ROK SZKOLNY 2019/2010

Aktywność ruchowa i bezpieczeństwo

Projekt „Poznawaj świat – Zdrowy styl życia.

W tym roku szkolnym w kolejnej edycji projektu  ”Poznawaj świat zdrowo – zdrowy styl życia”  uczestniczą  uczniowie i rodzice klasy czwartej

Celem projektu jest:

 • promowanie zdrowego stylu życia.
 • jak aktywnie spędzać czas z dziećmi,
 • jak wprowadzić do swojego domu nawyki zdrowego odżywiania się zdrowego trybu życia
 • jak motywować siebie i innych członków rodziny do zmiany stylu życia na bardziej fit
 • aktywność ruchowa i jej wpływ na kondycję fizyczną człowieka

Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, których tematem było m.in.: zdrowa dieta, zdrowy styl życia. Uczniowie mogli sobie uświadomić, że regularna aktywność, odpowiednia dawka snu to bardzo ważne aspekty w naszym życiu. Należy o nich pamiętać i na co dzień dbać o zdrowie i o zgrabną sylwetkę. Dieta i aktywność mają nie tylko pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.

Oprócz warsztatów na Uniwersytecie Pedagogicznym,  w naszej szkole odbył się piknik z udziałem dzieci i rodziców w sobotę. Celem pikniku było wspólne przygotowanie zdrowych posiłków.

 

SZKOLNY DZIEŃ II ŚNIADANIA

22 listopada odbył się Szkolny Dzień II Śniadania w naszej szkole. Uczniowie klas I – VIII przygotowali wspólnie z wychowawcami smaczne, kolorowe i bogate w witaminy śniadanie, które wspólnie kosztowali. Na stole śniadaniowym królowały przede wszystkim sałatki oraz soczyste warzywa i owoce.

Uczniowie zapoznali się za zasadami zdrowego odżywiania oraz poznali piramidę zdrowia.

 

Odblaskowe przedstawienie – październik

W ostatnich dniach października uczniowie klas drugich zaprezentowali  przedstawienie pt.”Z odblaskami do i ze szkoły”.

Inscenizacja którą przedstawiły dzieci w bardzo wyrazisty sposób  opowiadała w czym pomagają stojące przy drogach znaki oraz pouczała jak bezpiecznie poruszać się po drogach? 

Spektakl bardzo wszystkim się podobał, a śpiewane w czasie jego trwania piosenki długo jeszcze brzmiały w naszych uszach.

MALI RATOWNICY

25 października w naszej szkole, akcję: „Mali Ratownicy”, chcieliśmy wyposażyć naszych uczniów w podstawową wiedzę, dotyczącą ratowania życia ludzkiego.

Z pomocą w tak trudnym zadaniu przyszli nam strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Przegini, którzy przeprowadzili dla uczniów “skrócony kurs” udzielania pierwszej pomocy.

Po zakończonym spotkaniu nasze dzieci wiedzą, jak prowadzić rozmowę z dyspozytorem numeru 112 i jak ułożyć osobę w pozycji bezpiecznej. Nauczyły się również resuscytacji krążeniowo-oddechowej z wykorzystaniem fantomów.
Należy mieć nadzieję, że w sytuacji zagrożenia będą potrafiły komuś pomóc.

Na zakończenie spotkania można było obejrzeć wyposażenie wozu strażackiego, którym strażacy przybyli pod szkołę. W podziękowaniu
za poświęcony czas, najmłodsi obdarowali gości wykonanymi przez siebie pracami plastycznymi.

 

 

Odblaskowy happening……

18 października, uczniowie naszej szkoły ubrani w kamizelki odblaskowe, razem
z nauczycielami, wzięli udział w „Odblaskowym happeningu”. Odblaskowy korowód otwierał i zamykał patrol Policji z Wydziału Ruchu Drogowego z Krakowa.

Głównym celem happeningu było promowanie u uczniów bezpiecznych zachowań na drodze do i ze szkoły, poprzez używanie kamizelek oraz elementów odblaskowych. Celem pośrednim, dotarcie do mieszkańców naszej miejscowości
i gminy, zwrócenie im uwagi na konieczność noszenia elementów odblaskowych.

W czasie happeningu uczniowie nieśli specjalnie na tą okazję przygotowane transparenty i skandowali hasła, dotyczące bezpieczeństwa pieszych.
Barwny korowód przyciągał uwagę mieszkańców i kierowców.

Mamy nadzieję, że nasze działania odniosą zamierzony skutek.

