parkingu w Czajowicach do Jaskini Łokietka, którą uczniowie mogli zwiedzić z przewodnikiem OPN. Następnie uczestnicy rajdu przeszli Wąwozem Ciasne Skałki do Bramy Krakowskiej i przez Dolinę Prądnika do Ojcowa.

Podczas finału rajdu w Parku Zamkowym młodzież poznała zasoby Muzeum Przyrodniczego, wzięła udział w ognisku i pozowała do wspólnego zdjęcia. Każda szkoła otrzymała pamiątkowy puchar za uczestnictwo w Rajdzie.

Sprawozdanie z akcji bicia rekordu czytania książek

na przerwie w Zespole Szkół w Przegini

W dniu 10 maja z dużą przyjemnością włączyliśmy się do  realizacji pomysłu Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego  w Gorzowie Wielkopolskim w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek „Przerwa na czytanie”.

Nasza akcja czytelnicza odbyła się na dwóch przerwach (9.35 – 10.45 i 10.30 – 10.40).

Łącznie czytało 17 klas pod opieką swoich nauczycieli. Każdy uczestnik zasiadł ze swoją ulubioną książką w wygodnym miejscu i zatopił się w lekturze. Czytaliśmy różne pozycje książkowe. Niektórzy próbowali nadrobić braki w znajomości lektur szkolnych, inni przynieśli książki o tematyce młodzieżowej, podróżniczej. Wśród młodszych uczniów pierwszeństwo wiodły baśnie.

Akcję czytania na przerwie uwiecznili na zdjęciach członkowie samorządu uczniowskiego.

Liczba wszystkich czytających to: 214 uczniów i 15 nauczycieli.

Projekt „Poznawaj świat – Zdrowy styl życia.

W marcu 2019r uszyła druga edycja projektu  ”Poznawaj świat zdrowo – zdrowy styl życia”. W drugiej edycji uczestniczą uczniowie klas czwartych i ich rodzice.

Uczniowie udali się do Krakowa Na Uniwersytet Pedagogiczny gdzie brali udział w dwudniowych warsztatach. Tematem zajęć było m.in. Jak żywność wpływa na zdrowie, rozwój układów. Został im przybliżony temat „Czym jest żywność. Produkcja, transport i konsumpcja żywności. Jak zachować zdrowie u siebie i bliskich”. Za pomocą programów komputerowych mogli wyliczyć ilość spożytych kalorii .

W drugim dniu warsztatów uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach Fitness, w zajęciach ruchowych mających na celu kształtowanie sylwetki dla profilaktyki otyłości. Na koniec warsztatów uczniowie za pomocą mobilnych aplikacji tworzyli jadłospisy zdrowego odżywiania się.

 

Zabawy w stylu retro – ciche przerwy !!

Korytarz na I piętrze po stronie SP, gdzie bawić się mogą najmłodsi, został ostatnio
„doposażony”. Nasza pani plastyk Mariola Zając stworzyła tam dwa stanowiska do gry w klasy. Mogłoby się wydawać, że to zabawa całkiem retro i nie znajdzie swojego miejsca w gustach współczesnych dzieci, ale rozrywkę najmłodsi mają jednak sporą. To już kolejny z pomysłów, jak sprawić, by szkolne przerwy przebiegały w spokojniejszy, ale i ciekawy
sposób. Zapraszamy uczniów do korzystanie z tej formy spędzania wolnego czasu.

„Higiena jamy ustnej”

Uczniowie klas od 1 do 3 uczestniczyli w zajęciach o charakterze działań profilaktycznych. Tematem spotkania była „Higiena jamy ustnej”. Pani pielęgniarka Lidia Byczek opowiedziała, jak ogromny wpływ na stan uzębienia ma racjonalne odżywianie, właściwe dbanie o zęby oraz ograniczanie przekąsek między posiłkami.

Wyjaśniła dlaczego należy dbać o higienę jamy ustnej i jak często to robić;. Zademonstrowała sposób prawidłowego mycia zębów szczoteczką oraz czyszczenia przestrzeni między zębowych nitką dentystyczną. Prowadząca zwróciła uwagę uczniów na różnorodność pst do zębów i płynów do płukania jamy ustnej. Przypomniała o konieczności wymiany szczoteczek. Zachęcała do systematycznego dokonywania kontroli stanu uzębienia w gabinetach dentystycznych. Na koniec zajęć dzieci otrzymały materiały edukacyjne i dyplomy za  uczestnictwo w zajęciach.

