Działania Szkoły Promującej Zdrowie

 

Kwiecień 2022

 

 

„Bieg po zdrowie”

Głównym celem  projektu było zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia pokazując szkodliwość palenia papierosów i

e-papierosów.  Jest to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny.  Na zajęciach  uczniowie pracowali zróżnicowanymi metodami aktywizującymi. Podczas lekcji dzieci m.in. liczyły koszty jakie generuje palenie papierosów, zapoznały się ze  składem  dymu papierosowego, pracowały przy tworzeniu plakatu antyreklamy papierosów. Uczyli się asertywności  w zakresie  uzależnień.

Marzec 2022

 

 

Luty 2022

Od 02 do 28 lutego po raz kolejny nasza Szkoła Podstawowa im. Króla Jana III Sobieskiego w Przegini przyłączyła się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu organizując szereg działań  o bezpieczeństwie w sieci. W ten sposób przyłączyliśmy się do międzynarodowych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przypadł na dzień 8 lutego 2022 roku. Lokalne obchody DBI 2021 zorganizowała Pani Anna Mosurek, a uczestniczyła w nich cała społeczność naszej szkoły.
Na stronie internetowej naszej szkoły https://sp.zsprzeginia.pl/  została utworzona zakładka Dzień Bezpiecznego Internetu , która ma na celu uświadomienie nie tylko uczniom ale i rodzicom jakie zagrożenia występują w Wirtualnym świecie. W zakładce tej umieszczono:

  • Informacje dla rodziców
  • Informacje dla uczniów
  • Dzień Bezpiecznego Internetu
  • Działania w naszej szkole

 

Pięć grup przedszkolnych zaangażowało się wraz z 119 dziećmi podejmując różne działania takie jak:

– Przeprowadzenie zajęć dydaktycznych według scenariusza     ,,Necio.pl. Poznajemy internet.”

– ,, Mój przyjaciel Necio” – wykonanie robota.

–  Wysłuchanie audio-book’a pt ,, Bezpieczny internet”

– Oglądanie bajki edukacyjnej  pt. ,, Owce w sieci” uświadamiającej o zagrożeniach w świecie internetu

– oglądanie bajki pt. “Mój przyjaciel Necio”

– wykonanie plakatu konkursowego”Bądź bezpieczny w sieci” każda z 5 grup wykonała przepiękne, różnorodne plakaty za co dzieci wszystkich grup dostały drobne upominki od rady rodziców, ponieważ trudno było wyłonić zwycięzców

–  Wykonanie gazetki na korytarzu dla rodziców i uczniów o bezpieczeństwie w internecie

– Udział w Konferencji z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 8 lutego 2022r

W szkole zostały przeprowadzone takie działania jak:

 

W klasach I-III:

– poznanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Obejrzenie filmów ze strony Sieciaki, Owce w sieci, Necio, uzupełnianie komputerowych wykreślanek

– wykonanie gazetki klasowej “Bezpieczeństwo w Internecie”. 3.Klasowy konkurs plastyczny na temat zagrożeń płynących z Internetu.

– zamieszczenie linków z materiałami edukacyjnymi na stronie szkoły

– udział w konferencji DBI

– udział w szkoleniu- Szkodliwe treści w internecie

 

W klasach IV-VIII:

lekcje informatyki – materiały szkoleniowe: „Sieciaki” + „321 Internet” + “Owce”

– lekcja wdż: Internet – świat prawdziwy czy nieprawdziwy , Stalking, hejting, cyberprzemoc, Mądry wybór w świecie gier

– lekcja wychowawcza:

1)Zasady bezpiecznego korzystania z internetu.

2) Zamiast hejtu… Dodaj znajomego!

3) Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

4) Chroń swoje dane  – masz do tego prawo

5) “Dzień z życia” zajęcia nt. nadużywania internetu i komputera.

6) Sieciaki kontra snejk, czyli czym jest problem nadużywania ekranów

7) Razem  z sieciakami przygotowujemy sieciakowe zasady ekranowe

8) Zjawisko hejtu w internecie.

9) Zajęcia z wychowawcą: “STOP cyberprzemocy!”- język angielski: “Safe Internet” – zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Wykonanie plakatów

– Inne działania: Gazetki ścienne w świetlicy szkolnej nt. bezpieczeństwa w sieci. Wykonanie plakatów informacyjnych.

W wyniku podjętych działań , młodzi internauci- uczniowie zostali zapoznani z dobrodziejstwami i zagrożeniami płynącymi z sieci, pokazano dzieciom, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie. Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu i wielu innym działaniom podejmowanym przez naszą szkołę w tym temacie uczniowie będą odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli uniknąć wielu niebezpieczeństw i ustrzec się wielu błędów.

Styczeń 2022

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

Olimpiada inna niż wszystkie – tak ogłasza Polski Czerwony Krzyż, czyli organizator wydarzenia Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. To ogólnopolski konkurs dla tych, którzy wiedzą, jak zdrowo i aktywnie żyć. Uczestnicy konkursu muszą wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. Doskonale wiemy, jak ważne obecnie są te zagadnienia, dlatego i u nas zorganizowano etap szkolny tej olimpiady. Nie bez przyczyny w końcu posiadamy certyfikat „Szkoły Promującej Zdrowie”. Miło nam poinformować, iż do drugiego etapu awansował Piotr Barański (VII b) i to jemu będziemy mocno kibicować w dalszym reprezentowaniu naszej szkoły.

Olimpiada inna niż wszystkie – tak ogłasza Polski Czerwony Krzyż, czyli organizator wydarzenia Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. To ogólnopolski konkurs dla tych, którzy wiedzą, jak zdrowo i aktywnie żyć. Uczestnicy konkursu muszą wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. Doskonale wiemy, jak ważne obecnie są te zagadnienia, dlatego i u nas zorganizowano etap szkolny tej olimpiady. Nie bez przyczyny w końcu posiadamy certyfikat „Szkoły Promującej Zdrowie”. Miło nam poinformować, iż do drugiego etapu awansował Piotr Barański (VII b) i to jemu będziemy mocno kibicować w dalszym reprezentowaniu naszej szkoły.

Grudzień 2021

 

„Kropla wody podtrzymuje życie”

Akcja miała na celu pomoc pacjentom szpitala w Sosnowcu, którzy w ostatniej chwili zostali zabrani
do szpitala, bez możliwości spakowania najpotrzebniejszych rzeczy: wody, soku czy chusteczek
nawilżanych. Po raz kolejny nasi uczniowie oraz ich rodzice okazali wielkie serce i wsparli
potrzebujących ogromną ilością potrzebnych produktów.

Razem na Święta

W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji Razem na święta. Głównym celem tej inicjatywy jest zarówno zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych. W ramach podjętych działań uczniowie klas trzecich przygotowali kartki świąteczne, które przekazali swoim sąsiadom i osobom samotnym zamieszkującym w ich okolicy, natomiast uczniowie klasy siódmej przygotowali kartki dla swojej rówieśniczki – Emilki Włosek.

 

Spotkanie pierwszoklasistów z Policją

 

Spotkanie pierwszoklasistów z policją zajmuje w naszej szkole szczególne miejsce w kalendarzu spotkań. Jest okazją do tego, aby przypomnieć najmłodszym o najważniejszych zasadach związanych z bezpieczeństwem. Pierwszoklasiści , którym nie brakowało ani entuzjazmu, ani wiedzy, nie mieli większych trudności, aby aktywnie uczestniczyć w spotkaniu. Chętnie odpowiadali na zadawane przez policjantów pytania, rozwiązywali problematyczne sytuacje, a kiedy nie byli czegoś pewni, nie bali się dowiadywać w celu uzyskania odpowiedzi. Uwieńczeniem spotkania było otrzymanie opaski odblaskowej oraz pamiątkowych „Dyplomów bezpiecznego ucznia”. Po spotkaniu możemy mieć pewność, że pierwszoklasiści sprostali zadaniu i możemy być spokojni o ich bezpieczeństwo.

Kulturę szanujesz, piękny świat budujesz

Już od małego staramy się wpoić wiedzę, że dobre maniery to podstawa. Pokazują, że potrafimy się zachować i tego samego chcemy nauczyć przyszłe pokolenia. Mamy nadzieję, że nikomu nie trzeba o nich przypominać, ale gdyby komuś zdarzyło się zapomnieć, to zapraszamy na korytarz pierwszego piętra. Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali piękną gazetkę ścienną, na której znalazły się hasła podkreślające oznaki dobrego wychowania. Wszystkie zawarte tam złote myśli zostały stworzone przez naszych najmłodszych. Wśród nich znaleźć można między innymi „Kto się dobrze zachowuje, ten na dobro zasługuje”, „Koleżeństwo się opłaca, dobre uczynki lubią powracać”, czy „ Na słowa: proszę, przepraszam, dziękuję – ktoś zawsze miło zareaguje”.  To tylko kilka przykładów haseł, które wszyscy powinniśmy wziąć sobie do serca. Zapraszamy do zapoznania się z równie interesującą resztą.

Listopad 2021

Mikołajki dla Hani

 Za wrażliwość, otwierającą serce dla tych, którzy potrzebują pomocy.
 Za bezinteresowną chęć czynienia dobra. Za pomoc i życzliwość
Dziękujemy!!!
Dziękujemy wszystkim rodzicom i darczyńcom, którzy otworzyli  serce i włączyli się do przygotowania akcji  charytatywnej: Szkoła z Pasją Pomagania- „Mikołajki dla Hani” .
Dzięki waszej pomocy do małej Hani pojechała  paczka od Św. Mikołaja, która sprawi wiele radości  na twarzy  dziewczynki w dniu wyczekiwanym przez każde dziecko.

Listopadowe weekendy z książką  i jabłkiem”

Wzorem ubiegłego roku szkolnego, również w tym biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczo – zdrowotny „Listopadowe weekendy z książką  i jabłkiem”, skierowany do wszystkich uczniów naszej szkoły, który  polegał  na 15 – minutowym czytaniu dowolnej książki w każdy dzień listopadowego weekendu oraz spożyciu minimum jednego jabłka.

Uczniowie  otrzymali karty czytania, na których było drzewo z jabłkami i na odwrocie daty listopadowych weekendów.

Po 15 – minutowej lekturze i zjedzeniu jabłka uczestnik kolorował jabłko na karcie,  a rodzic na odwrocie potwierdzał swoim podpisem czytanie i zdrowy posiłek. W zabawie wzięło  udział 67 uczniów.

Klasa I b wykonała zadanie wzorowo, wszyscy uczniowie czytali książki i spożywali jabłka w czasie każdego dnia listopadowych weekendów. Uczniowie tej klasy otrzymali nagrodę –  18 książek (czyli tyle, ilu uczniów jest w klasie I b).

Nie zabrali ich jednak do domu, a stworzyli w klasie swoją biblioteczkę. Mamy nadzieję, że przeczytają otrzymane książki do końca roku szkolnego.