 

Spotkania z policjantem

 Podczas trwania konkursu zorganizowano w naszej szkole spotkania uczniów z policjantem z Komisariatu w Krzeszowicach. Myślą przewodnią wizyty stróża prawa było hasło: „Jak bezpiecznie poruszać się po drogach?” Policjant podkreślał,  jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy powinien posiadać.

Apelował do uczniów, aby zawsze pamiętali o używaniu kamizelek czy innych elementów odblaskowych, które zwiększają bezpieczeństwo poruszających się pieszych poboczami dróg.

Dzieci  z wielką uwagą i przejęciem słuchały tego, co ma im do powiedzenia policjant. Aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zasypując gościa lawiną pytań.

 

Wspólna akcja Policji i dzieci „Cukierek albo cytryna”

W ramach konkursu „Odblaskowa szkoła” do którego przystąpiła nasza szkoła, w piątkowe przedpołudnie 18 października policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Krakowa razem z uczniami klasy pierwszej przeprowadzili akcję „cukierek albo cytryna”.

W pobliżu szkoły patrol policji sprawdzał wśród kierujących pojazdami dokumenty, prędkość, stan trzeźwości i wszystko to, co zapewnia bezpieczną jazdę. Kierowcy, jadący zgodnie z przepisami, otrzymywali z rąk dzieci słodkiego cukierka, natomiast ci, którzy popełnili błędy, musieli zjeść kwaśną cytrynę. Piątkowe działania wśród kierowców, jak i pieszych spotkały się z dużą akceptacją- szczególnie wśród tych, którzy w tym dniu uniknęli mandatu i punktów karnych.

Po naszej akcji mamy nadzieję, że kierowcy będą zwracali baczniejszą uwagę na znajdującą się obok drogi szkołę i przestrzegali zasad ruchu drogowego.

 

Odblaskowe ślubowanie kl I 15 października

Każdego roku w progach naszej szkoły witamy nowych pierwszoklasistów. Pierwsze dwa miesiące to czas na poznanie szkoły, jej zwyczajów, zdobycie nowych wiadomości i umiejętności. Wszystkie te działania mają przygotować dzieci
do wielkiego wydarzenia – ślubowania.

W tym roku ta wyjątkowa uroczystość miała miejsce 15 października. Nasze maluchy w obecności swoich rodziców, dziadków, dyrekcji szkoły, uczniów i nauczycieli oraz kolegów i koleżanek z przedszkola zaproszeni zastali
do czarodziejskiej krainy króla Ołówka i jego żony. Królewska para wymyślała najróżniejsze zadania, którym sprostać musieli pierwszoklasiści. Wśród nich była próba recytacji, próba śpiewu oraz próba zagadek.

Książęca para zatroskana była także o bezpieczeństwo dzieci na drodze. Maluchy przekonały jednak rządzących, że wiedzą, jak bezpiecznie poruszać
się po jezdni, znają przepisy ruchu drogowego oraz wiedzą, jak zachować
się w sytuacjach niebezpiecznych.

Po zaliczeniu wszystkich zadań książęca para uznała, że pierw­szoklasiści świetnie zdali egza­min i mogą przy­stą­pić do aktu ślu­bo­wa­nia, po którym Pani Dyrektor pasowała każde dziecko na ucznia naszej szkoły.
Wychowawczynie wręczyły pamiątkowe dyplomy oraz legitymacje szkolne.
Uroczystość zakończyła się wspólnymi zdjęciami i życzeniami od Pani Dyrektor, uczniów i rodziców.

W sali czekały na dzieci słodkie prezenty od rodziców oraz odblaski
na plecaki.

 

Wycieczka do teatru

Katolicki Teatr Edukacji  przygotował dla uczniów spektakl o przygodach niesfornego Tomka Sawyera.  Klasy piąte z naszej szkoły wybrały się w minionym tygodniu do kina Kijów, aby  zobaczyć adaptację tej znanej książki Marka Twaina.

Zanim jednak udaliśmy się na przedstawienie odbyliśmy krótki spacer po parku Jordana – gdzie znajduje się wiele pomników, a wśród nich słynny niedźwiedź Wojtek.

Drogę z parku do kina przebyliśmy piechotą ubrani w odblaskowe kamizelki. Wszystko po to, aby  być bardziej widocznymi na drodze.

Polecamy wszystkim uczniom naszej szkoły, żeby szczególnie teraz, gdy wcześniej zapada zmrok, nosić kamizelki lub jakiekolwiek  odblaski, bo to zapewnia nam większe bezpieczeństwo.

