Działania Szkoły Promującej Zdrowie

Czerwiec 2024

Certyfikat współpracy naszej Szkoły z Polską Akcją Humanitarną

Polska Akcja Humanitarna, chociaż kojarzy się głównie z działaniami pomocowymi, współpracuje też ze szkołami, prowadząc bezpłatne projekty edukacyjne. W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła w ramach współpracy z PAH przystąpiła do projektu „Lekcje pomagania”.
Współpraca  polegała na przeprowadzeniu cyklu zajęć, które m.in. polegały na  dyskusji z uczniami o bieżących wydarzeniach na świecie oraz wartościach takich jak solidarność, godność ludzka czy sprawiedliwość. Uczestniczący w cyklu uczniowie klasy 7b otrzymali podstawową wiedzę z obszaru pomocy humanitarnej, którą następnie mogli wykorzystać w działaniu. Dzięki temu projektowi uczniowie i uczennice kształtowali postawy otwartości i odpowiedzialności. Przykładowe tematy poruszane w projekcie to: kryzys klimatyczny, katastrofy naturalne, reagowanie na kryzysy humanitarne, przykłady globalnych powiązań, różne perspektywy patrzenia na świat.
Każdy  z tematów  realizowany był  w oparciu o  materiały otrzymane od Polskiej Akcji Humanitarnej.
Zielone wzgórza nad Soliną
Zielone wzgórza nad Soliną… oglądali 11 czerwca uczestnicy trzydniowej wycieczki w Bieszczady – uczniowie klas: VIII, VII A i VI A wraz z opiekunkami. Spacerowali także po największej polskiej zaporze wodnej i płynęli statkiem po Jeziorze Solińskim.
Kolejnego dnia szukali Bieszczadzkich Aniołów na Połoninie Wetlińskiej, w Chatce Puchatka oraz w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Mucznem. I choć fizycznie nikt nie dotknął żadnego Anioła, to One na pewno zatroszczyły się o dobre humory podczas wycieczki.
Na pożegnanie naszej bieszczadzkiej wyprawy młodzież z paniami: Izdebską, Siołą, Zając poznawała kulturę i sztukę Bojków i Łemków, zwiedzając Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
 Wycieczka klas 2 na Etno Jurę
4.06.2024 r. klasy 2 wybrały się na wycieczkę na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach, gdzie uczniowie odkrywali tajemnice szestwa, bednarstwa, kołodziejstwa, piekarstwa i młynarstwa, poznali sposoby dawnego wytwarzania mąki, zobaczyli oryginalny park maszyn młynarskich i narzędzi rzemieślniczych. Następnym celem wycieczki była Etno Pracownia – Stodoła, w której uczniowie wyrabiali własnoręcznie zabawki z siana. Po dwóch warsztatach przyszła pora na posiłek. Tym razem uczniowie w  restauracji Przystań Leśniów przygotowali samodzielnie, pod okiem  szefa kuchni, pizzę z wybranych przez siebie składników. Pizza była pyszna i szybko zniknęła z talerzyków, pojedzeni mogliśmy udać się do ostatniego punktu przewidzianego w naszym programie – Maufaktury Słodyczy Hokus Pokuss, gdzie uczniowie samodzielnie wykonali pyszne, kolorowe lizaki z płynnego cukru. Wycieczkę możemy zaliczyć do bardzo udanych, mimo, że pogoda próbowała pokrzyżować nam plany.

Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej

3.06.2024 r. w naszej szkole odbyło się szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów prowadzone przez Pana Andrzeja Żabę.  Prowadzący zapoznał uczniów z zasadami prowadzenia resuscytacji krążeniowo- oddechowej, postępowania w przypadku zadławienia, sposobem opatrywania ran. Następnie uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w praktyce, korzystając ze specjalnych manekinów i aplikacji. Wszyscy, nawet najmłodsi doskonale sobie poradzili z częścią praktyczną.

Po południu szkolenie odbyli również nauczyciele.

Dziękujemy Panu Andrzejowi za przeprowadzenie szkoleń.

Akademia Bezpiecznego Puchatka – podsumowanie
W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła po raz kolejny dołączyła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Od października uczniowie z klas 1a i 1b uczestniczyli w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa, realizowanych w oparciu o starannie przygotowane materiały edukacyjne. Uczniowie wypełniali karty pracy otrzymane od organizatorów oraz oglądali filmy edukacyjne. Koordynatorki Programu wraz z Puchatkiem uczyły dzieci, jak być bezpiecznym na drodze, w domu, w szkole, w Internecie oraz jak dbać o relacje z rówieśnikami. Na zakończenie Programu dzieci zweryfikowały swoją wiedzę zdobytą podczas zajęć rozwiązując na stronie Programu Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie. Wszyscy uczniowie biorący udział w Programie otrzymali pamiątkowe Dyplomy a szkoła Certyfikat uznania.
Bieg z Gwizdkiem po zdrowie
2 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Biegu z Gwizdkiem po zdrowie” organizowanym przez Gmina Jerzmanowice-Przeginia oraz Imprezy Jurajskie KKS Jura Moto Sport trasą zlokalizowaną obok Chochołowego Dworu w Jerzmanowicach. Nasi najmłodsi  biegacze rywalizowali w różnych kategoriach wiekowych zdobywając i zaszczytne miejsca.
Klasyfikacja przedstawia się następująco :
1 miejsce Oliwier Sioła kategoria dzieci rocznik 2017-2018,
2 miejsce Szymon Mosurek  kategoria dzieci rocznik 2015-2016,
4 miejsce Wiktoria Czarnota kategoria dzieci rocznik 2015-2016,
1 miejsce Igor Jaworski kategoria dzieci rocznik 2011-2012
3 miejsce Alan Krzemiński kategoria dzieci rocznik 2011-2012.
4 miejsce Cezary Kołodziejczyk kategoria 2011-2012
Gratulacje dla wszystkich naszych uczniów, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w  biegu.
Nasi uczniowie zostali nagrodzeni w konkursie ekologicznym  organizowanym przez Centrum Usług Wspólnych zdobywając następujące miejsca:
1 miejsce Blanka Baran
2 miejsce Jan Mistela
3 miejsce  Dominik Hrabia
Wyróżnienia:
Ines Mosurek
Lena Hrabia
Wiktoria Czarnota