Pozostali uczestnicy akcji zostali nagrodzeni pozytywną uwagą zachowania.

 

Październik 2021

Próbna ewakuacja

 

12 października 2021 r. odbyła się próbna ewakuacja całego budynku szkoły. Wszyscy sprawnie i szybko opuścili szkołę oraz przedszkole.

Dziękujemy za pomoc w przeprowadzeniu ewakuacji Strażakom z OSP Przeginia.

Wrzesień 2021

 

 

2. Narodowe czytanie

  1. Certyfikat Przynależności do Małopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie

„Zdrowie jest tworzone przez ludzi w codziennym życiu, we wszystkich siedliskach,
w których żyją, uczą się, pracują, wypoczywają, bawią się.
Jednym z siedliski jest szkoła i jej społeczność.”

 

W wyniku trzyletnich działań w zakresie promocji zdrowia w Szkole Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Przegini Małopolski Kurator Oświaty przyznał Szkole CERTYFIKAT przynależności do Małopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

ROK SZKOLNY 2020/2021

Działania Szkoły Promującej Zdrowie

33. „Na straganie”

W ramach działań Szkoły Promującej Zdrowie oraz zajęć projektowych ” Wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych uczniów i nauczycieli” uczniowie klasy II pod opieką Pań  A. Żurek i A. Mosurek przygotowały przedstawienie pt. ” Na straganie”.

32. Szkolenie z I pomocy przedmedycznej – 14 czerwca 2021r.

To najczęściej My – osoby dorosłe mamy „opór” przed podjęciem akcji ratunkowej w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia.
Dzieci „mają” zupełnie odwrotnie! Entuzjastycznie i odważnie podchodzą do tematu ratowania drugiego człowieka. Mają tą SUPER MOC!

Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Przegini przeprowadzili zajęcia teoretyczne i praktyczne z udzielania I pomocy w nagłych przypadkach dla uczniów klas 4-8.

W pierwszej kolejności uczestnicy zajęć zapoznali  się z wiedzą ogólną dotyczącą pomocy w przypadkach zagrożenia życia. Następnie, mając do dyspozycji fantomy  ćwiczyli masaż serca pod czujnym okiem strażaków.

Dziękujemy!!!!

31. Dzień Dziecka i Dzień Sportu – 4 czerwca 2021r.

Tradycyjnie z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole odbyło się wielkie Święto Sportu. W tym roku miało ono wyjątkowy charakter. Uczniowie spotkali się na nowym kompleksie boisk sportowych, gdzie zostały zorganizowane różnorakie konkurencje: rzuty karne, rzut do kosza, skok w dal, żonglerka piłką, mecz siatkówki plażowej oraz mecze piłki nożnej z podziałem na kategorie wiekowe.

W uroczystości udostępnienia uczniom obiektu sportowego wzięli udział Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia Pan Tomasz Gwizdała oraz Pani Inspektor Barbara Żak .

Pan Wójt podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania boisk sportowych. Podkreślił, że inwestycja w dzieci i młodzież jest najlepszą inwestycją i życzył wszystkim uczniom radości z korzystania z infrastruktury sportowej. Na ręce Samorządu Uczniowskiego przekazał wyposażenie sportowe (piłki do koszykówki, piłki nożnej, siatkówki plażowej, tenisa ziemnego). Otrzymany sprzęt na pewno przyczyni się do poprawy kondycji naszych wychowanków po wielomiesięcznym przebywaniu w domach.

Pani Dyrektor Tatiana Saternus podziękowała za otrzymany sprzęt oraz stworzenie miejsca idealnego do rozwoju dzieci i młodzieży. Promocja ruchu, motywacja do ćwiczeń i treningów to bardzo ważne zadanie szkoły. Na pewno możliwość korzystania z nowych obiektów pozwoli jeszcze lepiej to zadanie zrealizować.

Tegoroczny Dzień Sportu pokazał, że jesteśmy na najlepszej drodze, by ponownie ruch i zabawa stały się codziennością. Uczniowie udowodnili, że potrafią się wspólnie bawić i rywalizować.

 

30. Tydzień ulgi ! – 17 maja 2021r.

Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Tydzień ulgi” organizowanego przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oznacza to, że między 17 a 21 maja uczniowie nie będą mieć sprawdzianów i kartkówek, prac klasowych, odpytywania oraz zadań domowych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://psychologia.uj.edu.pl/tydzien-ulgi

29. Bieg po zdrowie – marzec, kwiecień 2021r.

„Bieg po zdrowie” program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Program został realizowany w naszej szkole  przez p. pedagog wśród uczniów klas 4. Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i została na stałe wpisana w działania edukacyjno- wychowawcze. Okres krytyczny dla podejmowania zachowań ryzykownych, takich jak pierwsze kontakty z paleniem tytoniu przypada na przedział wiekowy 9- 10 lat. Podejmowanie prób palenia i częstość palenia wzrasta z wiekiem, szczególnie pomiędzy 11 a 13 rokiem życia. Głównym celem programu było zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e- papierosów.

28. Projekt „Trzymaj Formę” – czas realizacji luty – kwiecień 2021r.

Realizacja programu sprawiła, że uczniowie zaczęli przywiązywać większą uwagę do tego, co na co dzień jadają. Zaczęli zwracać większą uwagę na zabieranie drugiego śniadania jak i spożywania większej ilości owoców i warzyw. Uczniowie zrozumieli, że spożywanie słodyczy nie jest zdrowe dla organizmu. Poznali najważniejsze zasady żywienia. Potrafią odróżnić zdrową żywność od „śmieciowego” jedzenia.

Bardzo ważnym dla nas zadaniem jest popularyzacja picia wody, w związku z tym będziemy podejmować działania propagujące codzienne picie wody. Będziemy też dbać o aktywność fizyczną naszych uczniów, organizacje zabaw na świeżym powietrzu.

Realizacja programu przyczyniła się do: kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych, wzrostu aktywności fizycznej, popularyzacji zabaw na świeżym powietrzu, integracji społeczności szkolnej.

 

27. Lekcje z klimatem – 22 kwietnia 2021r.

Uczniowie klas 7a, 7b, 8 wzięli  udział w dniu 22 kwietnia 2021 r. o godz. 12:00 w webinarium z okazji Światowego Dnia Ziemi  przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dotyczącym dobrych praktyk na rzecz ochrony klimatu.

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/przywroc-nasza-ziemie-webinarium-dla-mlodziezy

26. Święto Ziemi w Zespole Szkól w Przegini – 15 kwietnia 2021r.

Plan działań:

  •  Każdy wychowawca przeprowadza lekcję wychowawczą na temat ekologii np. „Czy mój dom jest ekologiczny”. Wychowawcy wykorzystają zaproponowany konspekt lub wybrany przez siebie materiał o tematyce ekologicznej – odpowiedzialni wychowawcy.
  • Organizujemy zbiórkę   zużytych baterii. Każdy uczeń zbiera w domu zużyte baterie od 16 IV do 9 V. Po zakończeniu akcji uczniowie przynoszą baterie do szkoły. – odpowiedzialni – wychowawcy.
  • Konkurs wiedzy dla uczniów IV – VIII –  „Mistrz ekologii” odpowiedzialny – A. Krzystanek
  • Projekt fotograficzny dla klas I – VIII. Uczniowie robią zdjęcia dzikich wysypisk śmieci w najbliższej okolicy. Czas trwania: od 16 IV do 9 V. W tym czasie należy zrobić zdjęcie i wysłać drogą mailową na adres agatakrzystanek@zsprzeginia.pl  z dokładnym opisem gdzie znajduje się dzikie wysypisko śmieci. Powstanie mapa dzikich wysypisk. Mapa będzie motywacją i planem długofalowym na posprzątanie okolicy.
  • Konkurs dla uczniów klas I – VIII „Mój doniczkowy ogród”. Czas trwania od 16 IV do 9 V. Należy założyć ogród kwiatowy  lub ogród ziołowy w doniczkach. Należy prowadzić dokumentację zdjęciową prowadzonej uprawy. Ze zgromadzonych zdjęć tworzymy prezentację multimedialną lub filmik. Odpowiedzialni – A. Krzystanek, W. Ciępka.
  • „Rady na odpady” – konkurs literacki dla uczniów klas IV – VII. Odpowiedzialni – M. Sygulska, A. Sioła.
  • Konkurs plastyczny dla klas I – III – pocztówka do Matki Ziemi – odpowiedzialni – nauczyciele klas I – III, koordynatorzy M. Zając, A. Mosurek

Dla uczestników konkursów przewidziane są nagrody.

Sprzątanie swojej miejscowości – 24 IV- uczniowie pod opieką rodziców.

25. Bezpiecznie na wsi mamy – 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy. 12 kwietnia 2021r.

Nasi uczniowie  wzięli udział  w ogólnopolskim konkursie plastycznym organizowanym przez KRUS, który miał  na celu promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego.

 

24. Świetlicowe zabawy w czasie pandemii – 8 kwietnia 2021r.

Wszystkim, którzy nie wiedzą co zrobić z wolnym czasem i nie mają pomysłu na zabawę polecamy „MAGICZNY SŁOIK”.

Znajdźcie w domu duży słoik lub  pudełko np. metalowe po ciasteczkach i włóżcie do niego małe karteczki. Na każdej kartce napiszcie nazwę jednej czynności/zabawy, którą lubicie i możecie pobawić się razem z rodzeństwem, rodzicami lub sami.

Kiedy poczujecie, że dopadła Was nuda, losujecie karteczki i zabawa gotowa!

Propozycje nazw czynności/zabaw, które można wrzucić do magicznego słoika:

  • Poczytaj wybraną książkę
  • Ugotujmy coś
  • Narysuj wybraną rzecz, która stoi przed tobą
  • Poskładaj skarpetki w pary
  • Narysuj coś farbami samymi palcami

23.,,Bądź bezpieczny w sieci” – konkurs dla uczniów kl I – III – 30 marca 2021r.

Pamiętajmy:

– cyfrowe bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą,

– Internet jest bardzo pożyteczny, ale może być również niebezpieczny,

– każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta,

– każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym,

– każdy internauta ma obowiązek tworzyć kulturę szacunku w sieci (tzw. netykietę).

I miejsce:

Lena Pyrek kl.1, Natalia Mosurek kl.2b

II miejsce

Szymon Rogozik kl.2b, Marcel Roś kl.2b

III miejsce : Piotr Wolniewicz kl.1

Wyróżnienie: Natalia Rogóz kl.2b, Wiktorią Izdebska kl.3a, Martyna Kania kl. 3a

22. Warsztaty CelujeMy – 29 marca 2021r.

29 marca br. podczas lekcji online w klasach 6, 7 i 8  mieliśmy przyjemność gościć uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, którzy przeprowadzili warsztaty dla uczniów naszej szkoły.