Wszystko dla bezpieczeństwa

Zgodnie z § 17 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. Nr 109 z 2010 r., poz 719) dnia 16 października  2019 r. o godz.1005 w Zespole Szkół w Przegini przeprowadzono praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji z całego obiektu.

Ewakuacja była nadzorowana przez  Ochotniczą Straż Pożarną w Przegini.

Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.

Ewakuacja przebiegła sprawnie i bez paniki. Uczniowie pod opieką nauczycieli opuścili budynek właściwymi drogami ewakuacyjnymi i zgromadzili się na miejscu zbiórki. Nie stwierdzono żadnych uchybień w sposobie ewakuacji. Wszyscy postępowali zgodnie z zaleceniami zawartymi w obowiązującej procedurze ewakuacji.

Bardzo dziękujemy Zarządowi oraz Strażakom z OSP w Przegini za zaangażowanie i pomoc podczas ewakuacji.

Odblaskowa noc filmowa

4 października w naszej szkole odbyła się  „Odblaskowa noc filmowa” dla klasy VI a w ramach konkursu „Odblaskowa Szkoła”. Wszyscy uczestnicy tego  wieczoru przynieśli ze sobą kolorowe odblaski. Na wstępie uczniowie w kilkuosobowych zespołach wykonali plakaty, promujące noszenie elementów odblaskowych po zmierzchu. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania wyposażeni w odblaski i kamizelki odblaskowe wzięli udział w dyskotece. Uczniowie fantastycznie bawili się w rytm muzyki pokazując, że nosząc odblaski są widoczni nawet w ciemności. Na zakończenie odbyła się  projekcja filmu.

Zachęcamy wszystkich do tego, aby odblaskowe elementy  stały się nieodłączną częścią naszej codziennej garderoby podczas jesiennych spacerów i wycieczek.

 

Szkolny Konkursu wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego

Uczniowie naszej szkoły przystąpili do szkolnego konkursu wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze. Zorganizowała go i przeprowadziła szkolna koordynatorka konkursu: „Odblaskowa szkoła”.

Celem konkursu było:

 • popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się na drogach,
 • kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu,
 • popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

 

Szkolny konkurs „Zaprojektuj swój odblask”

Konkurs był  organizowany w dwóch grupach wiekowych: kl.  I – III oraz kl. IV – VIII.

Uczniowie projektując elementy odblaskowe, wykazali się niezwykłymi umiejętnościami i fantazją.

Wszyscy uczestnicy poprzez udział  w konkursie promowali noszenie elementów odblaskowych po zmroku.

 

Niezwykły Dzień Chłopaka !!!

Klasa IV świętowała  Dzień Chłopaka w nieco nietypowy sposób, czyli odblaskowo.  Aby podkreślić, jak ważne jest nasze bezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza w nadchodzącej porze jesienno – zimowej, postanowiliśmy zademonstrować swoje poparcie dla noszenia wszelkiego rodzaju odblasków właśnie w tak wyjątkowym dniu.

„Odblaski mogą być cool i trendy” – takie hasło towarzyszyło nam tego dnia. Bardzo cenną wiedzę przekazała nam pani policjantka, która przygotowała dla nas prelekcję na temat „Bądź widoczny – bądź bezpieczny” – „Uczeń jako uczestnik ruchu drogowego.”

Oczywiście nie obyło się bez gestów sympatii ze strony dziewczynek. Chłopcy otrzymali od swoich koleżanek upominki, a były to oczywiście odblaskowe kamizeli z napisem „Super Chłopak”. Prawdziwą niespodzianką okazał się konkurs wiedzy o bezpiecznym poruszaniu się pieszych w ruchu drogowym, w którym dzieci mogły wygrać odblaskowe breloczki.
Spędziliśmy ten dzień naprawdę radośnie, a, co najważniejsze, zdobyliśmy niezbędną wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Od dziś wszyscy czwartoklasiści „będą widoczni – będą bezpieczni”

Konkurs plastyczny pod hasłem „Jestem widoczny – jestem bezpieczny”.

Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy plastycznej, w dowolnej technice (rysunek, malowanka, wycinanka, wyklejanka itp.), w formacie A4, nawiązującej tematycznie do bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Na konkurs wpłynęło wiele prac. Jury wybrało i nagrodziło prace uczniów
w kategorii klas I-III i kategorii IV- VIII.

Z wybranych prac przygotowano wystawę.

