„Nawet jedna książka może zmienić życie. Pytanie brzmi: którą wybierzesz?”
– Haruki Murakami

Pomysł na to święto zrodził się w Katalonii, a od 1995 roku obchodzone jest niemal na całym świecie. 23 kwietnia to symboliczna data dla literatury, gdyż tego dnia zmarli wybitni poeci, m.in., Miquel de Cervantes, William Szekspir. Zgodnie z katalońską tradycją obdarowywano
tego dnia kobiety czerwonymi różami, które miały symbolizować smoka, pokonanego przez św. Jerzego.
Generalnie dzień ten poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa. W ramach Święta Książki w naszej szkole odbył się korowód baśniowych postaci. Uczniowie z klasy 4 przebrani za postacie z bajek i baśni odwiedzili klasy młodsze i przedszkolaków. Opowiadali, z jakich wywodzą się książek, co przeżyli, z jakimi problemami musieli się mierzyć, jakie przeszkody pokonać. Przedstawili ciekawostki dotyczące książek, czyli kilka „naj” o książkach: jaka jest największa, najcięższa, najmniejsza , najbardziej znana. Zadawali także zagadki dotyczące różnych książek, które młodsi koledzy niemal bezbłędnie rozwiązali.
Z okazji święta życzymy wszystkim uczniom- czytelnikom, aby książka stała się dla każdego z was prawdziwym, cichym przyjacielem. Pamiętajcie: „Kto czyta, żyje wielokrotnie”.
Miłej lektury!
Odwiedzajcie bibliotekę.
Czytanie to same plusy!

Z radością informujemy, że znane są już wyniki jesiennej sesji Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Matematyczny”. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, uzyskując bardzo wysokie wyniki. Szkoła otrzymała „Certyfikat Placówki Rozwijającej Talenty”.
Pragniemy złożyć gratulację wszystkim uczestnikom, którzy postanowili wziąć udział w konkursie, wykazując szczególne zainteresowanie przedmiotem i zaangażowaniem w naukę.

Nasi Laureaci:
– Wojciech Rogozik kl. 4
– Jan Solecki kl. 6
– Łucja Kumor kl. 6
– Bartosz Rogozik kl. 7
– Amelia Stach kl. 7

„W Pacanowie kozy kują”, któż z nas nie zna tego słynnego powiedzenia? Chcieliśmy i my się dowiedzieć, cóż skrywa się za tymi tajemniczymi słowami. Klasy I udały się zatem na wycieczkę do „Europejskiego Centrum Bajki” w Pacanowie. Pogoda udała się doskonale, a zatem już sam początek wycieczki wprawił wszystkich w dobry nastrój. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że nie tylko aura będzie naszym powodem do radości. Z niecierpliwością, podzieleni na dwie grupy, pod okiem przewodników udaliśmy się na zwiedzanie centrum szlakiem „Bajkowego świata”. Ten zachwycił nas swoją różnorodnością barw i atrakcji. Połączenie nowoczesnych technologii multimedialnych z tradycyjnymi eksponatami sprawiło, że każdy odnalazł w tym miejscu to, czego szukał. W tę cudowną podróż zabrał nas zaczarowany pociąg, a później czekała na nas masa innych atrakcji, a jakich? Tego nie zdradzimy, polecamy wszystkim odwiedzenie tego zaczarowanego miejsca. Naszą wizytę zakończył pyszny posiłek w pobliskim bistro, a następnie mały spacer w ogrodach „Centrum Bajki.” Emocji nie brakowało. A i Wam gorąco polecamy to miejsce, może też dowiecie się, skąd wzięło się powiedzenie „W Pacanowie Kozy kują”?