Targetter – wyznacz, zaplanuj, zdobywajLicealiści zapoznali uczniów naszej szkoły z metodą S.M.A.R.T uznawaną za jedną z najbardziej przydatnych i efektywnych w kontekście wyznaczania celów. Zajęcia, mimo formy online miały charakter praktyczny. Nasi uczniowie byli zachęcani do wykonywania  ćwiczeń, których efekty były na bieżąco analizowane. Dzięki temu uczestnicy otrzymali dawkę konkretnych wskazówek
i motywacji do podejmowania wysiłku w walce o swoje marzenia.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu Targetter, któremu patronuje Prezydent Miasta Krakowa, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie.

21. Skarpetkowe wyzwanie – 21 marca 2021r.

Dzisiaj jest szczególny dzień i to nie tylko dlatego,  że zaczęła się kalendarzowa wiosna. 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Właśnie w związku,  tym dniem uczniowie klasy: 2a  wzięli udział w akcji: “Przygody kolorowej skarpetki”
Dzieci wraz z panią Anną Mosurek założyły w piątek kolorowe skarpetki nie do pary. Uczniowie ponadto wykonali pacynki – skarpeciaki. Akcja ta jest częścią Międzynarodowego Projektu “Emocja”.

20. Tydzień dobrych manier – 19 lutego 2021r.

W dniach 22 – 26 lutego 2021 w naszej szkole zostanie przeprowadzony „Tydzień Dobrych Manier”

– nauka savoir-vivre’u przez zabawę.

Motto tego tygodnia będzie brzmieć: Po czym poznać kulturalnego człowieka?

Po tym, że we wszystkim, co robi ma na względzie innych ludzi.

 Poniedziałek:

„Proszę, przepraszam, dziękuję – to nic nie kosztuje, a skutkuje”

W tym dniu uczniowie przypomną sobie zasady dobrego wychowania i szczególnie zwrócą uwagę na używanie „magicznych słów” (dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam, przykro mi).

Wtorek:

„Dzień grzeczności i uprzejmości”

Uczniowie indywidualnie lub wspólnie będą układać, wierszyki, hasła, rymowanki związane z grzecznością.

Środa:

„Dzień komplementów i miłych słów”

”Miłe słówka i słóweczka jak klejnoty się ceni” – każdy uczeń, każdemu koledze z klasy napisze coś miłego.

Czwartek:

„Uprzejmość na co dzień jest w naszej szkole w modzie”.

Dzieci wykonają pracę plastyczną dotycząca uprzejmości i przestrzegania zasad savoir-vivre’u.

Piątek:

Uczniowie napiszą klasowy „Kodeks kulturalnego ucznia”.  Po upływie miesiąca każda klasa wybierze najbardziej kulturalnego ucznia swojej klasy.

W każdym dniu przedstawiciele poszczególnych klas  będą witać wchodzące do szkoły osoby.

Do obejrzenia będzie w bibliotece wystawka książek na temat uprzejmości i kulturalnego zachowania się.

19. Pieluszka na zajączka  – 18 lutego 2021r.

Zbliża się kolejna akcja w ramach konkursu Szkoła z Pasją Pomagania – „Pieluszka na zajączka”.

W tym roku zbieramy pieluszki rozmiar: od 1 do 7 i te z oznaczeniem seni oraz środki higieniczne: mydełka, szampony, balsamy, oliwki, żele, chusteczki nawilżane.

Materiały higieniczne zbieramy w szkole do 10 marca 2021r,  po to by obdarować nimi podopiecznych  hospicjum Alma Spei w okresie Świąt Wielkanocnych.

Każdy kto chce pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzinom, proszony jest o dostarczenie artykułów do szkoły. Liczy się każda pieluszka, mydełko, szampon…

Z góry dziękujemy wszystkim darczyńcom.

18. Jeżdżę z głową – 13 lutego 2021 r.

Ogłaszamy nabór uczniów naszej szkoły do projektu „Jeżdżę z głową” – nauka jazdy na nartach lub snowboardzie – https://www.malopolska.pl/dla-mieszkanca/sport/jezdze-z-glowa

Projekt obejmuje 4 wyjazdy w soboty. Zajęcia odbywać się będą w kompleksie „Beskid”
w Spytkowicach.  Koszt  – 100 zł od ucznia. Udział w projekcie mogą wziąć udział osoby, które nie potrafią jeździć – nie uczestniczyły jeszcze w tym projekcie.
Każdy uczestnik musi być wyposażony w kompletny strój narciarski tzn. spodnie narciarskie, kurtka narciarska i rękawice narciarskie.

 

17. Dzień Bezpiecznego Internetu – 9 lutego 2021 r.

 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Nasza Szkoła zgłosiła organizatorom swój udział w obchodach DBI.

W dniach od 9 lutego do 28 lutego 2021r. uczniowie, nauczyciele będą uczestniczyli
w zajęciach poświęconych tematyce bezpieczeństwa w korzystaniu z zasobów Internetu.

Więcej informacji w zakładce Dzień Bezpiecznego Internetu 2021.

16. Lutowe weekendy z książką i jabłkiem – 2 lutego 2021r.

Biblioteka szkolna zachęca uczniów szkoły  do wzięcia udziału
w konkursie czytelniczo – zdrowotnym.

Polega on na 10- minutowym czytaniu dowolnej książki w każdy dzień lutowego weekendu i spożyciu minimum jednego jabłka.

Uczniowie  otrzymają karty czytania (klasy I – III w szkole, a klasy IV – VIII poprzez dziennik elektroniczny), na których widnieje drzewo z jabłkami i na odwrocie daty lutowych weekendów.

Po 10-minutowej lekturze i zjedzeniu jabłka uczestnik koloruje jabłko na karcie, a rodzic na odwrocie potwierdza swoim podpisem czytanie i zdrowy posiłek.

W marcu przewodniczący klas zbiorą wszystkie karty i przekażą do szkolnej biblioteki (mamy nadzieję, że spotkamy się już wtedy w szkole).

Klasa, która odda najwięcej kart z wymalowanymi jabłkami otrzyma nagrodę niespodziankę.

 

15. Ogólnopolski Konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”  – styczeń, luty, marzec 2021r.

Celem  konkursu było zdobycie i pogłębianie wiedzy na temat polskich parków krajobrazowych i innych zagadnień z dziedziny ekologii, ochrony przyrody, ochrony środowiska, jak również kształtowanie świadomości oraz rozbudzanie zamiłowania do świata przyrody.

Nasi uczniowie wykazali się bardzo dużą znajomością tematyki  ekologicznej i reprezentowali nas na trzech kolejnych etapach; szkolnym, gminnym i parkowym.

Całej drużynie gratulujemy: Marcelinie Baran kl VIIa, Aleksandrze Babiuch kl VIII oraz Zuzannie Soleckiej kl VIII

 

14. Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny – ” Mistrz Recyklingu i Ekologii” – 26 stycznia 2021r.

Jak ważna jest ekologia i dbanie o środowisko wiadomo już od dawna. Chcąc również wśród młodych uczniów zadbać o świadomość proekologiczną nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu „Mistrz recyklingu i przyjaciele”. Przedsięwzięcie organizowane przez Fundację Chlorofil miało na celu kształtowanie prawidłowych postaw proekologicznych zmierzających do selektywnej zbiórki, odzysku i recyklingu odpadów z gospodarstw domowych. 

Ekozespoły w naszej szkole stworzyli:

– Jan i Piotr z klasy IIIb

– Nadia, Lena, Liliana i Albert z klasy V

– Ola z klasy VIa oraz Martyna z klasy VIb  

-Mateusz i Jakub z kl VI

Powstałe na potrzeby konkursu ekozespoły miały za zadanie:

– wymyślić projekt puzzli bądź gry planszowej uczącej segregacji odpadów komunalnych 

– wykonać makietę elektrosprzętu z materiałów recyklingowych

– zagrać w gry online w aplikacji „Lider Elektrorecyklingu.”

Kolejny już raz nasi uczniowie wykazali się ogromnym i bardzo oryginalnym podejściem do tematu. Wśród dzieł, jakie stworzyli w ramach konkursu można było podziwiać między innymi blender, telefon komórkowy czy też pralkę. Widać, że ekozespoły mocno przyłożyły się do swojej pracy i doskonale poradziły sobie z wykonaniem zadań. Efekty tych niektórych  zmagań można podziwiać tutaj:

 

 

Mamy nadzieję, że postawa i zaangażowanie naszych młodych ekologów zachęci również dorosłych do odpowiedzialnego gospodarowania odpadami. Wspólnie zadbajmy o jakość naszego życia, bo Ziemia jest tylko jedna.

13. Bezpieczne ferie – 3 stycznia 2021r.

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego została przygotowana prezentacja promująca zasady bezpiecznych ferii zimowych.

Zostały przypomniane rekomendacje ministerstwa zdrowia związane z rozprzestrzenianiem się pandemii Covid – 19 oraz  uczniowie poznali  podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych.

 

12. Razem na święta – 23 grudnia 2020r.

Grudzień jest szczególnym czasem, kiedy przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia pamiętamy o innych – potrzebujących naszego wsparcia, dobrego słowa i życzliwości. Dlatego nasza szkoła przyłączyła się do akcji “Razem na święta”. Jedną z inicjatyw tej akcji było pamiętanie o samotnych seniorach, którzy nie spędzają Świąt Bożego Narodzenia z rodzinami tylko w Zakładach Opiekuńczo Leczniczych. Nasi uczniowie zaangażowali się w akcję wykonania kartek świątecznych z życzeniami dla tych osób, by choć przez  taki mały gest wywołać uśmiech na twarzach wielu seniorów. Uczniowie wykazali się kreatywnością w tworzeniu kartek które trafiły do pensjonariuszy Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Olkuszu na ul.Gwarków 4a. Rada Rodziców również przyłączyła się do akcji przekazując z kiermaszu świątecznego piękny stroik, który będzie gościł na wigilijnym stole seniorów.

11. Znamię! znam je? – 15 grudnia 2020 r.

W ubiegłym tygodniu uczniowie klas VII i VIII wzięli udział  w realizacji programu edukacyjno – profilaktycznego “Znamię! Znam je ?” Jest to program przygotowany przez Akademię Czerniaka, która stanowi sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Celem zajęć było upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy z zakresu profilaktyki czerniaka oraz kreowanie i rozpowszechnianie odpowiedzialnych postaw i zachowań. Uczniowie w ramach przeprowadzonych zajęć mieli okazję poznać charakterystyczne cechy tego nowotworu oraz czynniki zwiększające ryzyko zachorowań. Jako podsumowanie zajęć  zostały przygotowane  przez uczniów plakaty informujące o profilaktyce tej groźnej          i podstępnej choroby.

