Po długim oczekiwaniu, 15 maja 2023r. uczniowie z klas: 5a, 5b, 6b, 6a i 7 wyruszyli na
trzydniowy podbój Warszawy!
W dniu wyjazdu pogoda była, delikatnie mówiąc, mało sprzyjająca. Ale nic to – widok spowitej we mgle Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki też ma swój urok! Mocno oczekiwany pierwszy dzień wycieczki przyniósł nam wiele atrakcji. Odwiedziliśmy miejsce, którego początki sięgają XVII w., gdy na zlecenie Stanisława Herakliusza Lubomirskiego wybudowano tu pawilon ogrodowy z łaźnią. Na wejściu do Łazienek Królewskich – bo o nich tu mowa – stanęliśmy oko w oko ze słynnym kompozytorem, Fryderykiem Chopinem. Spacerując po tym pięknym parku, rezydencji letniej Stanisława Augusta, ostatniego króla Polski, słuchaliśmy historii i anegdot związanych z tym miejscem, podziwialiśmy Pomarańczarnię, a także Pałac na Wodzie, gdzie odbywały się słynne Obiady Czwartkowe. Kolejnym punktem naszego programu był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Odwiedzając kolejne groby rozmyślaliśmy nad losem poległych żołnierzy i uczestników powstania. Wstrząsnęły nami mogiły Alka, Rudego i Zośki, którzy niewiele od nas starsi oddali życie za naszą ojczyznę. Szukaliśmy również grobów znanych osób. Był to czas ciszy, spokoju i głębokiej zadumy. Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do ośrodka wypoczynkowego położonego w cichej i spokojnej okolicy Warszawy.
Następnego dnia przywitał nas piękny wschód słońca, a pogoda sprzyjała nam podczas spaceru Krakowskim Przedmieściem. Po drodze zobaczyliśmy m.in. Kościół p.w. Św. Anny, Pałac Prezydencki, Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie obejrzeliśmy zmianę warty. Dalsze zwiedzanie kontynuowaliśmy w Zamku Królewskim, gdzie największe wrażenie zrobił na nas Pokój Marmurowy z przepięknymi zdobieniami i iście królewskim
przepychem.  Zachwycaliśmy się ogromnymi dziełami Jana Matejki, które w końcu mogliśmy podziwiać na żywo, a nie tylko w podręczniku do historii. Ważnym punktem było dla nas odwiedzenie Sali Senatorskiej, w której uchwalono Konstytucję 3 maja  w 1791 r. Po intensywnym i dość czasochłonnym zwiedzeniu zamku udaliśmy się na stację metra i tym środkiem transportu dotarliśmy do Centrum Nauki Kopernik. To był czas „żywych lekcji” z
dziedziny biologii, fizyki, mechaniki, robotyki i techniki. Każdy z nas mógł przeprowadzać eksperymenty, doświadczyć jak działa na nas iluzja, jak pracują ludzkie stawy i kości, dlaczego pewne zjawiska mają miejsce w przyrodzie. A po powrocie do miejsca naszego noclegu czekała nas kolejna niespodzianka – wieczór z muzyką i pieczeniem kiełbasek na ognisku. Nieopodal  Centrum Nauki Kopernika znajduje się pomnik Syrenki z roztaczającym się pięknym widokiem na Most Świętokrzyski oraz Stadion Narodowy. To tam, na stadionie rozpoczęliśmy trzeci dzień wycieczki. Obiekt imponuje swoją wielkością; dla nas, w większości fanów piłki nożnej, ważne było, iż byliśmy tam, gdzie przed meczem przebywają nasi idole! Z pakietem pamiątkowych zdjęć udaliśmy się do ostatniego punktu naszego pobytu w Warszawie – Pałacu w Wilanowie. Dla naszej szkoły to ważne miejsce, była to przecież rezydencja naszego patrona Króla Jana III Sobieskiego. Zachwycił nas rozmach i przepych tego miejsca. W 1696 roku, w roku śmierci króla Jana III Sobieskiego, posiadłość w Wilanowie łączyła w sobie elementy polskiego dworu szlacheckiego, włoskiej willi ogrodowej i francuskiego pałacu w stylu Ludwika XIV – entre cour et jardin, a jej ozdobą był starannie zaprojektowany, tarasowo opadający w kierunku jeziora ogród. Przewodnik uraczył nas również różnymi ciekawostkami z życia króla i jego ukochanej Marysieńki.

Pełni wrażeń, z poczuciem, że czas coś za szybko nam minął, wróciliśmy wieczorem do domów.
Warto dodać, że dzięki uporowi i zaangażowaniu, trzydniowa autokarowa wycieczka z posiłkami, noclegami, biletami wstępu, przejazdem metrem, nocnym pieczeniem kiełbasek kosztowała uczestników tylko 330 zł! A wszystko za sprawą m.in. dofinansowania z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, jakie otrzymaliśmy uczestnicząc w programie „Poznaj Polskę”.

 

Dzwonki
1. 8.00 – 8.45
2. 8.50 – 9.35
3. 9.40 – 10.25
4. 10.40 – 11.25
5. 11.40 – 12.25
6. 12.30 – 13.15
7. 13.20 – 14.05
8. 14.10 – 14.55
Szkoła Promująca Zdrowie
Autobus

Codziennie rano:
7.40 – Przeginia od Ostrej Góry (uczniowie wsiadają na przystanku Ostra Góra, Skotnica, Stara szkoła)

Po południu:
● I kurs: codziennie o 12:35
● II kurs: codziennie o 14:15

Z życia szkoły