W dniach 15-19 kwietnia 2024 roku w naszej szkole przeprowadzono akcję pod nazwą „Tydzień Dobrych Manier- naukę savoir-vivre’u przez zabawę”. Uczniowie zostali zapoznani z harmonogramem działań i w każdym dniu realizowali inne zadanie
Motto tego tygodnia:
Po czym poznać kulturalnego człowieka?
Po tym, że we wszystkim, co robi ma na względzie innych ludzi.
Poniedziałek: „Proszę, przepraszam, dziękuję – to nic nie kosztuje, a skutkuje”
W tym dniu uczniowie przypomnieli sobie zasady dobrego wychowania i szczególnie zwrócili uwagę na używanie „magicznych słów”, które sprawiają, że dni stają się milsze. Uczniowie klas młodszych wysłuchali audiobooka – Grzegorz Kasdepke” Bon czy ton. Savior-vivre dla dzieci” oraz piosenki „Kwoka” z Akademii Pana Kleksa.

Wtorek: „Dzień grzeczności i uprzejmości”
Uczniowie z wielkim zaangażowaniem układali wierszyki, hasła, rymowanki związane z grzecznością. Wszystkie zostały zawieszone na drzwiach sal , żeby w interesujący sposób przedstawić zasady kulturalnego zachowania. Oto niektóre z nich:
Gdy mówimy dzień dobry, do widzenia nie trzymamy rąk w kieszeniach
Kto jest dobrze wychowany zawsze w towarzystwie jest lubiany.
Ze zwrotami grzecznościowymi jestem na Tak, więc piękny dla mnie jest ten świat.
Proszę , dziękuję, przepraszam – te słowa trzy, otworzą Ci do szczęścia drzwi.
Gdy się witasz z dziewczynami, trzymaj czapkę za plecami.
Podziękujesz- na pewno tego nie pożałujesz
Jestem królem dobrych manier, nie przeklinam i nie kłamię.
Na co dzień i od święta o dobrych manierach pamiętam.

Środa: Dzień komplementów i miłych słów
”Miłe słówka i słóweczka jak klejnoty się ceni” – w myśl tego powiedzenia uczniowie wykonali przepiękne drzewka życzliwości, na którym umieścili miłe słowa i komplementy dla kolegów. Drzewka zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym by przypominać każdemu o wyjątkowości miłych słów, które wypowiadamy.

Czwartek: „Uprzejmość na co dzień jest w naszej szkole w modzie”.

W tym dniu uczniowie pokazali swoje talenty wykonując, oryginalne i twórcze prace plastyczne, które zdobią szkolny korytarz, uświadamiając każdemu, że dobre maniery nigdy nie wychodzą z mody.

Piątek: Dzień Elegancji. „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”
Klasa 8 stworzyła „Kodeks Kulturalnego Ucznia”, który codziennie będzie przypominał młodszym uczniom, by przestrzegali zasad w nim zapisanych. Ósmoklasiści pokazali młodszym kolegom, że są wzorem do naśladowania, ponieważ w głosowaniu nauczycieli o tytuł:” Najkulturalniejszej klasy” zdobyli I miejsce, a w nagrodę otrzymali dzień
niepytania.

W klasach I-III natomiast wybrano „Dziewczynkę i Chłopaka z klasą” . W
nagrodę za swoja postawę otrzymali drobne upominki.

Dziękujemy nauczycielom oraz uczniom za wykonaną pracę. Pamiętajmy, że kultura to coś co zostaje, gdy już zapomnisz wszystkiego czego się uczyłeś.

Organizatorzy: Z. Piekarz, L. Izdebska , A. Mosurek

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców i Rodzicom za ufundowanie fragmentu ogrodzenia i bramy wjazdowej od strony sali gimnastycznej oraz firmie F.K.R Przemysław Nowotarski i  SABRAM Adam Solecki za montaż.

Dzwonki

1. 8.00 – 8.45
2. 8.50 – 9.35
3. 9.40 – 10.25
4. 10.40 – 11.25
5. 11.40 – 12.25
6. 12.30 – 13.15
7. 13.20 – 14.05
8. 14.10 – 14.55

Szkoła Promująca Zdrowie

Autobus

Codziennie rano:
7.40 – Przeginia od Ostrej Góry (uczniowie wsiadają na przystanku Ostra Góra, Skotnica, Stara szkoła)

Po południu:
● I kurs: codziennie o 12:35
● II kurs: codziennie o 14:15

Z życia szkoły