Uśmiech dziecka jest najważniejszy

Zgodnie z podanym tytułem, to dla nas naprawdę ważne. W tym roku świętowaliśmy zatem Dzień Dziecka aż przez dwa dni. Obchody tego niezwykłego wydarzenia zaczęliśmy już w środę, połączone one były razem z Dniem Sportu. Atrakcje wymagające sprawności fizycznych sprawdzaliśmy u dzieciaków na boisku szkolnym. Przygotowane przez nauczycieli wf oraz uczniów klas starszych konkurencje zgromadziły mnóstwo fanów aktywności. Można było sprawdzić się w skoku w dal, rzucie piłką do kosza, tenisie ziemnym i wielu innych zawodach. Uśmiechy na twarzach uczniów wyraźnie wskazywały, że takie dni z pewnością muszą się powtórzyć.
Kontynuacją święta dziecka były poniedziałkowe „dmuchańce”, ufundowane przez Radę Rodziców. Klasy edukacji wczesnoszkolnej oraz przedszkolaki mogły wyszaleć się na sali gimnastycznej pod okiem wykwalifikowanej kadry animatorów. Śmiech niosący się echem po murach szkolnych było słychać wszędzie. Atrakcje z pewnością nie do zapomnienia. A i kilka łezek również popłynęło po policzkach, gdy zabawę trzeba było skończyć.
Myślimy, a wręcz mamy pewność, bo kilkoro uczniów o tym zapewniało, że to jeden z najlepszych dni w ich życiu. Cieszymy się ogromnie, że takie atrakcje, przy wielkim udziale Rady Rodziców, dzieciakom udało się zapewnić.

 

Maj 2024

Akcja „Daj włos”. Metamorfozy naszych uczennic.

„Kiedy kobieta ścina włosy, to znaczy, że zamierza zmienić swoje życie”. Podążając za tymi słowami nasze uczennice, bohaterki dzisiejsze akcji zorganizowanej na rzecz fundacji Rak’n’Roll poddały swoje włosy metamorfozie ścinając aż 35 cm. Przy tej okazji podarowały komuś nie tylko dużo radości, wiary w siebie ale dodały sił do walki z chorobą nowotworową. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem odwagi, jaką okazały nasze uczennice. Organizatorem akcji był Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu pani Anna Mosurek. Dziękujemy fryzjerowi, absolwentowi naszej szkoły Panu Błażejowi Januszek, który chętnie przyłączył się do tej akcji charytatywnej. Uczennice w ramach podziękowań otrzymały dyplomy i upominki pozyskane od właściciela firmy Olkuskie wyroby Emaliowane pana Krzysztofa Madej oraz Sołtysa Przegini Pana Damiana Dziuba.

Dziękujemy.

Ekologia w naszej szkole

Nasza szkoła już od wielu lat angażuje się w działalność ekologiczną realizując różne inicjatywy i akcje mające na celu budowanie świadomości naszych uczniów w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego.

W tym roku szkolnym odbyły się następujące działania na rzecz ekologii:

1. Uczennice w składzie Liliana Kania, Wiktoria Kania i Marika Stach  wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie o Parkach Krajobrazowych reprezentując naszą gminę w etapie parkowym zajmując zaszczytne II miejsce. Wykazały się ogromną wiedzą na temat Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Gatulujemy !!!

2. „Dzień Ziemi”

22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. Po raz pierwszy był on obchodzony w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie chcieli wyrazić protest przeciwko niszczeniu naszego środowiska. Od tej chwili upłynęło wiele lat, a nasza planeta coraz bardziej niszczeje. Ziemia byłaby oazą piękna i spokoju, gdyby nie my – ludzie. Zadymiliśmy ją, zaśmieciliśmy, niszczymy zieleń, zatruwamy wodę. Uczniowie klasy 5b przygotowali  przedstawienie pt. „Siedmiu krasnoludków i eko księżniczki”. W tym przedstawieniu przypomnieli zasady ochrony środowiska i życia w zgodnie z naturą.

 

3. Razem po czystą planetę.

Uczniowie klas młodszych udali się na akcję sprzątania najbliższej okolicy, przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Sprzątania Świata”.

4. Począwszy od września  prowadzona była zbiórka baterii, które stanowią źródło cennych surowców wtórnych. Ich właściwa zbiórka pozwala nie tylko unieszkodliwić toksyczne metale ciężkie, ale także pozwala odzyskać część surowców mineralnych. Dzięki naszym działaniom jest również oszczędzana energia potrzebna do wydobycia pierwiastków, niezbędnych do produkcji nowych baterii.

5. Zlot Nietoperzy…..

Zabawa była fantastyczna, a co najważniejsze na świeżym powietrzu i wśród niezwykłych krajobrazów Ojcowskiego Parku Narodowego. Uczniowie brali udział w rajdzie  wiedzowym podczas, którego wykazali się wiedzą z zakresu ekologii, przyrody, biologii oraz  historii Ojcowskiego Parku Narodowego. Poznali florę i faunę obszarów chronionych najbliższej okolicy.

Przygotowania do Finału Wojewódzkiego Konkursu Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Natalia Mosurek, Nadia Kuzon, Filip Mitka i Kacper Kowalczyk nie zwalnia tempa i ćwiczy codziennie pod okiem Pani Agaty Krzystanek  do Finału Wojewódzkiego.  Dziękujemy Pani Dyrektor ze Szkoły Podstawowej nr 1 im Jana Pawła II w Sułoszowej za udostepnienie miasteczka ruchu drogowego, dzięki któremu nasi uczniowie mieli okazję ćwiczyć jazdę w praktyce z zastosowaniem znaków pionowych i poziomych. Dziękujemy również strażakom OSP w Przegini: Pani Barbarze Kania i Beacie Adamczyk oraz Panu Grzegorzowi Kania za wsparcie merytoryczne i praktyczne w zakresie pierwszej pomocy. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów.