 

Zabawy w stylu retro! Ciekawe przerwy w naszej szkole

Korytarz na I piętrze po stronie SP, gdzie bawić się mogą najmłodsi, został ostatnio
„doposażony”. Nasza pani plastyk Mariola Zając stworzyła tam dwa stanowiska do gry w
klasy. Mogłoby się wydawać, że to zabawa całkiem retro i nie znajdzie swojego miejsca w
gustach współczesnych dzieci, ale rozrywkę najmłodsi mają jednak sporą. To już kolejny z
pomysłów, jak sprawić, by szkolne przerwy przebiegały w spokojniejszy, ale i ciekawy
sposób. Zapraszamy uczniów do korzystanie z tej formy spędzania wolnego czasu.

CICHE PRZERWY W NASZEJ SZKOLE!

O tym, że hałas szkodzi zdrowiu wie każdy człowiek. Tak samo jak powszechnie wiadomo, że poziom decybeli w czasie przerw w naszej szkole jest często zatrważający. Jako nauczyciele staramy się nie ignorować tego problemu i chociaż w pewnym stopniu ten hałas ograniczać. Stąd właśnie wziął się pomysł tzw. „cichych przerw”, w czasie których uczniowie zajęliby się konstruktywnym i w miarę niegłośnym spożytkowaniem czasu między lekcjami.

Z doskonałą ideą wyszli uczniowie klasy VI, którzy zaproponowali układanie kostki Rubika. Już od dobrych kilku miesięcy, ku uciesze nauczycieli, jak i samych uczniów, którym hałas też przeszkadza, na szkolnych korytarzach możemy zauważyć, jak wielu ta rozrywka dostarcza radości. Godziny ćwiczeń i przygotowań sprawiły, że prawdziwi mistrzowie potrafią ułożyć skomplikowaną konstrukcję w mniej niż pół minuty!

Na własne oczy podziwiać mistrzów mogliśmy na zorganizowanym w czasie jednej z przerw konkursie, do którego przystąpiło sporo chętnych. Umiejętności wszystkich układających kostki Rubika robią naprawdę duże wrażenie. Wśród najlepszych znaleźli się:

Kategoria I-IV

1 miejsce: Bartosz Bigaj kl.4b- 1 min 8 sek

Oliwier Mączka kl.2b- najmłodszy

2 miejsce: Miłosz Mączka kl.4b- 1 min 9 sek

3 miejsce: Sławomir Kordaszewski kl.4a- 1 min 37 sek

Kategoria V-VII

1 miejsce: Jakub Kowal kl.Vb- 37 sekund

2 miejsce: Szymon Roś kl.VI- 40 sekund

3 miejsce: Szymon Oczki kl.VI- 53 sekundy

Kategoria Gimnazjum

1 miejsce: Maciej Roś –16 sekund !

2 miejsce: Piotr Pączek – 31 sekund

3 miejsce: Kamil Bigaj- 43 sekundy

Konkursy swoją drogą, najważniejsze, że uczniowie znaleźli sobie nową, fascynującą i bardzo rozwijającą pasję, która już owocuje tym, że na przerwach jakoś tak trochę ciszej się zrobiło. Oby szaleństwo hobbystycznego układania kostki Rubika znalazło jeszcze wielu odbiorców.

Mikołajkowy turniej gier i zabaw dla klas IV

  „Dbaj o zdrowie”

 

Jak co roku  28 listopada odbył się konkurs recytatorski klas młodszych pod hasłem „Dbaj o zdrowie”. Organizatorkami  konkursu były p. Grażyna Sołtysik i p. Kazimiera Cudejko. W tym roku jego motywem przewodnim były wiersze o tematyce zdrowotnej. Konkurs stał na wysokim poziomie  i dlatego nasze polonistki wchodzące w skład jury: p. M. Stefańska-Całus, p. M. Sygulska oraz           p. M. Blecharczyk miało spore trudności, aby wybrać zwycięzcę. W czasie występów małych recytatorów brano pod uwagę m. in. znajomość tekstu, tempo deklamacji, dykcję oraz ogólne wrażenia artystyczne. Występy uhonorowano dużymi brawami. Po podliczeniu głosów jury wybrało następujących zwycięzców:

I miejsce: Mikołaj Roś – kl. II a

II miejsce: Krzysztof Gałąź kl. II b

III miejsce: Nikola Głąb – kl. II a oraz Amelia Długosz – kl. II a

Dziękujemy wszystkim występującym uczniom za doskonałe przygotowanie do konkursu i życzymy dalszych sukcesów w nauce.