Wszystkie informację na temat programu można przeczytać na stronie: https://www.akademiaczerniaka.pl/aktualnosci

10. Zdalna aktywność świetlicy – 1 grudnia 2020r.

 

Na stronie internetowej szkoły zespół nauczycieli świetlicowych będzie umieszczać propozycje zabaw, ćwiczeń oraz zadań do wykonania przez dzieci w wolnym czasie.

Zaproponujemy różne ciekawe formy na zagospodarowanie kilku chwil. W każdym tygodniu podamy motyw przewodni, wokół którego będą się koncentrować nasze działania.

Zapraszamy do aktualności ……

9. Akademia powietrzna – 22 listopada 2020r.

Uczniowie naszej szkoły z klas VII i VIII wzięli udział w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych pod nazwą Powietrzna Akademia organizowanych przez Airly i Fundację Veolia.

Lekcja prowadzona była przez edukatorów w lekkiej i atrakcyjnej dla uczniów konwencji. Zaprezentowane były ciekawe doświadczenia chemiczne, wyjaśniające w przystępny sposób wiele procesów  z zakresu ochrony środowiska.  Uczniowie uzyskali  odpowiedzi na trudne pytania: jakie są powody zanieczyszczenia powietrza, jak powstaje smog i jaki ma wpływ na zdrowie, co to jest energia odnawialna, co robić aby oszczędzać energię itp.

Zajęcia były ciekawe i atrakcyjne. Dziękujemy organizatorom za wspaniałą lekcję online.

8. Szkoła z Pasją Pomagania -św. Mikołaj

Jak co roku, społeczność naszej szkoły postanowiła zaangażować się w pomoc dla Dzieci Podopiecznych Hospicjum Alma Spei. Pierwszym etapem jest udział w Akcji Mikołajkowej, która polega na spełnieniu marzeń jednego z Podopiecznych lub ich rodzeństwa. Nasza szkoła jest już w posiadaniu listu napisanego do św. Mikołaja.

Dzięki Waszej pomocy do Bogusia pojechała ogromna paczka od Św. Mikołaja. Zebraliśmy 810 zł,  mogliśmy uszczęśliwić nie tylko Bogusia, lecz także inne dzieci będące pod opieką hospicjum Alma Spei.

 

7. Biblioteka dzieciom w czasie pandemii Covid – 19.

Po raz kolejny znaleźliśmy się w trudnym czasie odosobnienia. Zdajemy sobie sprawę z trudności, jakie niesie ze sobą zdalne nauczanie i konieczność ograniczenia kontaktów. Spróbujmy ten czas spędzić mądrze i efektywnie, na przykład czytając książki. Poniżej przypominamy kilka adresów stron, które oferują książki w formie e-booków:

wolnelektury.pl – rozbudowana baza lektur szkolnych i klasyków literackich. Dostępne e-woluminy zostały profesjonalnie wydane, opatrzone przypisami i udostępnione we wszystkich popularnych formatach.

lektury.gov.pl – baza lektur szkolnych. Wystarczy tylko wpisać autora lub tytuł książki.

polona.pl – największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

„Czytanie przed spaniem” to pełen ciepła cykl, w którym znakomici aktorzy i znani dziennikarze czytają dzieciom bajki

https://vod.tvp.pl/website/czytanie-przed-spaniem,19864999

Zachęcamy również do zapoznanie się z propozycjami spędzania czasu ze swoimi pociechami, które przygotowała Fundacja „Cała Polska czyta dzieciom”. Link poniżej.

Służymy pomocą w wyborze odpowiednich pozycji książkowych w godzinach 9-11. (biblioteka@zsprzeginia.pl)

6.Świetlica marzeń – 9 listopada

Prosimy o głosowanie w akcji „Się gra się ma Playroom z wyobraźni”, która polega na promocji zalet płynących ze wspólnej zabawy grami i budowaniu u dzieci świadomości grania w gry jako kreatywnej formy nauki i wartościowego sposobu spędzania wspólnie wolnego czasu. Daje placówkom oświatowym szansę na przemianę świetlicy w wymarzoną salę gier dla dzieci.

Liczymy, że przy wsparciu Państwa, uda nam się zdobyć główną nagrodę w akcji, którą jest stworzenie sali gier dla dzieci.

Informacje o sposobach głosowania znajdziecie pod adresem https://www.siegrasiema.com/#glosuj

 

5. Konkurs ” Patrzeć i być widocznym” 4 października

Zachęcamy uczniów naszej szkoły do udziału w KONKURSIE NA ANIMACJĘ Z ZAKRESU BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH PN. „PATRZEĆ I BYĆ WIDOCZNYM!”

 

4. MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH  – PAŹDZIERNIK 2020R

Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają 1999 r.,     kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, które przypadły na czwarty poniedziałek października.

Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, a poszczególne szkoły same decydują, jaką datę w październiku wybrać.

Wiele z nich  decyduje się na bardziej rozbudowane obchody, które czasem trwają przez cały październik.

Oto jakie wydarzenia proponujemy w naszej szkole:

  • Szkolny Konkurs na Najlepiej Czytającą Klasę

Jego celem  jest promocja czytelnictwa i rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród uczniów.

Podstawowym kryterium oceny i przyznanie tytułu Najlepiej Czytającej Klasy będzie największa ilość przeczytanych książek.

Konkurs potrwa do końca maja, a bibliotekarz rejestrując wypożyczane pozycje będzie wyrywkowo sprawdzał znajomość ich treści.

Zapraszamy do biblioteki szkolnej.

Nagrodą główną będą oczywiście książki.

  •  Konkurs – zabawa „Detektywi literaccy”

W dniu 22.10.2020 chętni uczniowie będą musieli odszukać kartki z cytatami z utworów literackich, rozmieszczone w różnych miejscach szkoły i podać autora oraz tytuł cytowanego utworu.

Poprawne rozwiązania należy dostarczyć do biblioteki szkolnej w tym samym dniu do godz. 10.00. Na pięć osób, które najszybciej poprawnie rozwiążą zagadki, czekają nagrody niespodzianki.

 

  • Poranki z książką:

–            dla tych, którzy wcześnie wstają

–             dla tych, którzy chcą odpocząć

–             dla tych, którzy jeszcze nie potrafią samodzielnie czytać

–             dla tych, którzy lubią słuchać, gdy czyta ktoś inny

–             dla tych, którzy już uwielbiają książki

–             dla tych, którzy dopiero chcą polubić książki

–             dla tych, którzy chcą miło zacząć dzień

–             … dla wszystkich chętnych!!!

 

Zapraszamy zainteresowane dzieci w każdy wtorek, środę oraz czwartek do świetlicy szkolnej na spotkania przed lekcjami, podczas których będziemy na głos czytać książki przeznaczone dla najmłodszych odbiorców.

Chętnie wysłuchamy również propozycji dzieci.

Zachęcamy też Rodziców do codziennego czytania swoim pociechom!

 

3. Generalny remont kuchni zakończony – 28 września 2020r.

Podczas wakacji udało się przeprowadzić generalny remont: wymiana instalacji gazowej, elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wymiana płytek ściennych i podłogowych, wymiana drzwi, malowanie, częściowa wymiana sprzętu.

 

Od dnia dzisiejszego stołówka serwuje zdrowe i smaczne obiady!!!!

2. Narodowe czytanie 2020r – 9 września 2020r.

W tym roku podczas prezydenckiej akcji wspólnego czytania lekturą była Balladyna Juliusza Słowackiego. To wybitne dzieło polskiego romantyzmu zostało ukończone w grudniu 1834 roku, a wydane pięć lat później w Paryżu.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował specjalne przesłanie, w którym zachęcał do udziału w akcji:

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

Społeczność szkolna dołączyła się do ogólnopolskiej akcji. Czytanie, spotkanie z lekturą oraz promowanie czytelnictwa przenosi młodzież w świat marzeń i literatury. Umożliwia relaks i odpoczynek po długim okresie odosobnienia.

1. Przeciwdziałanie Pandemii Covid – 19 . 1-2 września 2020r.

Zapoznanie z zasadami higieny wszystkich pracowników i uczniów SP. Opracowanie procedur.

procedury-COVID-19-aktualizacja

Wytyczne_GIS,_MZ_i_MEN_dla_szkół_podstawowych_–_edukacja_wczesnoszkolna

ROK SZKOLNY 2019/2020

Aktywność ruchowa i bezpieczeństwo

 

28.”Wnuczka, wnuczek edukuje –  babcia dziadek się stosuje!!” – 18 czerwca 2020 r.

Projekt ma na celu integrację międzypokoleniową, w której dzieci i młodzież w ciekawy i komunikatywny sposób poinformują osoby starsze ze swojego otoczenia,  jak nie stać się ofiarą oszustwa. Policjanci zajmujący się profilaktyką społeczną z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przygotowali krótki film instruktażowy w którym omawiają najczęstsze sposoby działania oszustów.
Zadaniem uczniów jest wybranie jednego ze sposobów i ostrzeżenie przed nim seniora, (babci, dziadka, cioci, wujka, sąsiada ze swojego otoczenia).

       Podczas wykonania zadania należy zachować wszelkie środki ostrożności, jakie stosuje się  w obecnej sytuacji w naszym kraju.

Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji, przygotowali liczne prace, które miały ostrzegać seniorów przed oszustami.

27. Jak zorganizować dzieciom warunki pracy w domu – 15 kwietnia 2020r.

Zawieszenie zajęć w szkole wprowadziło pewne zmiany w naszym życiu. Szkoły nadal są zamknięte, a edukacja uczniów odbywa się zdalnie. Mając na uwadze ten czas, polecamy Państwu w załączniku poniżej, informacje jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu, jak motywować
i wspierać do systematycznego uczenia się oraz jak zadbać
o bezpieczeństwo w sieci.

Postarajmy się, by ten czas minął spokojnie i wspierajmy dzieci do czasu powrotu do szkoły.

Pedagog szkolny pozostaje do Państwa i Uczniów dyspozycji. Zainteresowane osoby mogą kontaktować się przez dziennik elektroniczny oraz e-mail: bozenarusek@zsprzeginia.pl

Informacja dla Rodziców – Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu ? Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się ? Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

Informacja dla Rodziców

 

26. Propozycja nauczyciela bibliotekarza  – 2 kwietnia 2020 r.

W okresie, kiedy szkoła jest zamknięta,  zapraszamy uczniów, aby w wolnej chwili zajrzeli na podane strony internetowe.  Można  stamtąd wybrać interesujące książki, w tym lektury, które w większości udostępniane są za darmo.
Oto adresy stron:

WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

 

25.Zawieszenie zajęć w szkołach i przedszkolach 0d 12 marca 2020r.

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego

w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem

 Warszawa, 27.02.2020 r.

 

 

Dla  Rodziców, Uczniów i Nauczycieli na bieżąco były przygotowywane informacje  o wszystkich wytycznych GIS w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem.