Konkursy „Latający eko przyjaciel” oraz „Nie marnuj żywności – chroń środowisko”

Zapraszamy do udziału w konkursach:  „Latający eko przyjaciel” oraz „Nie marnuj żywności – chroń środowisko”, organizowanego przez Centrum Usług Wspólnych Gminy Jerzmanowice-Przeginia oraz KKS Jura Moto Sport.
Celem konkursu jest propagowanie aktywnego uczestnictwa w ochronie ptaków, pszczół oraz innych latających owadów, zapobieganie marnowaniu żywności oraz kształtowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej, a także promocja gminy.

„Dziedziniec dusza zamku”

10  maja 2024 r. uczniowie klas piątych brali udział w warsztatach edukacyjnych w Pieskowej Skale w ramach projektu „Dziedziniec dusza zamku”.

Zajęcia prezentowały historię dziedzińców rezydencji, ich formy i zmieniające się funkcje, zarówno reprezentacyjne jak i czysto gospodarcze. Odbył się również spacer po dziedzińcu , który był połączony z wyszukiwaniem miejsc dokumentujących poszczególne etapy jego budowy. Na zakończenie  uczniowie wzięli udział w warsztatach podczas których projektowali wymarzone zamki.

Kwiecień 2024

Etap Powiatowy  Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

26 kwietnia  w Sułoszowej, odbył się Etap Powiatowy – Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, dla uczniów szkół podstawowych. W II kategorii wiekowej do eliminacji przystąpiło 18 zespołów.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Łucja Kumor, Igor Jaworski i Mikołaj Dębski. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego, doskonale poradzili z jazdą na rowerze po specjalnie przygotowanym torze przeszkód oraz z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Po przeliczeniu punktów nasz zespół   zdobył V miejsce.

 

Wycieczka klas 2 do Olkusza

Czym jest tolerancja? Dnia 25.04.2024r klasy II uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym pt. „Shrek baśń o tolerancji” w wykonaniu aktorów wrocławskiego Teatru Profilaktycznego, „ALERT”. Dzieci na kilkadziesiąt minut przeniosły się w świat zaczarowanego „Baśniogrodu”. Wizyta w Miejskim Ośrodku Kultury była dla uczniów lekcją tolerancji oraz zachęty w wiarę we własne możliwości. Spektakl ukazał dzieciom, jak ważne jest w życiu poczucie własnej wartości i polubienie siebie samego. Kolejną atrakcją tego dnia było zwiedzanie Podziemnego Olkusza. Spacerując kilka metrów pod rynkiem uczniowie mieli okazję zapoznać się z wystawą, która w niezwykły sposób przedstawia historię Olkusza nazywanego Srebrnym Miastem. Uczniowie zostali również wprowadzeni w niezwykły świat legend związanych z rzeką Babą, olkuskim srebrem i ołowiem oraz dowiedzieli się jaki związek z powstaniem Pustyni Błędowskiej miały diabły.

Wycieczka klas 3 do Wieliczki

Kopalnia Soli w Wieliczce od wielu wieków niezmiennie budzi zachwyt wśród zwiedzających.
Podziemne jeziorka, górnicze chodniki i komory, wykute w soli kaplice pełne rzeźb i płaskorzeźb przenoszą turystów w świat trudnej i niebezpiecznej pracy górników. 22 kwietnia uczniowie klas 3 zwiedziły ten bezcenny zabytek kultury materialnej świata, który  został wpisany w 1978 roku na Pierwszą Listę Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie rozpoczęliśmy zejściem szybem Daniłowicza. Wędrowaliśmy podziemną trasą w unikatowym, leczniczym mikroklimacie na głębokości ok. 135m. Podziwialiśmy wspaniałą górniczą „architekturę” pod okiem świetnego przewodnika, oddychaliśmy wolnym od zanieczyszczeń powietrzem. Uczniowie byli bardzo zainteresowani oraz gotowi do odkrywania różnych solnych sekretów. Z uwagą wsłuchiwali się w opowiadaną przez przewodnika legendę o św. Kindze czy Skarbniku, którego mieli okazję spotkać. Przywieźliśmy z wycieczki mnóstwo przeżyć, niezapomnianych wrażeń i utrwalających te chwile zdjęć.

Etap Powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

25 kwietnia  w Sułoszowej, odbył się Etap Powiatowy – Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, dla uczniów szkół podstawowych. W kategorii wiekowej: 10-12 lat do eliminacji przystąpiło 12 zespołów.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Natalia Mosurek, Nadia Kuzon oraz Kacper Kowalczyk i Filip Mitka. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego, doskonale poradzili z jazdą na rowerze po specjalnie przygotowanym torze przeszkód oraz z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Po przeliczeniu punktów nasz zespół okazał się najlepszy,  zdobył I miejsce i będzie reprezentował powiat krakowski w etapie wojewódzkim turnieju.

Dumni jesteśmy także, że nasi uczniowie w kategorii indywidualnej byli niepokonani;

Kacper Kowalczyk – zdobył I miejsce

Nadia Kuzon – II miejsce

Natalia Mosurek – III miejsce.

Uczniom i pani Agacie Krzystanek- GRATULUJEMY, trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów!!!

Dobre maniery nie są mi obce

W dniach 15-19 kwietnia 2024 roku w naszej szkole przeprowadzono akcję pod nazwą „Tydzień Dobrych Manier- naukę savoir-vivre’u przez zabawę”. Uczniowie zostali zapoznani z harmonogramem działań i w każdym dniu realizowali inne zadanie
Motto tego tygodnia:
Po czym poznać kulturalnego człowieka?
Po tym, że we wszystkim, co robi ma na względzie innych ludzi.
Poniedziałek: „Proszę, przepraszam, dziękuję – to nic nie kosztuje, a skutkuje”
W tym dniu uczniowie przypomnieli sobie zasady dobrego wychowania i szczególnie zwrócili uwagę na używanie „magicznych słów”, które sprawiają, że dni stają się milsze. Uczniowie klas młodszych wysłuchali audiobooka – Grzegorz Kasdepke” Bon czy ton. Savior-vivre dla dzieci” oraz piosenki „Kwoka” z Akademii Pana Kleksa.