 

Kamizelki i elementy odblaskowe dla uczniów naszej szkoły

Jednym z naszych pierwszych tegorocznych przedsięwzięć było wyposażenie uczniów naszej szkoły w kamizelki odblaskowe. Dużą aktywność w tym zakresie wykazała, dyrekcja szkoły, nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców, rodzice i sponsorzy. Efektem tej współpracy jest stuprocentowe posiadanie przez uczniów kamizelek odblaskowych.

Oprócz kamizelek, nasi uczniowie zostali wyposażeni w elementy odblaskowe otrzymane od Wójta naszej gminy, policjantów odwiedzających szkołę oraz rodziców i sponsorów. Są to: opaski odblaskowe, różnego rodzaju zawieszki  i breloczki przeznaczone do umocowania przy tornistrach, plecakach oraz
na odzieży.

Szkoła letnia – Zakopane  2019.

W dniach 11- 13.06.2019 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Szkole  Letniej w Zakopanem w ramach projektu „Poznawaj świat zdrowo – zdrowy styl życia ucznia warunkiem efektywności w nauce i wzrostu kompetencji” . Dzięki zróżnicowanej tematyce zajęć, program szkoły był bardzo ciekawy. Uczniowie poznali żywność regionalną; m.in. produkcję serów góralskich – oscypków. Samodzielnie mogli uczestniczyć w jego produkcji. Poznali również cykl produkcji od pola do stołu , czyli skąd się bierze chleb. Uczniowie pracujący w grupach uczyli się jak zadbać o swoje zdrowie, przygotowując  zdrowe posiłki.

Tematyka zajęć Szkoły Letniej nawiązuje do tematyki projektu jaki  realizuje nasza szkoła „ Szkoła promująca zdrowie”

Projekt „Poznawaj świat – Zdrowy styl życia – podsumowanie działań.

1 czerwca 2019r w naszej szkole odbył się piknik z udziałem rodziców i uczniów w ramach projektu  ”Poznawaj świat zdrowo – zdrowy styl życia”. Piknik był podsumowaniem działań realizowanych przez cały rok w naszej szkole. Działań w ramach Szkoły Promującej Zdrowie. Przez cały rok uczniowie i ich rodzice poznawali zasady zdrowego stylu życia, sposoby aktywnego spędzania czasu z dziećmi. Rodzice mogli się dowiedzieć jak wprowadzić do swojego domu nawyki zdrowego odżywiania się i zdrowego trybu życia oraz jak zmotywować siebie i innych członków rodziny do zmiany stylu życia na bardziej fit

Piknik rozpoczął się przedstawieniem  „Żyj zdrowo i kolorowo” przygotowanym przez uczniów 3 klasy gimnazjum pod kierownictwem pani Jolanty Klich. Tematyka przedstawienia dotyczyła zdrowej diety oraz aktywności ruchowej.

W drugiej części uczniowie wraz z rodzicami przygotowywali zdrowe posiłki.  Wszyscy zgodnie uważamy, że w  dzisiejszym świecie trudno nie ulec modzie na bycie „fit”.  Coraz bardziej świadomie podchodzimy do kwestii żywienia. Dieta i aktywność mają nie tylko pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.

 

Sukcesy sportowe 2018/2019

Sukcesy sportowe 20182019

 

Dzień sportu 2019

Tegoroczny Dzień Dziecka i Sportu Szkolnego przebiegał w bardzo radosnej atmosferze. Oprócz ciekawych konkurencji sportowych uczniowie klas drugich zaprezentowali przedstawienie pt. „Szanuj zdrowie”. Mamy nadzieję, że cała społeczność szkolna wraz z zaproszonymi rodzicami wezmą sobie do serca nasze rady i wspólnie zadbamy o nasze zdrowie. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Zlot Nietoperzy 2019

17 maja, w piękny słoneczny dzień uczniowie klasy piątej i szóstej wybrali się na trasę XVIII już Zlotu Nietoperzy. Organizatorem imprezy jest Ojcowski Park Narodowy. W rajdzie tym biorą udział uczniowie szkół podstawowych  leżących w otulinie OPN.

W tym roku trasa rajdu wiodła z parkingu w Czajowicach do Jaskini Łokietka, którą uczniowie mogli zwiedzić z przewodnikiem OPN. Następnie uczestnicy rajdu przeszli Wąwozem Ciasne Skałki do Bramy Krakowskiej i przez Dolinę Prądnika do Ojcowa.