Wszystkie opracowania były przekazywane  za pomocą strony internetowej szkoły oraz facebooka oraz dziennika elektronicznego Librus – a.

 

24. Konkurs indywidualny dla uczniów kl 1 -3 Państwowej Straży Pożarnej – 3 marca 2020 r.

Uczniowie klas młodszych przypomnieli i utrwalili sobie podstawową wiedzę z zakresu:

  • poruszania się po drodze
  • zasad wzywania służb ratunkowych
  • numerów alarmowych
  • zasad udzielania I pomocy przedmedycznej
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!

23. Ogólnopolski Turniej Wiedzy „Młodzież zapobiega

pożarom”  –  3 marca 2020r.

3 marca w Urzędzie Gminy w Jerzmanowicach odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej “Młodzież zapobiega pożarom”. Zakończyły się one sukcesem dla uczniów Zespołu Szkół w Przegini. Uczniów przygotował Pan Mieczysław Kalęba.

W pierwszej kategorii wiekowej II miejsce zdobyła Natalia Sioła kl. 5bIII miejsce – Martyna Kuś kl. 5b.

W drugiej kategorii wiekowej I miejsce zdobyła Aleksandra Babiuch kl. 7III miejsce – Zuzanna Solecka kl. 7.

Aleksandra Babiuch 14 marca będzie reprezentować naszą gminę w eliminacjach powiatowych.

 

22. Dzień Bezpiecznego Internetu  10-20 lutego 2020 r.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2020 odbędzie się 11 lutego pod hasłem ,,Działajmy razem!”. Kolejna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Podczas obchodów DBI 2020 organizatorzy chcą podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

Nasza Szkoła po raz kolejny zgłosiła organizatorom swój udział w obchodach DBI. W dniach od 10 lutego do 28 lutego 2020r. podejmiemy się wykonania zaplanowanych działań m.in.w przedszkolu i we wszystkich klasach przeprowadzone zostaną przez wychowawców zajęcia edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa w sieci; w czasie lekcji informatyki i zajęć komputerowych uczniowie  odbędą  kursy e-learning dla dzieci i młodzieży o bezpieczeństwie w Internecie; przedszkolaki i uczniowie wykonają prace plastyczne; odbędzie się spotkanie profilaktyczne dla uczniów z funkcjonariuszami Policji nt. Cyberprzemocy; przeprowadzona zostanie diagnoza używania gier cyfrowych przez uczniów klas IV – VIII poprzez udział w Ogólnopolskim projekcie badawczo – edukacyjnym ,,Granie na ekranie”.

21.”Na nartach po uśmiech” – Szkoła z Pasją Pomagania 24 lutego 2020 r.

Coraz większymi krokami zbliża się kolejna akcja w ramach konkursu, a są to zawody narciarskie w Sieprawiu – VI edycja: „Na nartach po uśmiech”.

Cele zawodów:

a)Wspieranie podopiecznych Hospicjum Alma Spei – almaspei.pl.

b) Propagowanie idei pomocy chorym dzieciom.

c) Wychowanie w duchu fair-play.

d) Troska o zdrowie oraz kondycję fizyczną.

e) Popularyzacja narciarstwa zjazdowego wśród najmłodszych.

Podczas zawodów uczennice naszej szkoły  przekazały na rzecz podopiecznych hospicjum pieniądze zebrane wśród uczniów naszej szkoły. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zebrali w ciągu kilku dni  kwotę 741 zł na rzecz chorych dzieci.

 DZIĘKUJEMY!

 

20. Projekt „Jeżdżę z głową” w Gminie Jerzmanowice-Przeginia

8 stycznia 2020r.

Uczniowie naszej szkoły zostali objęci projektem, który był realizowany  podczas  4 wyjazdów w ramach zajęć pozalekcyjnych (w soboty) na Kompleks „BESKID” w Spytkowicach. Naukę jazdy na nartach poprowadzili doświadczeni i wykwalifikowani instruktorzy, zapewniając odpowiednią opiekę.  Uczestnicy  zrealizowali  16 godz. kursu jazdy na nartach.

 Projekt był skierowany  do uczniów nie umiejących jeździć na nartach czy snowbordzie.

19. Szkoła z Pasją Pomagania – św. Mikołaj 4 grudnia 2019 r.

Cała społeczność szkolna włączyła się do akcji „Szkoła w Pasją Pomagania”. Dziękujemy Uczniom, Rodzicom  i wszystkim innym darczyńcom, którzy otworzyli serca i tak licznie, z wielkim zaangażowaniem włączyli się do zbiórki .

Dzięki Waszej pomocy do Kingi pojechała ogromna paczka od Św. Mikołaja. Zebraliśmy tak dużo kosmetyków i piżamek, że będziemy mogli uszczęśliwić nie tylko Kingę –  bardzo dużo rzeczy przekażemy innym dzieciom z hospicjum Alma Spei.

18. Promujemy zdrowie na kole języka angielskiego – 28 listopada 2019 r

Nasza szkoła jest w tym roku bardzo mocno zaangażowana w projekty związane z promocją zdrowia. Jedną z podstaw tej dziedziny jest piramida żywienia. Niemal każdy zna ten temat, ale co jeśli taką piramidę stworzyć w języku angielskim? Takiego wyzwania nie bali się drugoklasiści, którzy na kółku jeżyka angielskiego wraz z opiekunem, Panią Pauliną Kulą, podjęli się tego wymagającego zadania. W piramidzie nie zabrakło kolorowych obrazków oraz nazw związanych z pożywieniem, wszystko oczywiście w jeżyku angielskim. Efekty ciężkiej, ale i bardzo przyjemnej pracy, można podziwiać w sali 21. Możemy się zatem pochwalić, iż promujemy zdrowie nie tylko w języku polskim, ale i w językach obcych.

17. Program CUDER –  27 listopada 2019r.

Dnia 27.11.2019 r uczniowie klas IV- VI uczestniczyli w zajęciach programu profilaktyki zintegrowanej „CUDER”. Program uświadamia uczniom, że człowieka należy rozumieć jako jedność pięciu nierozerwalnie połączonych sfer: ciała, umysłu, ducha, emocji, relacji. Ponadto inicjuje rozwój sfery motywacji do dobrego działania oraz wzmacnia chęć poszukiwania sensu życia. Pozwala na trening zachowań społecznych. Podczas spotkania pokazano sposoby racjonalnego i bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu oraz wprowadzona została gra planszowa. Jej celem jest doprowadzenie do najpełniejszego rozwoju bohatera gry (pionka) przez wędrowanie po świecie, pokonywanie pułapek i wyszukiwanie miejsc, gdzie można spotkać ludzi wspierających w rozwoju. Forma gry planszowej stanowi dobrą alternatywę dla gier komputerowych, wyprowadzając uczniów ze świata wirtualnego do grupy rówieśników.

Zrealizowany program profilaktyki stanowi nowatorskie ujęcie pracy wychowawczej opartej na wartościach i zasadach towarzyszących prawidłowemu rozwojowi człowieka. Zajęcia programu ,,CUDER” stanowią uzupełnienie i wzmocnienie realizowanego w szkole Programu Wychowawczo – Profilaktycznego.

16. Projekt „Poznawaj świat – Zdrowy styl życia.

W tym roku szkolnym w kolejnej edycji projektu  ”Poznawaj świat zdrowo – zdrowy styl życia”  uczestniczą  uczniowie i rodzice klasy czwartej

Celem projektu jest:

  • promowanie zdrowego stylu życia.
  • jak aktywnie spędzać czas z dziećmi,
  • jak wprowadzić do swojego domu nawyki zdrowego odżywiania się zdrowego trybu życia
  • jak motywować siebie i innych członków rodziny do zmiany stylu życia na bardziej fit
  • aktywność ruchowa i jej wpływ na kondycję fizyczną człowieka

Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, których tematem było m.in.: zdrowa dieta, zdrowy styl życia. Uczniowie mogli sobie uświadomić, że regularna aktywność, odpowiednia dawka snu to bardzo ważne aspekty w naszym życiu. Należy o nich pamiętać i na co dzień dbać o zdrowie i o zgrabną sylwetkę. Dieta i aktywność mają nie tylko pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.

Oprócz warsztatów na Uniwersytecie Pedagogicznym,  w naszej szkole odbył się piknik z udziałem dzieci i rodziców w sobotę. Celem pikniku było wspólne przygotowanie zdrowych posiłków.

 

SZKOLNY DZIEŃ II ŚNIADANIA

22 listopada odbył się Szkolny Dzień II Śniadania w naszej szkole. Uczniowie klas I – VIII przygotowali wspólnie z wychowawcami smaczne, kolorowe i bogate w witaminy śniadanie, które wspólnie kosztowali. Na stole śniadaniowym królowały przede wszystkim sałatki oraz soczyste warzywa i owoce.

Uczniowie zapoznali się za zasadami zdrowego odżywiania oraz poznali piramidę zdrowia.

 

 

15. Zbiórka na terapię genową Kacperka Ryłko – 14 listopada 2019 r.

Kacperek choruje na rdzeniowy zanik mięśni typu I, chorobę, która do tej pory była nieuleczalna. Teraz jest szansa dla niego, ale na ratowanie dziecka trzeba 2,1 mln dolarów, czyli około 8 mln zł. Tyle kosztuje terapia genowa w Stanach Zjednoczonych. Terapia genowa, która daje szansę na normalne życie tego dziecka – to chyba najdroższy lek świata. Rodzina ma nadzieje, że uda im się wyjechać do USA i poddać syna tej terapii. Państwo Ryłowie proszą o pomoc.

W czwartek, tj. 14 listopada 2019 r. po wieczornicy, która odbyła się w naszej szkole oraz  w piątek tj. 15 listopada 2019r. na terenie szkoły prowadzona została  zbiórka.

Więcej informacji na stronach:

14. Odblaskowe przedstawienie – październik

W ostatnich dniach października uczniowie klas drugich zaprezentowali  przedstawienie pt. „Z odblaskami do i ze szkoły”.

Inscenizacja którą przedstawiły dzieci w bardzo wyrazisty sposób  opowiadała w czym pomagają stojące przy drogach znaki oraz pouczała jak bezpiecznie poruszać się po drogach? 

Spektakl bardzo wszystkim się podobał, a śpiewane w czasie jego trwania piosenki długo jeszcze brzmiały w naszych uszach.

 

13. Mali ratownicy 

25 października w naszej szkole, akcję: „Mali Ratownicy”, chcieliśmy wyposażyć naszych uczniów w podstawową wiedzę, dotyczącą ratowania życia ludzkiego.

Z pomocą w tak trudnym zadaniu przyszli nam strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Przegini, którzy przeprowadzili dla uczniów “skrócony kurs” udzielania pierwszej pomocy.