Wtorek: „Dzień grzeczności i uprzejmości”
Uczniowie z wielkim zaangażowaniem układali wierszyki, hasła, rymowanki związane z grzecznością. Wszystkie zostały zawieszone na drzwiach sal , żeby w interesujący sposób przedstawić zasady kulturalnego zachowania. Oto niektóre z nich:
Gdy mówimy dzień dobry, do widzenia nie trzymamy rąk w kieszeniach
Kto jest dobrze wychowany zawsze w towarzystwie jest lubiany.
Ze zwrotami grzecznościowymi jestem na Tak, więc piękny dla mnie jest ten świat.
Proszę , dziękuję, przepraszam – te słowa trzy, otworzą Ci do szczęścia drzwi.
Gdy się witasz z dziewczynami, trzymaj czapkę za plecami.
Podziękujesz- na pewno tego nie pożałujesz
Jestem królem dobrych manier, nie przeklinam i nie kłamię.
Na co dzień i od święta o dobrych manierach pamiętam.

Środa: Dzień komplementów i miłych słów
”Miłe słówka i słóweczka jak klejnoty się ceni” – w myśl tego powiedzenia uczniowie wykonali przepiękne drzewka życzliwości, na którym umieścili miłe słowa i komplementy dla kolegów. Drzewka zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym by przypominać każdemu o wyjątkowości miłych słów, które wypowiadamy.

Czwartek: „Uprzejmość na co dzień jest w naszej szkole w modzie”.

W tym dniu uczniowie pokazali swoje talenty wykonując, oryginalne i twórcze prace plastyczne, które zdobią szkolny korytarz, uświadamiając każdemu, że dobre maniery nigdy nie wychodzą z mody.

Piątek: Dzień Elegancji. „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”
Klasa 8 stworzyła „Kodeks Kulturalnego Ucznia”, który codziennie będzie przypominał młodszym uczniom, by przestrzegali zasad w nim zapisanych. Ósmoklasiści pokazali młodszym kolegom, że są wzorem do naśladowania, ponieważ w głosowaniu nauczycieli o tytuł:” Najkulturalniejszej klasy” zdobyli I miejsce, a w nagrodę otrzymali dzień
niepytania.

W klasach I-III natomiast wybrano „Dziewczynkę i Chłopaka z klasą” . W
nagrodę za swoja postawę otrzymali drobne upominki.

Dziękujemy nauczycielom oraz uczniom za wykonaną pracę. Pamiętajmy, że kultura to coś co zostaje, gdy już zapomnisz wszystkiego czego się uczyłeś.

Szkolny Dzień Szczęścia

W ramach tygodnia „ Dobrych manier” obchodzonego w szkole SAMORZĄD UCZNIOWSKI zorganizował Szkolny Dzień Szczęścia.
Polub siebie, podaruj uśmiech. Od tego trzeba zacząć. Jak mawiał belgijski pisarz Phil Bosmans: „Ze szczęściem czasem bywa tak, jak z okularami – szuka się ich, a one siedzą na nosie”. Szczęście zależy głównie od naszego nastawienia psychicznego, a nie od czynników zewnętrznych. Od tego, czy lubimy i akceptujemy siebie, czy żyjemy zgodnie z własnymi przekonaniami i wartościami. Osiągnięcie wewnętrznego szczęścia pozwoli nam cieszyć się tym, co oferuje świat i jego dobra.

Warsztaty edukacyjne w Pieskowej Skale

10 i 11 kwietnia 2024 r. uczniowie klas szóstych brali udział w warsztatach edukacyjnych w zamku w Pieskowej Skale w ramach projektu „Wielokulturowa Rzeczpospolita – Zamek Pieskowa Skała”. Podczas zajęć uczestnicy poznali historię zamku oraz sylwetki właścicieli, ze szczególnym uwzględnieniem rodziny Szafrańców. Zostały im przybliżone podstawowe zagadnienia z zakresu kultury szlacheckiej, poznali też dawne obyczaje. Z zainteresowaniem zwiedzili zamkowe wnętrza i obejrzeli wystawę „Kultura Staropolska”. Udział w warsztatach uświadomił im, jak ważne jest poznawanie historii najbliższej okolicy.

„Bezpiecznie na wsi mamy bo o zdrowie dbamy” -konkurs KRUS

Poniżej prezentujemy prace naszych uczniów zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu  plastycznego „Bezpiecznie na wsi mamy bo o zdrowie dbamy” organizowanego przez KRUS. Czekamy na wyniki.

Sukces naszej uczennicy !!!

Zakończyły się zmagania uczniów w przedmiotowych konkursach kuratoryjnych. Które sprzyjają pogłębianiu wiedzy, rozwijają zainteresowania i twórcze myślenie. Co więcej,  otwierają drzwi do przyszłości.  Zdobycie tytułu laureata daje pierwszeństwo w przyjęciu do  wybranej przez ucznia szkoły średniej.

Z ogromną radością i dumą informujemy, że uczennica klasy VIII  – Izabela Tyliba osiągnęła ogromny sukces i została laureatem Małopolskiego Konkursu Biologicznego. Znalazła się w gronie dwudziestu dwóch najlepszych „młodych biologów” województwa małopolskiego.

Serdecznie gratulujemy Izabeli talentu, wytrwałości i ambicji niezbędnych w osiągnięciu tak wspaniałego wyniku. Rodzicom gratulujemy wspaniałej Córki i dziękujemy za przekazywane wartości, motywujące słowa oraz wsparcie.

Cóż to były za dni !!!

25 marca wyjechaliśmy do ośrodka wypoczynkowego H2O w Kiczycach. Komfortowe warunki,  przepiękna okolica, pyszne jedzenie to nie wszystko.  Wielu atrakcji dostarczyły nam zajęcia prowadzone przez kreatywne animatorki, zarówno na terenie ośrodka,  jak i w terenie.  Tylko wyjeżdżać było żal….

Wielkanocne kartki dobroczynne Sursum Corda

Stało się już wieloletnią tradycją, że przed każdymi świętami Stowarzyszenie Sursum Corda uruchamia sprzedaż kartek dobroczynnych. Tym razem uczniowie mieli możliwość zakupu WIELKANOCNYCH KARTEK DOBROCZYNNYCH, z których dochód wspiera podopiecznych Programu „Na ratunek”. Udało nam się sprzedać 49 kartek zasilając konto fundacji kwotą 197 zł.  Dziękujemy.