Podczas finału rajdu w Parku Zamkowym młodzież poznała zasoby Muzeum Przyrodniczego, wzięła udział w ognisku i pozowała do wspólnego zdjęcia. Każda szkoła otrzymała pamiątkowy puchar za uczestnictwo w Rajdzie.

Sprawozdanie z akcji bicia rekordu czytania książek

na przerwie w Zespole Szkół w Przegini

W dniu 10 maja z dużą przyjemnością włączyliśmy się do  realizacji pomysłu Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego  w Gorzowie Wielkopolskim w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek „Przerwa na czytanie”.

Nasza akcja czytelnicza odbyła się na dwóch przerwach (9.35 – 10.45 i 10.30 – 10.40).

Łącznie czytało 17 klas pod opieką swoich nauczycieli. Każdy uczestnik zasiadł ze swoją ulubioną książką w wygodnym miejscu i zatopił się w lekturze. Czytaliśmy różne pozycje książkowe. Niektórzy próbowali nadrobić braki w znajomości lektur szkolnych, inni przynieśli książki o tematyce młodzieżowej, podróżniczej. Wśród młodszych uczniów pierwszeństwo wiodły baśnie.

Akcję czytania na przerwie uwiecznili na zdjęciach członkowie samorządu uczniowskiego.

Liczba wszystkich czytających to: 214 uczniów i 15 nauczycieli.

Projekt „Poznawaj świat – Zdrowy styl życia.

W marcu 2019r uszyła druga edycja projektu  ”Poznawaj świat zdrowo – zdrowy styl życia”. W drugiej edycji uczestniczą uczniowie klas czwartych i ich rodzice.

Uczniowie udali się do Krakowa Na Uniwersytet Pedagogiczny gdzie brali udział w dwudniowych warsztatach. Tematem zajęć było m.in. Jak żywność wpływa na zdrowie, rozwój układów. Został im przybliżony temat „Czym jest żywność. Produkcja, transport i konsumpcja żywności. Jak zachować zdrowie u siebie i bliskich”. Za pomocą programów komputerowych mogli wyliczyć ilość spożytych kalorii .

W drugim dniu warsztatów uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach Fitness, w zajęciach ruchowych mających na celu kształtowanie sylwetki dla profilaktyki otyłości. Na koniec warsztatów uczniowie za pomocą mobilnych aplikacji tworzyli jadłospisy zdrowego odżywiania się.

 

Zabawy w stylu retro – ciche przerwy !!

Korytarz na I piętrze po stronie SP, gdzie bawić się mogą najmłodsi, został ostatnio
„doposażony”. Nasza pani plastyk Mariola Zając stworzyła tam dwa stanowiska do gry w klasy. Mogłoby się wydawać, że to zabawa całkiem retro i nie znajdzie swojego miejsca w gustach współczesnych dzieci, ale rozrywkę najmłodsi mają jednak sporą. To już kolejny z pomysłów, jak sprawić, by szkolne przerwy przebiegały w spokojniejszy, ale i ciekawy
sposób. Zapraszamy uczniów do korzystanie z tej formy spędzania wolnego czasu.

“Higiena jamy ustnej”

Uczniowie klas od 1 do 3 uczestniczyli w zajęciach o charakterze działań profilaktycznych. Tematem spotkania była „Higiena jamy ustnej”. Pani pielęgniarka Lidia Byczek opowiedziała, jak ogromny wpływ na stan uzębienia ma racjonalne odżywianie, właściwe dbanie o zęby oraz ograniczanie przekąsek między posiłkami.

Wyjaśniła dlaczego należy dbać o higienę jamy ustnej i jak często to robić;. Zademonstrowała sposób prawidłowego mycia zębów szczoteczką oraz czyszczenia przestrzeni między zębowych nitką dentystyczną. Prowadząca zwróciła uwagę uczniów na różnorodność pst do zębów i płynów do płukania jamy ustnej. Przypomniała o konieczności wymiany szczoteczek. Zachęcała do systematycznego dokonywania kontroli stanu uzębienia w gabinetach dentystycznych. Na koniec zajęć dzieci otrzymały materiały edukacyjne i dyplomy za  uczestnictwo w zajęciach.