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE –  zajęcia sportowe

 1. Zachęcanie uczniów do korzystania z oferty zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych związanych z aktywnością fizyczną. Propagowanie różnych dyscyplin sportowych wśród dzieci i młodzieży szkolnej jako formy zmniejszającej zachowaniom agresywnym i patologicznym.
 2. Rozwijanie sprawności fizycznej-organizacja sportowych zawodów szkolnych i pozaszkolnych:
 • piłka nożna (IX-X, IV-VI)
 • piłka nożna halowa (X-XII)
 • piłka siatkowa (II-V)
 • tenis stołowy (XII-I)
 • tenis ziemny (IV- VI)
 • narciarstwo alpejskie (XII-III )
 • badminton (III-VI)
 • piłka siatkowa plażowa (V-VI)
 1. Realizacja programu Ministerstwa Sportu i Turystyki „KLUB’’ – cały rok.
 2. Udział w programie Polskiego Związku Tenisa Ziemnego „Tenis 10”- cały rok.
 3. Realizacja projektu Ministerstwa Sportu i Turystyki „Szkolny Klub Sportowy” – cały rok.
 4. Realizacja Programu Gminnego Szkolnego Związku Sportowego w Przegini „Program profilaktyczno-sportowy dla dzieci i młodzieży 2018/2019” – cały rok.
 5. Udział w projektach „Już pływam”(IX-XII).
 6. Umożliwienie rodzicom, społeczności lokalnej i absolwentom korzystania z sali gimnastycznej i siłowni- cały rok.
 7. Organizacja Integracyjnych Rozgrywek Sportowych dla osób niepełnosprawnych w Środowiskowym Domu Samopomocy-Ognisko Terapeutyczne w Jerzmanowicach (VI).
 8. Współpraca z LKS „Promień -Przeginia”- cały rok.
 9. Pogadanki na temat zdrowego stylu życia, przestrzegania zasad dbałości o higienę osobistą-cały rok.
 10. Kształtowanie zachowań i warunków sprzyjających zdrowiu- cały rok.

 

Nauczyciele wychowania fizycznego

 

„Od uprawy do potrawy”.

 

Dnia 15 listopada 2018 roku uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej w Przegini brali udział w wycieczce do Krakowa. Miejscem docelowym było Tesco. Tutaj uczniowie wraz z wychowawcami p.G.Sołtysik i p.K.Cudejko oraz p.A.Martyniak zostali powitani przez panie prowadzące zajęcia. Warsztaty odbywały się w ramach programu „Od uprawy do potrawy”. Nasi uczniowie przybrali nazwę- „Grupa Zdrowia”. Następnie wyruszyliśmy w podróż ekspedycji na różne działy. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób uczniowie zostali zapoznani z produktami, które w zasadniczy sposób wpływają na nasze zdrowie. Poznawali różne rodzaje warzyw i owoców, odnajdywali naklejki, degustowali, a także poznawali kraje pochodzenia warzyw i owoców. Dzieci wykazały się dużą wiedzą wyniesioną z lekcji i z domu, z dużym zaangażowaniem brali udział w warsztatach. Poszerzyli wiedzę z zakresu roli produktów mlecznych, zbożowych i nabiału w ich rozwoju. Poznali drogę ich powstawania i przetwórstwa. Zajęcia były przeplatane rozwiązywaniem przez dzieci rebusów i zagadek dotyczących zdrowego odżywiania. Po zwiedzaniu działów żywności i magazynów uczniowie zostali zaproszeni na drugie śniadanie, które składało się z najzdrowszych produktów mlecznych, zbożowych oraz owoców. Na zakończenie wychowawcom wręczono grę planszową do wykorzystania na lekcjach, a dotyczącą promowania zdrowego odżywiania. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta na zajęciach będzie konsekwentnie wdrażana w codziennym życiu.

K. Cudejko

 

„Śniadanie DAJE MOC”

Ponad 290 tysięcy uczniów wie, jak ważne jest jedzenie śniadania – nie tylko od święta!

W tym roku szkolnym 8 listopada nasza szkoła przystąpiła do programu Śniadanie Daje Moc. W obchodach brali udział uczniowie, rodzice i nauczyciele klas 1-3.Uczniowie z wielkim zaangażowaniem tworzyli  zdrowe kanapki, przekąski czy też sałatki. Uczestnicy akcji zapoznali się z zasadami zdrowego odżywiania.

A Ty, wiesz czym oddychasz w miejscu, w którym żyjesz?

Spośród 50 miast o największym zanieczyszczeniu powietrza w Unii Europejskiej aż 36 znajduje się w Polsce.