Marzec 2024

Pierwszy dzień wiosny na wesoło

Nareszcie nadeszła wiosna! 21 marca, oficjalnie obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w naszej szkole. W niezwykle radosnych nastrojach pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę. Już od rana na korytarzach było wesoło i kolorowo.  Z tej okazji Samorząd Szkolny przygotował wiele ciekawych zabaw, do których zaproszeni zostali wszyscy uczniowie naszej szkoły.
Wiosnę powitaliśmy kolorowymi strojami i uśmiechniętymi buziami. Kulminacyjnym punktem wiosennego programu była prezentacja talentów muzycznych – wiosenne karaoke. Uczniowie poszczególnych klas prezentowali swoje umiejętności muzyczne.
Na szczególną uwagę zasługują klasy: 6a, 5b i 4a które pod czułym okiem wychowawczyń najliczniej reprezentowali  stroje  wiosenne. Uczniowie tych klas otrzymali dyplomy oraz słodki upominek, które ufundował Samorząd Szkolny. Gratulujemy!
Na koniec wszyscy uczniowie zatańczyli ulubiony taniec Belgijkę. Ten wyjątkowy dzień w szkole upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, sprawił ogromną frajdę nie tylko uczniom, ale również nauczycielom.

Gratulujemy !!!

W ramach „Tygodnia witamin” zostały zorganizowane dwa konkursy: dla uczniów klas I-III – konkurs „Kukiełka z warzyw i/lub owoców” oraz dla uczniów klas IV-VIII – konkurs „Portret z warzyw i owoców”. Oba konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem, a jurorzy mieli ogromny kłopot z wyłonieniem zwycięzców, dlatego przyznano ex aequo kilka pierwszych, drugich i trzecich miejsc i wiele wyróżnień. Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody, które zostały ufundowane przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy, a nagrodzonym jeszcze raz gratulujemy.

Podsumowanie akcji Pieluszka od Zajączka

Od 26 lutego do 5 marca, w naszej szkole trwała znana już od kilku lat społeczności szkolnej akcja „Pieluszka od Zajączka” organizowana w ramach konkursu „Szkoła z pasją pomagania” Fundacji Alma Spei Hospicjum dla Dzieci w Krakowie.

Akcja polegała na zbiórce pieluszek i materiałów higienicznych, którymi obdarowywani są podopieczni hospicjum w Krakowie. Zebraliśmy mnóstwo artykułów pielęgnacyjnych, które będą dużym wsparciem dla podopiecznych Fundacji Alma Spei.

Dziękujemy rodzicom, uczniom i całej społeczności szkolnej za tak liczny odzew, wielkie serce i okazaną pomoc.

„Szlachetne zdrowie nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz…”

ZDROWE ŚNIADANIE to u nas kolejna akcja w ramach Szkoły Promującej Zdrowie. Jak wiadomo jest ono nieodzowne dla każdego człowieka, a tym bardziej dla rozwoju dzieci i młodzieży.

Nasi uczniowie w ubiegłym tygodniu na lekcje wychowawcze przynieśli zdrowe składniki, z których wykonali kanapki i przekąski. Wspólne przygotowywanie posiłku sprawiło im dużą frajdę, a przy okazji uświadomiło, że odpowiednia dieta poprawia sprawność fizyczną, zwiększa aktywność, samopoczucie oraz zdolność do nauki. Poza tym chroni przed rozwojem wielu chorób.

Jak wyglądało śniadanie? Spójrzcie!

Podwieczorek z rodziną- pieczemy ciasto dla najbliższych

Jak się okazuje, pieczenie ciasta, to nie taka trudna sprawa, przekonali się o tym uczniowie klas 3.  Zadanie zostało wykonane w ramach  innowacji pedagogicznej: BON APPETIT, którą uczniowie realizują w tym roku szkolnym.

Portret z warzyw i owoców

Portret z warzyw i owoców- taki był temat konkursu plastycznego dla klas IV – VIII w ramach Szkoły Promującej Zdrowie.
Uczniowie jak zwykle stanęli na wysokości zadania. Jury miało spory problem z wyłonieniem zwycięzców. Ale udało się!

Parki Krajobrazowe Polski

Ruszyła kolejna edycja konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Etap szkolny przeprowadziła wśród uczniów p. Agata Krzystanek. Odbył się on formie indywidualnej. Test, z którym przyszło się zmierzyć uczniom, podzielony został na dwie części: pierwsza obejmowała wiedzę z zakresu ssaków, natomiast druga dotyczyła wiedzy na temat parku krajobrazowego, na terenie którego znajduje się szkoła. W naszym przypadku uczniowie musieli się wykazać wiedzą na temat Parku Krajobrazowego Dolinek Krakowskich. Na etapie gminnym, naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Marika Stach (kl VII), Wiktoria Kania (kl VI), Liliana Kania (kl VIII).  Dziewczyny stworzyły zespół, który okazał się najlepszy, będzie on reprezentował naszą gminę na kolejnym etapie.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!!

Luty 2024

Pieluszka od Zajączka

Od kilku lat nasza szkoła  wspiera  podopiecznych Hospicjum dla Dzieci Alma Spei w Krakowie w ramach konkursu „Szkoła z Pasją Pomagania”.  Przed nami kolejna wielkanocna  akcja, do której zapraszamy całą społeczność szkolną.

Walentynkowa strzała Amora…

Już od samego rana w naszej szkole pracowała Poczta Walentynkowa. Wrzucone kartki szybko trafiały do rąk adresatów niczym strzała Amora. Jak zapowiadaliśmy, gościliśmy Listonosza Walentynkowego – Amora  oraz wspierające go pomocnice, którzy mieli ręce pełne pracy, dbając, aby Wasze kartki dotarły do adresatów. Walentynki to dzień pełen miłości i przyjaźni, DZIĘKUJEMY za wspólną zabawę.