 

Zabawy w stylu retro! Ciekawe przerwy w naszej szkole

Korytarz na I piętrze po stronie SP, gdzie bawić się mogą najmłodsi, został ostatnio
„doposażony”. Nasza pani plastyk Mariola Zając stworzyła tam dwa stanowiska do gry w
klasy. Mogłoby się wydawać, że to zabawa całkiem retro i nie znajdzie swojego miejsca w
gustach współczesnych dzieci, ale rozrywkę najmłodsi mają jednak sporą. To już kolejny z
pomysłów, jak sprawić, by szkolne przerwy przebiegały w spokojniejszy, ale i ciekawy
sposób. Zapraszamy uczniów do korzystanie z tej formy spędzania wolnego czasu.

CICHE PRZERWY W NASZEJ SZKOLE!

O tym, że hałas szkodzi zdrowiu wie każdy człowiek. Tak samo jak powszechnie wiadomo, że poziom decybeli w czasie przerw w naszej szkole jest często zatrważający. Jako nauczyciele staramy się nie ignorować tego problemu i chociaż w pewnym stopniu ten hałas ograniczać. Stąd właśnie wziął się pomysł tzw. „cichych przerw”, w czasie których uczniowie zajęliby się konstruktywnym i w miarę niegłośnym spożytkowaniem czasu między lekcjami.

Z doskonałą ideą wyszli uczniowie klasy VI, którzy zaproponowali układanie kostki Rubika. Już od dobrych kilku miesięcy, ku uciesze nauczycieli, jak i samych uczniów, którym hałas też przeszkadza, na szkolnych korytarzach możemy zauważyć, jak wielu ta rozrywka dostarcza radości. Godziny ćwiczeń i przygotowań sprawiły, że prawdziwi mistrzowie potrafią ułożyć skomplikowaną konstrukcję w mniej niż pół minuty!

Na własne oczy podziwiać mistrzów mogliśmy na zorganizowanym w czasie jednej z przerw konkursie, do którego przystąpiło sporo chętnych. Umiejętności wszystkich układających kostki Rubika robią naprawdę duże wrażenie. Wśród najlepszych znaleźli się:

Kategoria I-IV

1 miejsce: Bartosz Bigaj kl.4b- 1 min 8 sek

Oliwier Mączka kl.2b- najmłodszy

2 miejsce: Miłosz Mączka kl.4b- 1 min 9 sek

3 miejsce: Sławomir Kordaszewski kl.4a- 1 min 37 sek

Kategoria V-VII

1 miejsce: Jakub Kowal kl.Vb- 37 sekund

2 miejsce: Szymon Roś kl.VI- 40 sekund

3 miejsce: Szymon Oczki kl.VI- 53 sekundy

Kategoria Gimnazjum

1 miejsce: Maciej Roś –16 sekund !

2 miejsce: Piotr Pączek – 31 sekund

3 miejsce: Kamil Bigaj- 43 sekundy

Konkursy swoją drogą, najważniejsze, że uczniowie znaleźli sobie nową, fascynującą i bardzo rozwijającą pasję, która już owocuje tym, że na przerwach jakoś tak trochę ciszej się zrobiło. Oby szaleństwo hobbystycznego układania kostki Rubika znalazło jeszcze wielu odbiorców.

Mikołajkowy turniej gier i zabaw dla klas IV

  “Dbaj o zdrowie”

 

Jak co roku  28 listopada odbył się konkurs recytatorski klas młodszych pod hasłem „Dbaj o zdrowie”. Organizatorkami  konkursu były p. Grażyna Sołtysik i p. Kazimiera Cudejko. W tym roku jego motywem przewodnim były wiersze o tematyce zdrowotnej. Konkurs stał na wysokim poziomie  i dlatego nasze polonistki wchodzące w skład jury: p. M. Stefańska-Całus, p. M. Sygulska oraz           p. M. Blecharczyk miało spore trudności, aby wybrać zwycięzcę. W czasie występów małych recytatorów brano pod uwagę m. in. znajomość tekstu, tempo deklamacji, dykcję oraz ogólne wrażenia artystyczne. Występy uhonorowano dużymi brawami. Po podliczeniu głosów jury wybrało następujących zwycięzców:

I miejsce: Mikołaj Roś – kl. II a

II miejsce: Krzysztof Gałąź kl. II b

III miejsce: Nikola Głąb – kl. II a oraz Amelia Długosz – kl. II a

Dziękujemy wszystkim występującym uczniom za doskonałe przygotowanie do konkursu i życzymy dalszych sukcesów w nauce.