Po zakończonym spotkaniu nasze dzieci wiedzą, jak prowadzić rozmowę z dyspozytorem numeru 112 i jak ułożyć osobę w pozycji bezpiecznej. Nauczyły się również resuscytacji krążeniowo-oddechowej z wykorzystaniem fantomów.
Należy mieć nadzieję, że w sytuacji zagrożenia będą potrafiły komuś pomóc.

Na zakończenie spotkania można było obejrzeć wyposażenie wozu strażackiego, którym strażacy przybyli pod szkołę. W podziękowaniu
za poświęcony czas, najmłodsi obdarowali gości wykonanymi przez siebie pracami plastycznymi.

 

 

12. Odblaskowy happening……

18 października, uczniowie naszej szkoły ubrani w kamizelki odblaskowe, razem
z nauczycielami, wzięli udział w „Odblaskowym happeningu”. Odblaskowy korowód otwierał i zamykał patrol Policji z Wydziału Ruchu Drogowego z Krakowa.

Głównym celem happeningu było promowanie u uczniów bezpiecznych zachowań na drodze do i ze szkoły, poprzez używanie kamizelek oraz elementów odblaskowych. Celem pośrednim, dotarcie do mieszkańców naszej miejscowości
i gminy, zwrócenie im uwagi na konieczność noszenia elementów odblaskowych.

W czasie happeningu uczniowie nieśli specjalnie na tą okazję przygotowane transparenty i skandowali hasła, dotyczące bezpieczeństwa pieszych.
Barwny korowód przyciągał uwagę mieszkańców i kierowców.

Mamy nadzieję, że nasze działania odniosą zamierzony skutek.

 

11. Spotkania z policjantem

 Podczas trwania konkursu zorganizowano w naszej szkole spotkania uczniów z policjantem z Komisariatu w Krzeszowicach. Myślą przewodnią wizyty stróża prawa było hasło: „Jak bezpiecznie poruszać się po drogach?” Policjant podkreślał,  jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy powinien posiadać.

Apelował do uczniów, aby zawsze pamiętali o używaniu kamizelek czy innych elementów odblaskowych, które zwiększają bezpieczeństwo poruszających się pieszych poboczami dróg.

Dzieci  z wielką uwagą i przejęciem słuchały tego, co ma im do powiedzenia policjant. Aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zasypując gościa lawiną pytań.

 

10.Wspólna akcja Policji i dzieci „Cukierek albo cytryna”

W ramach konkursu „Odblaskowa szkoła” do którego przystąpiła nasza szkoła, w piątkowe przedpołudnie 18 października policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Krakowa razem z uczniami klasy pierwszej przeprowadzili akcję „cukierek albo cytryna”.

W pobliżu szkoły patrol policji sprawdzał wśród kierujących pojazdami dokumenty, prędkość, stan trzeźwości i wszystko to, co zapewnia bezpieczną jazdę. Kierowcy, jadący zgodnie z przepisami, otrzymywali z rąk dzieci słodkiego cukierka, natomiast ci, którzy popełnili błędy, musieli zjeść kwaśną cytrynę. Piątkowe działania wśród kierowców, jak i pieszych spotkały się z dużą akceptacją- szczególnie wśród tych, którzy w tym dniu uniknęli mandatu i punktów karnych.

Po naszej akcji mamy nadzieję, że kierowcy będą zwracali baczniejszą uwagę na znajdującą się obok drogi szkołę i przestrzegali zasad ruchu drogowego.

 

9. Odblaskowe ślubowanie kl I 15 października

Każdego roku w progach naszej szkoły witamy nowych pierwszoklasistów. Pierwsze dwa miesiące to czas na poznanie szkoły, jej zwyczajów, zdobycie nowych wiadomości i umiejętności. Wszystkie te działania mają przygotować dzieci
do wielkiego wydarzenia – ślubowania.

W tym roku ta wyjątkowa uroczystość miała miejsce 15 października. Nasze maluchy w obecności swoich rodziców, dziadków, dyrekcji szkoły, uczniów i nauczycieli oraz kolegów i koleżanek z przedszkola zaproszeni zastali
do czarodziejskiej krainy króla Ołówka i jego żony. Królewska para wymyślała najróżniejsze zadania, którym sprostać musieli pierwszoklasiści. Wśród nich była próba recytacji, próba śpiewu oraz próba zagadek.

Książęca para zatroskana była także o bezpieczeństwo dzieci na drodze. Maluchy przekonały jednak rządzących, że wiedzą, jak bezpiecznie poruszać
się po jezdni, znają przepisy ruchu drogowego oraz wiedzą, jak zachować
się w sytuacjach niebezpiecznych.

Po zaliczeniu wszystkich zadań książęca para uznała, że pierw­szoklasiści świetnie zdali egza­min i mogą przy­stą­pić do aktu ślu­bo­wa­nia, po którym Pani Dyrektor pasowała każde dziecko na ucznia naszej szkoły.
Wychowawczynie wręczyły pamiątkowe dyplomy oraz legitymacje szkolne.
Uroczystość zakończyła się wspólnymi zdjęciami i życzeniami od Pani Dyrektor, uczniów i rodziców.

W sali czekały na dzieci słodkie prezenty od rodziców oraz odblaski
na plecaki.

 

8. Wycieczka do teatru

Katolicki Teatr Edukacji  przygotował dla uczniów spektakl o przygodach niesfornego Tomka Sawyera.  Klasy piąte z naszej szkoły wybrały się w minionym tygodniu do kina Kijów, aby  zobaczyć adaptację tej znanej książki Marka Twaina.

Zanim jednak udaliśmy się na przedstawienie odbyliśmy krótki spacer po parku Jordana – gdzie znajduje się wiele pomników, a wśród nich słynny niedźwiedź Wojtek.

Drogę z parku do kina przebyliśmy piechotą ubrani w odblaskowe kamizelki. Wszystko po to, aby  być bardziej widocznymi na drodze.

Polecamy wszystkim uczniom naszej szkoły, żeby szczególnie teraz, gdy wcześniej zapada zmrok, nosić kamizelki lub jakiekolwiek  odblaski, bo to zapewnia nam większe bezpieczeństwo.

7. Wszystko dla bezpieczeństwa

Zgodnie z § 17 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. Nr 109 z 2010 r., poz 719) dnia 16 października  2019 r. o godz.1005 w Zespole Szkół w Przegini przeprowadzono praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji z całego obiektu.

Ewakuacja była nadzorowana przez  Ochotniczą Straż Pożarną w Przegini.

Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.

Ewakuacja przebiegła sprawnie i bez paniki. Uczniowie pod opieką nauczycieli opuścili budynek właściwymi drogami ewakuacyjnymi i zgromadzili się na miejscu zbiórki. Nie stwierdzono żadnych uchybień w sposobie ewakuacji. Wszyscy postępowali zgodnie z zaleceniami zawartymi w obowiązującej procedurze ewakuacji.

Bardzo dziękujemy Zarządowi oraz Strażakom z OSP w Przegini za zaangażowanie i pomoc podczas ewakuacji.

6. Odblaskowa noc filmowa

4 października w naszej szkole odbyła się  „Odblaskowa noc filmowa” dla klasy VI a w ramach konkursu „Odblaskowa Szkoła”. Wszyscy uczestnicy tego  wieczoru przynieśli ze sobą kolorowe odblaski. Na wstępie uczniowie w kilkuosobowych zespołach wykonali plakaty, promujące noszenie elementów odblaskowych po zmierzchu. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania wyposażeni w odblaski i kamizelki odblaskowe wzięli udział w dyskotece. Uczniowie fantastycznie bawili się w rytm muzyki pokazując, że nosząc odblaski są widoczni nawet w ciemności. Na zakończenie odbyła się  projekcja filmu.

Zachęcamy wszystkich do tego, aby odblaskowe elementy  stały się nieodłączną częścią naszej codziennej garderoby podczas jesiennych spacerów i wycieczek.

 

5. Szkolny Konkursu wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego

Uczniowie naszej szkoły przystąpili do szkolnego konkursu wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze. Zorganizowała go i przeprowadziła szkolna koordynatorka konkursu: „Odblaskowa szkoła”.

Celem konkursu było:

  • popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się na drogach,
  • kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu,
  • popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

 

4. Szkolny konkurs „Zaprojektuj swój odblask”

Konkurs był  organizowany w dwóch grupach wiekowych: kl.  I – III oraz kl. IV – VIII.

Uczniowie projektując elementy odblaskowe, wykazali się niezwykłymi umiejętnościami i fantazją.

Wszyscy uczestnicy poprzez udział  w konkursie promowali noszenie elementów odblaskowych po zmroku.

3. Niezwykły Dzień Chłopaka !!!

Klasa IV świętowała  Dzień Chłopaka w nieco nietypowy sposób, czyli odblaskowo.  Aby podkreślić, jak ważne jest nasze bezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza w nadchodzącej porze jesienno – zimowej, postanowiliśmy zademonstrować swoje poparcie dla noszenia wszelkiego rodzaju odblasków właśnie w tak wyjątkowym dniu.

„Odblaski mogą być cool i trendy” – takie hasło towarzyszyło nam tego dnia. Bardzo cenną wiedzę przekazała nam pani policjantka, która przygotowała dla nas prelekcję na temat „Bądź widoczny – bądź bezpieczny” – „Uczeń jako uczestnik ruchu drogowego.”

Oczywiście nie obyło się bez gestów sympatii ze strony dziewczynek. Chłopcy otrzymali od swoich koleżanek upominki, a były to oczywiście odblaskowe kamizeli z napisem „Super Chłopak”. Prawdziwą niespodzianką okazał się konkurs wiedzy o bezpiecznym poruszaniu się pieszych w ruchu drogowym, w którym dzieci mogły wygrać odblaskowe breloczki.
Spędziliśmy ten dzień naprawdę radośnie, a, co najważniejsze, zdobyliśmy niezbędną wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Od dziś wszyscy czwartoklasiści „będą widoczni – będą bezpieczni”

2. Konkurs plastyczny pod hasłem „Jestem widoczny – jestem bezpieczny”.

Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy plastycznej, w dowolnej technice (rysunek, malowanka, wycinanka, wyklejanka itp.), w formacie A4, nawiązującej tematycznie do bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Na konkurs wpłynęło wiele prac. Jury wybrało i nagrodziło prace uczniów
w kategorii klas I-III i kategorii IV- VIII.

Z wybranych prac przygotowano wystawę.

 

1. Kamizelki i elementy odblaskowe dla uczniów naszej szkoły

Jednym z naszych pierwszych tegorocznych przedsięwzięć było wyposażenie uczniów naszej szkoły w kamizelki odblaskowe. Dużą aktywność w tym zakresie wykazała, dyrekcja szkoły, nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców, rodzice i sponsorzy. Efektem tej współpracy jest stuprocentowe posiadanie przez uczniów kamizelek odblaskowych.