Tydzień Witamin – podsumowanie

W dniach 5 – 9 lutego w naszej szkole miał miejsce TYDZIEŃ WITAMIN, w ramach którego zrealizowaliśmy szereg działań mających na celu propagowanie zdrowego stylu życia i zachęcenie uczniów do spożywania owoców i warzyw – produktów pełnych witamin.
Warzywa i owoce dzielą się na 5 głównych grup kolorystycznych, a każda barwa świadczy o zawartości konkretnych składników odżywczych. Dlatego każdego dnia ubieraliśmy się na inny kolor i spożywaliśmy warzywa i owoce w odpowiedniej kolorystyce. Poniedziałek był dniem
żółto-pomarańczowym. Tego dnia zjadaliśmy banany, cytryny, mandarynki czy marchewki, których barwnikiem są karotenoidy – silne przeciwutleniacze wzmacniające odporność organizmu. We wtorek szkoła stała się czerwona, a to za sprawą jabłek, pomidorów i truskawek.
Apetyczna czerwień jest zasługą antocyjanów i likopenu – naturalnych barwników i przeciwutleniaczy neutralizujących działanie wolnych rodników, a w efekcie zmniejszających ryzyko wystąpienia nowotworów. W środę zajadaliśmy się warzywami i owocami, w których dominuje chlorofil, czyli zielony barwnik, a w czwartek fioletowo-niebieskimi, w których jest wysoka zawartość antocyjanów mających między innymi wpływ na koncentrację i zapamiętywanie. Ostatniego dnia dominowały białe warzywa i owoce zawierające związki
niezwykle ważne dla pracy układu immunologicznego.

Wychowawcy każdego dnia w przystępny sposób informowali o zaletach spożywania warzyw i owoców z danej grupy kolorystycznej i namawiali, by uczniowie codziennie spożywali produkty z każdej z tych grup.

Uczniowie starszych klas obejrzeli prezentację na temat witamin, a następnie wykonywali plakaty dotyczące poszczególnych witamin – tak wykorzystali zdobytą wiedzę. Młodsi uczniowie wykonywali prace plastyczne – każdy mógł narysować ulubione warzywo albo najsmaczniejszy owoc.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs „Kukiełka z warzyw i/lub owoców”. Uczniowie wykonali szereg przepięknych prac, dlatego bardzo trudno było wyłonić zwycięzców.

Ostatecznie przyznano kilka I, II i III miejsc oraz wyróżnień.

Wszystkim, biorącym udział w konkursie, serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy do obejrzenia galerii – zdjęcia zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

 

Szkolne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu

Internet umożliwia każdemu zdobywanie wiedzy i dostęp do nieograniczonych zasobów informacji, pomaga rozwijać wyobraźnię, pasję i znaleźć odpowiedzi na nawet najtrudniejsze pytania. Jednak to, co jest olbrzymią szansą, może stać się  zagrożeniem. Dlatego w naszej
szkole nauczyciele corocznie włączają się obchody Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI). Jest to akcja, która została zapoczątkowana w 2004 roku przez Komisję Europejską. Obecnie Dzień Bezpiecznego Internetu  obchodzony jest na całym świecie. Działania te mają na celu
przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
W naszym przedszkolu i w szkole na lekcjach wychowawczych, informatyki i nie tylko zostaną przeprowadzone zajęcia edukacyjne z uczniami o tematyce związanej z bezpiecznym korzystaniem z Internetu, zagadnieniami cyberprzemocy, hejtu, spamu oraz zostaną omówione zasady netykiety. Uczniowie wykonają również prace plastyczne, przygotują gazetki, obejrzą filmiki, a także wezmą udział w webinariach i szkoleniach online przeprowadzonych przez ekspertów do spraw bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypadł w dniu 6 lutego, ale działania z nim związane w naszej szkole będą realizowane do końca marca 2024. Uważamy jednak, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo dzieci w sieci  i powinniśmy o nie dbać każdego dnia.

O Babci i Dziadku słów kilka

Pod takim właśnie tytułem odbyło się przedstawienie dla najukochańszych Dziadków przygotowane przez naszych pierwszoklasistów. Najmłodsi uczniowie mieli już okazję w tym roku szkolnym przygotować spektakl, z okazji ślubowania, także kolejny występ też poszedł im gładko. Co prawda próby niekoniecznie napawały zbytnim optymizmem, ale sam finałowy występ sprawił, że Dziadkowie, jak i wychowawczynie oraz rodzice, pękali z dumy. Było wszystko – humor, wzruszenie, skoczne piosenki i niezwykłe układy choreograficzne. Radość i duma na obliczach wzruszonych Seniorów z pewnością wskazały, że i tym razem najmłodsi stanęli na wysokości zadania. Na tym z pewnością nie poprzestaniemy.

Walentynkowy listonosz Amorek…

Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego jest to czas kiedy wyznajemy swoje uczucia i przyjaźń wysyłając swoim ukochanym i najbliższym ,,walentynki”. W dniach od 5 lutego  wszyscy uczniowie, którzy chcą przekazać życzenia swoim sympatiom, mogą wrzucić własnoręcznie wykonane serduszka i kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanej na tą okazję skrzynki. Po raz kolejny w progi naszej szkoły zawita (tym razem 9 lutego) gość: Walentynkowy Listonosz „Amorek”, który będzie miał ważne zadanie do wykonania, dostarczenie wszystkim zainteresowanym kartek walentynkowych oraz upominków.

Styczeń 2024

Tydzień witamin

W związku z akcją ,,Szkoła promująca zdrowie” w następnym tygodniu w każdy dzień przychodzimy ubrani na inny kolor i przynosimy owoc lub warzywo w takim samym kolorze.