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE –  zajęcia sportowe

 1. Zachęcanie uczniów do korzystania z oferty zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych związanych z aktywnością fizyczną. Propagowanie różnych dyscyplin sportowych wśród dzieci i młodzieży szkolnej jako formy zmniejszającej zachowaniom agresywnym i patologicznym.
 2. Rozwijanie sprawności fizycznej-organizacja sportowych zawodów szkolnych i pozaszkolnych:
 • piłka nożna (IX-X, IV-VI)
 • piłka nożna halowa (X-XII)
 • piłka siatkowa (II-V)
 • tenis stołowy (XII-I)
 • tenis ziemny (IV- VI)
 • narciarstwo alpejskie (XII-III )
 • badminton (III-VI)
 • piłka siatkowa plażowa (V-VI)
 1. Realizacja programu Ministerstwa Sportu i Turystyki „KLUB’’ – cały rok.
 2. Udział w programie Polskiego Związku Tenisa Ziemnego „Tenis 10”- cały rok.
 3. Realizacja projektu Ministerstwa Sportu i Turystyki „Szkolny Klub Sportowy” – cały rok.
 4. Realizacja Programu Gminnego Szkolnego Związku Sportowego w Przegini „Program profilaktyczno-sportowy dla dzieci i młodzieży 2018/2019” – cały rok.
 5. Udział w projektach „Już pływam”(IX-XII).
 6. Umożliwienie rodzicom, społeczności lokalnej i absolwentom korzystania z sali gimnastycznej i siłowni- cały rok.
 7. Organizacja Integracyjnych Rozgrywek Sportowych dla osób niepełnosprawnych w Środowiskowym Domu Samopomocy-Ognisko Terapeutyczne w Jerzmanowicach (VI).
 8. Współpraca z LKS „Promień -Przeginia”- cały rok.
 9. Pogadanki na temat zdrowego stylu życia, przestrzegania zasad dbałości o higienę osobistą-cały rok.
 10. Kształtowanie zachowań i warunków sprzyjających zdrowiu- cały rok.

 

Nauczyciele wychowania fizycznego

 

„Od uprawy do potrawy”.

 

Dnia 15 listopada 2018 roku uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej w Przegini brali udział w wycieczce do Krakowa. Miejscem docelowym było Tesco. Tutaj uczniowie wraz z wychowawcami p.G.Sołtysik i p.K.Cudejko oraz p.A.Martyniak zostali powitani przez panie prowadzące zajęcia. Warsztaty odbywały się w ramach programu „Od uprawy do potrawy”. Nasi uczniowie przybrali nazwę- „Grupa Zdrowia”. Następnie wyruszyliśmy w podróż ekspedycji na różne działy. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób uczniowie zostali zapoznani z produktami, które w zasadniczy sposób wpływają na nasze zdrowie. Poznawali różne rodzaje warzyw i owoców, odnajdywali naklejki, degustowali, a także poznawali kraje pochodzenia warzyw i owoców. Dzieci wykazały się dużą wiedzą wyniesioną z lekcji i z domu, z dużym zaangażowaniem brali udział w warsztatach. Poszerzyli wiedzę z zakresu roli produktów mlecznych, zbożowych i nabiału w ich rozwoju. Poznali drogę ich powstawania i przetwórstwa. Zajęcia były przeplatane rozwiązywaniem przez dzieci rebusów i zagadek dotyczących zdrowego odżywiania. Po zwiedzaniu działów żywności i magazynów uczniowie zostali zaproszeni na drugie śniadanie, które składało się z najzdrowszych produktów mlecznych, zbożowych oraz owoców. Na zakończenie wychowawcom wręczono grę planszową do wykorzystania na lekcjach, a dotyczącą promowania zdrowego odżywiania. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta na zajęciach będzie konsekwentnie wdrażana w codziennym życiu.

K. Cudejko

 

“Śniadanie DAJE MOC”

Ponad 290 tysięcy uczniów wie, jak ważne jest jedzenie śniadania – nie tylko od święta!

W tym roku szkolnym 8 listopada nasza szkoła przystąpiła do programu Śniadanie Daje Moc. W obchodach brali udział uczniowie, rodzice i nauczyciele klas 1-3.Uczniowie z wielkim zaangażowaniem tworzyli  zdrowe kanapki, przekąski czy też sałatki. Uczestnicy akcji zapoznali się z zasadami zdrowego odżywiania.

A Ty, wiesz czym oddychasz w miejscu, w którym żyjesz?

Spośród 50 miast o największym zanieczyszczeniu powietrza w Unii Europejskiej aż 36 znajduje się w Polsce.

Wszyscy oddychamy powietrzem zanieczyszczonym przez smog, spaliny, …………..