Wszyscy oddychamy powietrzem zanieczyszczonym przez smog, spaliny, …………..

Nasza szkoła zgłosiła się  do akcji „Wiem, czym oddycham”

Każdy z nas może zagłosować i wybrać szkołę jako miejsce montażu zewnętrznego czujnika jakości powietrza. Takie urządzenie zbiera, przetwarza i interpretuje dane. W oparciu o te dane na mapie online będą  umieszczane informacje o jakości powietrza w naszej miejscowości.

Zachęcamy wszystkich MIESZKAŃCÓW NASZEJ GMINY  do udziału w głosowaniu.

Informacje na stronie: https://wiemczymoddycham.pl/o-akcji/.

Projekt „Poznawaj świat – Zdrowy styl życia.

Od 3 września 2018r realizujemy projekt  ”Poznawaj świat zdrowo – zdrowy styl życia”. W projekcie uczestniczą  uczniowie i rodzice.

Celem projektu jest:

 • promowanie zdrowego stylu życia.
 • jak aktywnie spędzać czas z dziećmi,
 • jak wprowadzić do swojego domu nawyki zdrowego odżywiania się i zdrowego trybu życia
 • jak motywować siebie i innych członków rodziny do zmiany stylu życia na bardziej fit
 • aktywność ruchowa i jej wpływ na kondycję fizyczną człowieka

Jednym z punktów realizacji projektu był piknik w sobotę 06.10.2018r. z udziałem uczniów z klasy Va i Vb i ich rodziców. Celem pikniku było wspólne przygotowanie zdrowych posiłków.

Zdrowa dieta, regularna aktywność, odpowiednia dawka snu – o tych aspektach pamięta każdy, kto na co dzień dba o zdrowie i o zgrabną sylwetkę. W dzisiejszym świecie trudno nie ulec modzie na bycie „fit”.  Coraz częściej sami przygotowujemy swoje posiłki, coraz bardziej świadomie podchodzimy do kwestii żywienia. Dieta i aktywność mają nie tylko pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.

Lucyna Izdebska

Konsultacje żywieniowo – dietetyczne

03.10.2018  odbyły się bezpłatne konsultacje żywieniowo-dietetyczne  oraz warsztaty dla dzieci. Porad udzielał  doświadczony dietetyk kliniczny mgr Dominik Goryczka .

 

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Przegini na górskich szlakach.

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – powiedział kiedyś rzymski poeta Juwenalis. Już w czasach starożytnych ludzie byli przekonani o tym, że ruch to podstawa udanego życia.

Takie motto stało się przewodnim celem szkolnego klubu SKKT, który został założony w naszej szkole. Na zdrowy tryb życia składa się m.in aktywność fizyczna, która umożliwia nie tylko znakomite osiągnięcia i rekordy, ale przede wszystkim stanowi narzędzie do lepszego funkcjonowania dziecięcego umysłu. Dzięki różnym rodzajom ruchu, szczególnie tym, które można zrealizować w grupie, dzieci mają okazję do zapoznania się z zasadami, dyscypliną, podporządkowaniem się regułom, ucząc się zgodnego współżycia w grupie rówieśniczej.

                 W dniu 05.10.2018 wspólnie z młodzieżą Ziemi Olkuskiej uczniowie klasy Va brali udział w  XXIII Rajdzie Górskim. Organizatorem rajdu był Oddział PTTK Ziemi Olkuskiej. Trasa  Rajdu prowadziła na Leskowiec (922 m n.p.m.) w Beskidzie Małym w Pasmie Łamanej Skały. Trasa Rajdu prowadziła z miejscowości Ponikiew do schroniska  Leskowiec.

Leskowiec był jedną z ulubionych gór Jana Pawła II, który w latach szkolnych był na nim wielokrotnie. Na pamiątkę wyprawy dzieci otrzymały znaczki SKKT PTTK oraz dyplomy.

Opiekunowie SK PTTK

Lucyna Izdebska, Agata Krzystanek

 

Dzwonki
1. 8.00 – 8.45
2. 8.50 – 9.35
3. 9.45 – 10.30
4. 10.40 – 11.25
5. 11.45 – 12.30
6. 12.35 – 13.20
7. 13.30 – 14.15
8. 14.20 – 15.05
Zdrowa Szkoła
Autobus

Codziennie rano:
● 7.40 Przeginia od Ostrej Góry (uczniowie wsiadają na przystanku Ostra Góra, Skotnica, Stara szkoła)

Po południu:
● 13.30  I kurs
● 15.15  II kurs

Z życia szkoły
Gazetka Szkoły
2018 marzec/kwiecień