W PONIEDZIAŁEK 5 lutego:
ubieramy się na żółto albo pomarańczowo i przynosimy żółty lub pomarańczowy owoc albo warzywo (np. banana, pomarańczę, dynię)
WE WTOREK 6 lutego:
ubieramy się na zielono i przynosimy ze sobą zielone warzywo lub owoc (np. kiwi, zieloną paprykę, sałatę)
W ŚRODĘ 7 lutego:
przychodzimy ubrani na czerwono i zabieramy ze sobą czerwony owoc lub warzywo (np. jabłko, pomidora, czerwoną paprykę)
W CZWARTEK 8 lutego:
przychodzimy ubrani na fioletowo lub niebiesko i zabieramy ze sobą warzywa lub owoce w takich kolorach (np. winogrona, jagody, bakłażana, śliwkę)
W PIĄTEK 9 lutego:
ubieramy się na biało lub brązowo i przynosimy ze sobą jasne owoce lub warzywa (np. czosnek, cebulę, kalafiora, rzodkiewkę)

Konkursy:
– dla klas 4-8 ogłaszamy konkurs plastyczny ,,Portret z warzyw i owoców” – inspirowany znanymi twórcami (np. Giuseppe Arcimboldo). Termin przynoszenia prac: do 8 lutego. Prace wykonujemy dowolną techniką na kartce formatu A-3 lub ewentualnie A-4
– dla klas 1-3 ogłaszamy konkurs „Kukiełka z warzyw i/lub owoców”. Termin przynoszenia prac: do 8 lutego

Zimowe podliczanie ptaków

Nasza szkoła przyłącza się do akcji Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) – zimowe podliczanie ptaków. Każdy uczeń może wejść na stronę OTOP i bez wcześniejszej rejestracji uzupełnić formularz, wpisując ptaki, które widział w swoim karmniku w dniach 26-28 stycznia.

Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w akcji. Szczegółowe informacje znajdziecie pod linkiem https://liblink.pl/o0GVSXG95p

Gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

28 stycznia 2024r.  po raz 32. zagra WOŚP! Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z Jurkiem Owsiakiem na czele postanowiła w tym roku podjąć się zbiórki, z której środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Dołączmy razem do tej niesamowitej inicjatywy.  Po raz pierwszy, mamy nadzieję nie ostatni- nasi wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu  będą brali udział w kwestowaniu podczas wielkiego finału w niedzielę. W czwartek i piątek możecie spotkać na szkolnych korytarzach  nasze wolontariuszki z puszkami i wesprzeć tą  wspaniałą inicjatywę, do której wszystkich gorąco zachęcamy.

 

Grudzień 2023

Świąteczne kartki dobroczynne

Kolejny raz nasza szkoła przyłącza się do akcji charytatywnej „Świąteczne Kartki Dobroczynne”.  Uczniowie i nauczyciele bardzo chętnie włączyli się do akcji, w ciągu 2 dni. przedstawiciele wolontariatu sprzedali 43  kartki świąteczne, wspierając stowarzyszenie SURSUM CORDA kwotą 133,10 zł. Dochód z ich sprzedaży inwestujemy w pomoc chorym i niepełnosprawnym, objętych opieką programu Chcepomagac.org.

Kupując kartki sprawiamy, że świat dookoła staje się  piękniejszy i radośniejszy. I to podwójnie! Pierwszy raz, gdy dzięki zebranym funduszom uda się pomóc chorym i niepełnosprawnym dzieciom, podopiecznym Stowarzyszenia Sursum Corda, a drugi raz, gdy kartka z ciepłym, miłym słowem dotrze do kogoś nam bliskiego na święta.

Pomagając – wracamy do pięknego zwyczaju wysyłania tradycyjnych, świątecznych kartek, a nie tylko sms-ów z życzeniami…

Razem na Święta: „Słodki upominek dla seniora”

Przed nami wyjątkowy czas –  Święta Bożego Narodzenia . Uczniowie klasy 3a i 3b wraz z rodzicami pokazali ogromne serca i zaangażowali się  w akcję „SŁODKI  UPOMINEK DLA SENIORA”- organizując warsztaty z dekorowania pierniczków. Rodzice pomogli upiec pyszne pierniki, których zapach unosił się po sali, natomiast uczniowie przepięknie dekorowali pierniczki wg własnego pomysłu. Na koniec uczniowie własnoręcznie wykonali kartki Bożonarodzeniowe i napisali piękne życzenia. Uczniowie w tym przedświątecznym czasie chcieli  słodkim upominkiem sprawić radość seniorom. Paczuszki z piernikami zostały przekazane seniorom, wywołując radość i uśmiech na ich twarzy.

Paczka dobra

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Kolejną akcją charytatywną udowodniliśmy, że  ta magia jest pośród nas i chcemy dzielić się dobrem z innymi. W tym roku po raz pierwszy przyłączyliśmy do akcji przygotowania paczek świątecznych. Dzięki zbiórce organizowanej przez  wolontariat szkolny mogliśmy spełnić niewielkie marzenia  podopiecznych Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Krakowie i sprawić, by te święta były dla nich wyjątkowe. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji tej akcji.

Mikołajki dla Radka

Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do Akcji Mikołajkowej w ramach współpracy z Hospicjum Alma Spei. W tym roku udało nam się spełnić marzenie Radka. Tym małym gestem udało się wywołać uśmiech na twarzy chłopca. Dziękujemy wszystkim, którzy po raz kolejny wsparli naszą akcję.

Kolejny sukces !!!

Uczennica klasy 8, Izabela Tyliba zakwalifikowała się do kolejnego, rejonowego etapu Małopolskiego Konkursu biologicznego. Serdecznie gratulujemy Izabeli i jej Rodzicom! Życzymy dalszych sukcesów!

 Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Z tej okazji w naszej szkole 1 i 4 grudnia zostały przeprowadzone warsztaty mające na celu uwrażliwienie uczniów na trudności z jakimi spotykają się osoby z niepełnosprawnością.
Uczniowie doświadczyli jak to jest być osobą z zaburzonym zmysłem wzroku, słuchu czy ruchu. Mogli tez poczuć co to są zaburzenia integracji sensorycznej, zwłaszcza dotyku.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie nauczycieli i uczniów oraz użyczenie wózka inwalidzkiego, kul, książki napisanej alfabetem Braill’a, i wielu innych rzeczy.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Uczniowie z Zespołu Szkół w Przegini świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Zespół Szkół w Przegini włączyła się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowane przez UNICEF. Uchwalona w 1989 roku Konwencja o prawach dziecka gwarantuje wszystkim dzieciom równość wobec prawa. Każde dziecko, bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, przynależność etniczną, kolor skóry, wyznawaną religię, status społeczno-ekonomiczny ma takie same prawa. Wszędzie na świecie prawa dziecka powinny być respektowane. Edukacja o prawach dziecka ma ogromne znaczenie! Prawa chronią dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość Konwencji umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W obchody włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła także nasza placówka. Uczniowie i nauczyciele chętnie ubrali się różnych odcieniach niebieskiego (kolor UNICEF) na znak solidarności z dziećmi z całego świata. Wychowawcy klas przeprowadzą z dziećmi zajęcia umożliwiające dokładne zapoznanie z Konwencją Praw Dziecka.