Nasza szkoła zgłosiła się  do akcji „Wiem, czym oddycham”

Każdy z nas może zagłosować i wybrać szkołę jako miejsce montażu zewnętrznego czujnika jakości powietrza. Takie urządzenie zbiera, przetwarza i interpretuje dane. W oparciu o te dane na mapie online będą  umieszczane informacje o jakości powietrza w naszej miejscowości.

Zachęcamy wszystkich MIESZKAŃCÓW NASZEJ GMINY  do udziału w głosowaniu.

Informacje na stronie: https://wiemczymoddycham.pl/o-akcji/.

Projekt „Poznawaj świat – Zdrowy styl życia.

Od 3 września 2018r realizujemy projekt  ”Poznawaj świat zdrowo – zdrowy styl życia”. W projekcie uczestniczą  uczniowie i rodzice.

Celem projektu jest:

 • promowanie zdrowego stylu życia.
 • jak aktywnie spędzać czas z dziećmi,
 • jak wprowadzić do swojego domu nawyki zdrowego odżywiania się i zdrowego trybu życia
 • jak motywować siebie i innych członków rodziny do zmiany stylu życia na bardziej fit
 • aktywność ruchowa i jej wpływ na kondycję fizyczną człowieka

Jednym z punktów realizacji projektu był piknik w sobotę 06.10.2018r. z udziałem uczniów z klasy Va i Vb i ich rodziców. Celem pikniku było wspólne przygotowanie zdrowych posiłków.

Zdrowa dieta, regularna aktywność, odpowiednia dawka snu – o tych aspektach pamięta każdy, kto na co dzień dba o zdrowie i o zgrabną sylwetkę. W dzisiejszym świecie trudno nie ulec modzie na bycie “fit”.  Coraz częściej sami przygotowujemy swoje posiłki, coraz bardziej świadomie podchodzimy do kwestii żywienia. Dieta i aktywność mają nie tylko pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.

Lucyna Izdebska

Konsultacje żywieniowo – dietetyczne

03.10.2018  odbyły się bezpłatne konsultacje żywieniowo-dietetyczne  oraz warsztaty dla dzieci. Porad udzielał  doświadczony dietetyk kliniczny mgr Dominik Goryczka .

 

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Przegini na górskich szlakach.

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – powiedział kiedyś rzymski poeta Juwenalis. Już w czasach starożytnych ludzie byli przekonani o tym, że ruch to podstawa udanego życia.

Takie motto stało się przewodnim celem szkolnego klubu SKKT, który został założony w naszej szkole. Na zdrowy tryb życia składa się m.in aktywność fizyczna, która umożliwia nie tylko znakomite osiągnięcia i rekordy, ale przede wszystkim stanowi narzędzie do lepszego funkcjonowania dziecięcego umysłu. Dzięki różnym rodzajom ruchu, szczególnie tym, które można zrealizować w grupie, dzieci mają okazję do zapoznania się z zasadami, dyscypliną, podporządkowaniem się regułom, ucząc się zgodnego współżycia w grupie rówieśniczej.

                 W dniu 05.10.2018 wspólnie z młodzieżą Ziemi Olkuskiej uczniowie klasy Va brali udział w  XXIII Rajdzie Górskim. Organizatorem rajdu był Oddział PTTK Ziemi Olkuskiej. Trasa  Rajdu prowadziła na Leskowiec (922 m n.p.m.) w Beskidzie Małym w Pasmie Łamanej Skały. Trasa Rajdu prowadziła z miejscowości Ponikiew do schroniska  Leskowiec.

Leskowiec był jedną z ulubionych gór Jana Pawła II, który w latach szkolnych był na nim wielokrotnie. Na pamiątkę wyprawy dzieci otrzymały znaczki SKKT PTTK oraz dyplomy.

Opiekunowie SK PTTK

Lucyna Izdebska, Agata Krzystanek

 

Dzwonki
1. 8.00 – 8.45
2. 8.50 – 9.35
3. 9.45 – 10.30
4. 10.45 – 11.30
5. 11.45 – 12.30
6. 12.35 – 13.20
7. 13.30 – 14.15
8. 14.20 – 15.05
Stan powietrza
Zdrowa Szkoła
Autobus

Codziennie rano:
● 7.40 Przeginia od Ostrej Góry (uczniowie wsiadają na przystanku Ostra Góra, Skotnica, Stara szkoła)

Po południu:
● 13.30  I kurs
● 15.15  II kurs

Z życia szkoły
Gazetka Szkoły