Oprócz kamizelek, nasi uczniowie zostali wyposażeni w elementy odblaskowe otrzymane od Wójta naszej gminy, policjantów odwiedzających szkołę oraz rodziców i sponsorów. Są to: opaski odblaskowe, różnego rodzaju zawieszki  i breloczki przeznaczone do umocowania przy tornistrach, plecakach oraz
na odzieży.

 Rok Szkolny 2018/2019

Działania związane ze Szkołą Promującą Zdrowie

Szkoła letnia – Zakopane  2019.

W dniach 11- 13.06.2019 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Szkole  Letniej w Zakopanem w ramach projektu „Poznawaj świat zdrowo – zdrowy styl życia ucznia warunkiem efektywności w nauce i wzrostu kompetencji” . Dzięki zróżnicowanej tematyce zajęć, program szkoły był bardzo ciekawy. Uczniowie poznali żywność regionalną; m.in. produkcję serów góralskich – oscypków. Samodzielnie mogli uczestniczyć w jego produkcji. Poznali również cykl produkcji od pola do stołu , czyli skąd się bierze chleb. Uczniowie pracujący w grupach uczyli się jak zadbać o swoje zdrowie, przygotowując  zdrowe posiłki.

Tematyka zajęć Szkoły Letniej nawiązuje do tematyki projektu jaki  realizuje nasza szkoła „ Szkoła promująca zdrowie”

Projekt „Poznawaj świat – Zdrowy styl życia – podsumowanie działań.

1 czerwca 2019r w naszej szkole odbył się piknik z udziałem rodziców i uczniów w ramach projektu  ”Poznawaj świat zdrowo – zdrowy styl życia”. Piknik był podsumowaniem działań realizowanych przez cały rok w naszej szkole. Działań w ramach Szkoły Promującej Zdrowie. Przez cały rok uczniowie i ich rodzice poznawali zasady zdrowego stylu życia, sposoby aktywnego spędzania czasu z dziećmi. Rodzice mogli się dowiedzieć jak wprowadzić do swojego domu nawyki zdrowego odżywiania się i zdrowego trybu życia oraz jak zmotywować siebie i innych członków rodziny do zmiany stylu życia na bardziej fit

Piknik rozpoczął się przedstawieniem  „Żyj zdrowo i kolorowo” przygotowanym przez uczniów 3 klasy gimnazjum pod kierownictwem pani Jolanty Klich. Tematyka przedstawienia dotyczyła zdrowej diety oraz aktywności ruchowej.

W drugiej części uczniowie wraz z rodzicami przygotowywali zdrowe posiłki.  Wszyscy zgodnie uważamy, że w  dzisiejszym świecie trudno nie ulec modzie na bycie „fit”.  Coraz bardziej świadomie podchodzimy do kwestii żywienia. Dieta i aktywność mają nie tylko pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.

 

Sukcesy sportowe 2018/2019

Sukcesy sportowe 20182019

Dzień sportu 2019

Tegoroczny Dzień Dziecka i Sportu Szkolnego przebiegał w bardzo radosnej atmosferze. Oprócz ciekawych konkurencji sportowych uczniowie klas drugich zaprezentowali przedstawienie pt. „Szanuj zdrowie”. Mamy nadzieję, że cała społeczność szkolna wraz z zaproszonymi rodzicami wezmą sobie do serca nasze rady i wspólnie zadbamy o nasze zdrowie. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Zlot Nietoperzy 2019

17 maja, w piękny słoneczny dzień uczniowie klasy piątej i szóstej wybrali się na trasę XVIII już Zlotu Nietoperzy. Organizatorem imprezy jest Ojcowski Park Narodowy. W rajdzie tym biorą udział uczniowie szkół podstawowych  leżących w otulinie OPN.

W tym roku trasa rajdu wiodła z parkingu w Czajowicach do Jaskini Łokietka, którą uczniowie mogli zwiedzić z przewodnikiem OPN. Następnie uczestnicy rajdu przeszli Wąwozem Ciasne Skałki do Bramy Krakowskiej i przez Dolinę Prądnika do Ojcowa.

Podczas finału rajdu w Parku Zamkowym młodzież poznała zasoby Muzeum Przyrodniczego, wzięła udział w ognisku i pozowała do wspólnego zdjęcia. Każda szkoła otrzymała pamiątkowy puchar za uczestnictwo w Rajdzie.

Sprawozdanie z akcji bicia rekordu czytania książek

na przerwie w Zespole Szkół w Przegini

W dniu 10 maja z dużą przyjemnością włączyliśmy się do  realizacji pomysłu Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego  w Gorzowie Wielkopolskim w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek „Przerwa na czytanie”.

Nasza akcja czytelnicza odbyła się na dwóch przerwach (9.35 – 10.45 i 10.30 – 10.40).

Łącznie czytało 17 klas pod opieką swoich nauczycieli. Każdy uczestnik zasiadł ze swoją ulubioną książką w wygodnym miejscu i zatopił się w lekturze. Czytaliśmy różne pozycje książkowe. Niektórzy próbowali nadrobić braki w znajomości lektur szkolnych, inni przynieśli książki o tematyce młodzieżowej, podróżniczej. Wśród młodszych uczniów pierwszeństwo wiodły baśnie.

Akcję czytania na przerwie uwiecznili na zdjęciach członkowie samorządu uczniowskiego.

Liczba wszystkich czytających to: 214 uczniów i 15 nauczycieli.

Projekt „Poznawaj świat – Zdrowy styl życia.

W marcu 2019r uszyła druga edycja projektu  ”Poznawaj świat zdrowo – zdrowy styl życia”. W drugiej edycji uczestniczą uczniowie klas czwartych i ich rodzice.

Uczniowie udali się do Krakowa Na Uniwersytet Pedagogiczny gdzie brali udział w dwudniowych warsztatach. Tematem zajęć było m.in. Jak żywność wpływa na zdrowie, rozwój układów. Został im przybliżony temat „Czym jest żywność. Produkcja, transport i konsumpcja żywności. Jak zachować zdrowie u siebie i bliskich”. Za pomocą programów komputerowych mogli wyliczyć ilość spożytych kalorii .

W drugim dniu warsztatów uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach Fitness, w zajęciach ruchowych mających na celu kształtowanie sylwetki dla profilaktyki otyłości. Na koniec warsztatów uczniowie za pomocą mobilnych aplikacji tworzyli jadłospisy zdrowego odżywiania się.

 

Zabawy w stylu retro – ciche przerwy !!

Korytarz na I piętrze po stronie SP, gdzie bawić się mogą najmłodsi, został ostatnio
„doposażony”. Nasza pani plastyk Mariola Zając stworzyła tam dwa stanowiska do gry w klasy. Mogłoby się wydawać, że to zabawa całkiem retro i nie znajdzie swojego miejsca w gustach współczesnych dzieci, ale rozrywkę najmłodsi mają jednak sporą. To już kolejny z pomysłów, jak sprawić, by szkolne przerwy przebiegały w spokojniejszy, ale i ciekawy
sposób. Zapraszamy uczniów do korzystanie z tej formy spędzania wolnego czasu.

„Higiena jamy ustnej”

Uczniowie klas od 1 do 3 uczestniczyli w zajęciach o charakterze działań profilaktycznych. Tematem spotkania była „Higiena jamy ustnej”. Pani pielęgniarka Lidia Byczek opowiedziała, jak ogromny wpływ na stan uzębienia ma racjonalne odżywianie, właściwe dbanie o zęby oraz ograniczanie przekąsek między posiłkami.

Wyjaśniła dlaczego należy dbać o higienę jamy ustnej i jak często to robić;. Zademonstrowała sposób prawidłowego mycia zębów szczoteczką oraz czyszczenia przestrzeni między zębowych nitką dentystyczną. Prowadząca zwróciła uwagę uczniów na różnorodność pst do zębów i płynów do płukania jamy ustnej. Przypomniała o konieczności wymiany szczoteczek. Zachęcała do systematycznego dokonywania kontroli stanu uzębienia w gabinetach dentystycznych. Na koniec zajęć dzieci otrzymały materiały edukacyjne i dyplomy za  uczestnictwo w zajęciach.

 

Zabawy w stylu retro! Ciekawe przerwy w naszej szkole

Korytarz na I piętrze po stronie SP, gdzie bawić się mogą najmłodsi, został ostatnio
„doposażony”. Nasza pani plastyk Mariola Zając stworzyła tam dwa stanowiska do gry w
klasy. Mogłoby się wydawać, że to zabawa całkiem retro i nie znajdzie swojego miejsca w
gustach współczesnych dzieci, ale rozrywkę najmłodsi mają jednak sporą. To już kolejny z
pomysłów, jak sprawić, by szkolne przerwy przebiegały w spokojniejszy, ale i ciekawy
sposób. Zapraszamy uczniów do korzystanie z tej formy spędzania wolnego czasu.

CICHE PRZERWY W NASZEJ SZKOLE!

O tym, że hałas szkodzi zdrowiu wie każdy człowiek. Tak samo jak powszechnie wiadomo, że poziom decybeli w czasie przerw w naszej szkole jest często zatrważający. Jako nauczyciele staramy się nie ignorować tego problemu i chociaż w pewnym stopniu ten hałas ograniczać. Stąd właśnie wziął się pomysł tzw. „cichych przerw”, w czasie których uczniowie zajęliby się konstruktywnym i w miarę niegłośnym spożytkowaniem czasu między lekcjami.

Z doskonałą ideą wyszli uczniowie klasy VI, którzy zaproponowali układanie kostki Rubika. Już od dobrych kilku miesięcy, ku uciesze nauczycieli, jak i samych uczniów, którym hałas też przeszkadza, na szkolnych korytarzach możemy zauważyć, jak wielu ta rozrywka dostarcza radości. Godziny ćwiczeń i przygotowań sprawiły, że prawdziwi mistrzowie potrafią ułożyć skomplikowaną konstrukcję w mniej niż pół minuty!

Na własne oczy podziwiać mistrzów mogliśmy na zorganizowanym w czasie jednej z przerw konkursie, do którego przystąpiło sporo chętnych. Umiejętności wszystkich układających kostki Rubika robią naprawdę duże wrażenie. Wśród najlepszych znaleźli się:

Kategoria I-IV

1 miejsce: Bartosz Bigaj kl.4b- 1 min 8 sek

Oliwier Mączka kl.2b- najmłodszy

2 miejsce: Miłosz Mączka kl.4b- 1 min 9 sek

3 miejsce: Sławomir Kordaszewski kl.4a- 1 min 37 sek

Kategoria V-VII

1 miejsce: Jakub Kowal kl.Vb- 37 sekund

2 miejsce: Szymon Roś kl.VI- 40 sekund

3 miejsce: Szymon Oczki kl.VI- 53 sekundy

Kategoria Gimnazjum

1 miejsce: Maciej Roś –16 sekund !

2 miejsce: Piotr Pączek – 31 sekund

3 miejsce: Kamil Bigaj- 43 sekundy

Konkursy swoją drogą, najważniejsze, że uczniowie znaleźli sobie nową, fascynującą i bardzo rozwijającą pasję, która już owocuje tym, że na przerwach jakoś tak trochę ciszej się zrobiło. Oby szaleństwo hobbystycznego układania kostki Rubika znalazło jeszcze wielu odbiorców.

Mikołajkowy turniej gier i zabaw dla klas IV

  „Dbaj o zdrowie”

 

Jak co roku  28 listopada odbył się konkurs recytatorski klas młodszych pod hasłem „Dbaj o zdrowie”. Organizatorkami  konkursu były p. Grażyna Sołtysik i p. Kazimiera Cudejko. W tym roku jego motywem przewodnim były wiersze o tematyce zdrowotnej. Konkurs stał na wysokim poziomie  i dlatego nasze polonistki wchodzące w skład jury: p. M. Stefańska-Całus, p. M. Sygulska oraz           p. M. Blecharczyk miało spore trudności, aby wybrać zwycięzcę. W czasie występów małych recytatorów brano pod uwagę m. in. znajomość tekstu, tempo deklamacji, dykcję oraz ogólne wrażenia artystyczne. Występy uhonorowano dużymi brawami. Po podliczeniu głosów jury wybrało następujących zwycięzców:

I miejsce: Mikołaj Roś – kl. II a

II miejsce: Krzysztof Gałąź kl. II b

III miejsce: Nikola Głąb – kl. II a oraz Amelia Długosz – kl. II a

Dziękujemy wszystkim występującym uczniom za doskonałe przygotowanie do konkursu i życzymy dalszych sukcesów w nauce.

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE –  zajęcia sportowe

  1. Zachęcanie uczniów do korzystania z oferty zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych związanych z aktywnością fizyczną. Propagowanie różnych dyscyplin sportowych wśród dzieci i młodzieży szkolnej jako formy zmniejszającej zachowaniom agresywnym i patologicznym.
  2. Rozwijanie sprawności fizycznej-organizacja sportowych zawodów szkolnych i pozaszkolnych:
  • piłka nożna (IX-X, IV-VI)
  • piłka nożna halowa (X-XII)
  • piłka siatkowa (II-V)
  • tenis stołowy (XII-I)
  • tenis ziemny (IV- VI)
  • narciarstwo alpejskie (XII-III )
  • badminton (III-VI)
  • piłka siatkowa plażowa (V-VI)
  1. Realizacja programu Ministerstwa Sportu i Turystyki „KLUB’’ – cały rok.
  2. Udział w programie Polskiego Związku Tenisa Ziemnego „Tenis 10”- cały rok.
  3. Realizacja projektu Ministerstwa Sportu i Turystyki „Szkolny Klub Sportowy” – cały rok.
  4. Realizacja Programu Gminnego Szkolnego Związku Sportowego w Przegini „Program profilaktyczno-sportowy dla dzieci i młodzieży 2018/2019” – cały rok.
  5. Udział w projektach „Już pływam”(IX-XII).
  6. Umożliwienie rodzicom, społeczności lokalnej i absolwentom korzystania z sali gimnastycznej i siłowni- cały rok.
  7. Organizacja Integracyjnych Rozgrywek Sportowych dla osób niepełnosprawnych w Środowiskowym Domu Samopomocy-Ognisko Terapeutyczne w Jerzmanowicach (VI).
  8. Współpraca z LKS „Promień -Przeginia”- cały rok.
  9. Pogadanki na temat zdrowego stylu życia, przestrzegania zasad dbałości o higienę osobistą-cały rok.
  10. Kształtowanie zachowań i warunków sprzyjających zdrowiu- cały rok.

 

Nauczyciele wychowania fizycznego

 

„Od uprawy do potrawy”.

 

Dnia 15 listopada 2018 roku uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej w Przegini brali udział w wycieczce do Krakowa. Miejscem docelowym było Tesco. Tutaj uczniowie wraz z wychowawcami p.G.Sołtysik i p.K.Cudejko oraz p.A.Martyniak zostali powitani przez panie prowadzące zajęcia. Warsztaty odbywały się w ramach programu „Od uprawy do potrawy”. Nasi uczniowie przybrali nazwę- „Grupa Zdrowia”. Następnie wyruszyliśmy w podróż ekspedycji na różne działy. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób uczniowie zostali zapoznani z produktami, które w zasadniczy sposób wpływają na nasze zdrowie. Poznawali różne rodzaje warzyw i owoców, odnajdywali naklejki, degustowali, a także poznawali kraje pochodzenia warzyw i owoców. Dzieci wykazały się dużą wiedzą wyniesioną z lekcji i z domu, z dużym zaangażowaniem brali udział w warsztatach. Poszerzyli wiedzę z zakresu roli produktów mlecznych, zbożowych i nabiału w ich rozwoju. Poznali drogę ich powstawania i przetwórstwa. Zajęcia były przeplatane rozwiązywaniem przez dzieci rebusów i zagadek dotyczących zdrowego odżywiania. Po zwiedzaniu działów żywności i magazynów uczniowie zostali zaproszeni na drugie śniadanie, które składało się z najzdrowszych produktów mlecznych, zbożowych oraz owoców. Na zakończenie wychowawcom wręczono grę planszową do wykorzystania na lekcjach, a dotyczącą promowania zdrowego odżywiania. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta na zajęciach będzie konsekwentnie wdrażana w codziennym życiu.

K. Cudejko

 

„Śniadanie DAJE MOC”

Ponad 290 tysięcy uczniów wie, jak ważne jest jedzenie śniadania – nie tylko od święta!

W tym roku szkolnym 8 listopada nasza szkoła przystąpiła do programu Śniadanie Daje Moc. W obchodach brali udział uczniowie, rodzice i nauczyciele klas 1-3.Uczniowie z wielkim zaangażowaniem tworzyli  zdrowe kanapki, przekąski czy też sałatki. Uczestnicy akcji zapoznali się z zasadami zdrowego odżywiania.

A Ty, wiesz czym oddychasz w miejscu, w którym żyjesz?

Spośród 50 miast o największym zanieczyszczeniu powietrza w Unii Europejskiej aż 36 znajduje się w Polsce.

Wszyscy oddychamy powietrzem zanieczyszczonym przez smog, spaliny, …………..

Nasza szkoła zgłosiła się  do akcji „Wiem, czym oddycham”

Każdy z nas może zagłosować i wybrać szkołę jako miejsce montażu zewnętrznego czujnika jakości powietrza. Takie urządzenie zbiera, przetwarza i interpretuje dane. W oparciu o te dane na mapie online będą  umieszczane informacje o jakości powietrza w naszej miejscowości.

Zachęcamy wszystkich MIESZKAŃCÓW NASZEJ GMINY  do udziału w głosowaniu.

Informacje na stronie: https://wiemczymoddycham.pl/o-akcji/.

Projekt „Poznawaj świat – Zdrowy styl życia.

Od 3 września 2018r realizujemy projekt  ”Poznawaj świat zdrowo – zdrowy styl życia”. W projekcie uczestniczą  uczniowie i rodzice.

Celem projektu jest:

  • promowanie zdrowego stylu życia.
  • jak aktywnie spędzać czas z dziećmi,
  • jak wprowadzić do swojego domu nawyki zdrowego odżywiania się i zdrowego trybu życia
  • jak motywować siebie i innych członków rodziny do zmiany stylu życia na bardziej fit
  • aktywność ruchowa i jej wpływ na kondycję fizyczną człowieka

Jednym z punktów realizacji projektu był piknik w sobotę 06.10.2018r. z udziałem uczniów z klasy Va i Vb i ich rodziców. Celem pikniku było wspólne przygotowanie zdrowych posiłków.

Zdrowa dieta, regularna aktywność, odpowiednia dawka snu – o tych aspektach pamięta każdy, kto na co dzień dba o zdrowie i o zgrabną sylwetkę. W dzisiejszym świecie trudno nie ulec modzie na bycie „fit”.  Coraz częściej sami przygotowujemy swoje posiłki, coraz bardziej świadomie podchodzimy do kwestii żywienia. Dieta i aktywność mają nie tylko pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.

Lucyna Izdebska

Konsultacje żywieniowo – dietetyczne

03.10.2018  odbyły się bezpłatne konsultacje żywieniowo-dietetyczne  oraz warsztaty dla dzieci. Porad udzielał  doświadczony dietetyk kliniczny mgr Dominik Goryczka .

 

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Przegini na górskich szlakach.

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – powiedział kiedyś rzymski poeta Juwenalis. Już w czasach starożytnych ludzie byli przekonani o tym, że ruch to podstawa udanego życia.

Takie motto stało się przewodnim celem szkolnego klubu SKKT, który został założony w naszej szkole. Na zdrowy tryb życia składa się m.in aktywność fizyczna, która umożliwia nie tylko znakomite osiągnięcia i rekordy, ale przede wszystkim stanowi narzędzie do lepszego funkcjonowania dziecięcego umysłu. Dzięki różnym rodzajom ruchu, szczególnie tym, które można zrealizować w grupie, dzieci mają okazję do zapoznania się z zasadami, dyscypliną, podporządkowaniem się regułom, ucząc się zgodnego współżycia w grupie rówieśniczej.

                 W dniu 05.10.2018 wspólnie z młodzieżą Ziemi Olkuskiej uczniowie klasy Va brali udział w  XXIII Rajdzie Górskim. Organizatorem rajdu był Oddział PTTK Ziemi Olkuskiej. Trasa  Rajdu prowadziła na Leskowiec (922 m n.p.m.) w Beskidzie Małym w Pasmie Łamanej Skały. Trasa Rajdu prowadziła z miejscowości Ponikiew do schroniska  Leskowiec.

Leskowiec był jedną z ulubionych gór Jana Pawła II, który w latach szkolnych był na nim wielokrotnie. Na pamiątkę wyprawy dzieci otrzymały znaczki SKKT PTTK oraz dyplomy.

Opiekunowie SK PTTK

Lucyna Izdebska, Agata Krzystanek

 

Dzwonki
1. 8.00 – 8.45
2. 8.50 – 9.35
3. 9.45 – 10.30
4. 10.45 – 11.30
5. 11.45 – 12.30
6. 12.35 – 13.20
7. 13.25 – 14.10
8. 14.15 – 15.00
Zdrowa Szkoła
Autobus

Codziennie rano:
● 7.40 Przeginia od Ostrej Góry (uczniowie wsiadają na przystanku Ostra Góra, Skotnica, Stara szkoła)

Po południu:
● I kurs: codziennie o 13:30
● II kurs: poniedziałek, środa, piątek o 15.25, wtorek, czwartek  o 15:10

Z życia szkoły