 

Wycieczka klas 3 do Olkusza

29 listopada klasy 3 udały się na spotkanie z niezwykłym Doktorem, który rozumiał mowę zwierząt.
Uczniowie uczestniczyli w przedstawieniu pt. ,,Doktor i jego zwierzęta” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Przedstawienie zostało oparte na motywie lektury Lofting Hugh pt. ,,Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Cała widownia z dużym zaangażowaniem śledziła przygody doktora, który w otoczeniu swoich przyjaciół: papugi, psa i świnki wybrał się w podróż do Afryki, by tam leczyć chore małpki. Doktor napotykał liczne niebezpieczeństwa, które czyhały na niego na każdym kroku podczas podróży przez morze i w czasie wędrówki przez dziką dżunglę. Szczęśliwie udało im się dotrzeć na miejsce i pomóc chorym zwierzętom i bezpiecznie wrócić do domu. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w muzeum Afrykanistycznym. Olkuskie Muzeum Afrykanistyczne to jedno z największych w Polsce muzeów prezentujących sztukę i kulturę mieszkańców Afryki. Uczniowie mieli okazję poznać historię Pani Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej i jej męża Bogdana Szczygła, którzy pracowali w Nigrze jako lekarze i zgromadzili przez wiele lat ogromną kolekcję zbiorów sztuki afrykańskiej, którą później przekazali Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Olkuskiej. Cenne eksponaty w których znalazły się rytualne maski oraz opowieść Pani Przewodnik o życiu codziennym, kulturze, tradycjach i wierzeniach plemion Afryki Zachodniej i Środkowej wzbudziły ogromne zainteresowanie naszych uczniów. Rytualna maska była też tematem pracy plastycznej, którą uczniowie wykonali w tym niezwykłym, tajemniczym i barwnym miejscu.

 

Listopad 2023

Gminny Turniej Szachowy

W dniu 17.11.2023 w naszej szkole odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Gminy w Szachach. Turniej rozgrywany był w dwóch kategoriach wiekowych: Igrzyska Młodzieży Szkolnej oraz Igrzyska Dzieci, a efektem Turnieju było wyłonienie zwycięzców, którzy będą reprezentować Gminę Jerzmanowice-Przeginia podczas etapu powiatowego.

Wyniki kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej:
I miejsce: SP Przeginia
 
Wyniki kategorii Igrzyska Dzieci:
I miejsce: SP Przeginia

Festiwal ciast św. Marcina

Festiwal ciast, chyba już na dobre zagościł w murach naszej szkoły. 10 listopada tuż przed świętem św. Marcina został przeprowadzony kiermasz ciast poprzedzony konkursem na najlepszy wypiek. Jak zawsze możemy liczyć na Rodziców, Uczniów oraz całą społeczność szkoły, która chętnie włącza się w akcje. Państwa zaangażowanie ma ogromną wartość. Udało nam się uzbierać kwotę 6991zł, którą Pani dyrektor przekazała Emilce Włosek i jej tacie. Wasze wielkie serca i dobroć, którą okazaliście wspierając naszą akcję wywołały ogromny uśmiech na twarzy Emilki i jej taty. Życzymy Państwu i Waszym dzieciom, aby dobro, którym obdarzyliście Emilkę wróciło do Was wielokrotnie.

Sukcesy naszych uczennic

Uczniowie naszej szkoły, poza świetnymi wynikami w nauce, znajdują czas na rozwijanie swoich pasji. I jak pokazują załączone zdjęcia, odnoszą coraz większe sukcesy w zawodach i turniejach. Bardzo się cieszymy Waszymi osiągnięciami, kibicujemy, wspieramy i
życzymy dalszych sukcesów! Brawo! Tak trzymajcie!
Na zdjęciu widzimy uczennice klasy III- Zosię Król i Zuzię Ziarno, które już od kilku lat trenują taniec i zdobywają medale oraz Emilkę Tylibę, która uprawia akrobatykę sportową i w parze z Madzią Kocjan z klasy IIa w synchronach na trampolinie zdobyły 2 miejsce. Madzia zdobyła również złoto na ścieżce, występowała także w klasie młodzieżowej i pokonała wszystkie rywalki. Sukces na tych zawodach odniosła również Kaja Tarnowska- uczennica klasy II a, która zajęła 1 miejsce w synchronach na trampolinach.

Październik 2023

Bezpieczny pierwszoklasista

Bezpieczeństwo stoi u nas na pierwszym miejscu, dlatego też z chęcią zorganizowaliśmy spotkanie z policjantami. Mundurowi odwiedzili nas w tym tygodniu i urządzili pierwszoklasistom pogadankę na tematy związane z bezpieczeństwem naszych najmłodszych. Upewnili się, że uczniowie wiedzą, jak poruszać się po drodze, w których miejscach i jak prawidłowo przechodzić na drugą stronę jezdni, a co najważniejsze, pod jaki numer alarmowy zadzwonić w razie potrzeby. Na koniec spotkania uczniowie mogli odbić swoje odciski palców na pamiątkę. Dostali także odblaski, które mogą przyczepić do swoich plecaków, aby być jeszcze bardziej widoczni na drodze.

Przerwa na czytanie

Kolejny raz nasza szkoła wzięła udział w akcji realizowanej w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
Celem akcji jest:
– promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
– integracja środowiska lokalnego;
– pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
– wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;
– zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Na przerwie wszyscy nasi uczniowie zgromadzili się na korytarzu i zagłębili w lekturze swoich ulubionych książek. Pierwszakom czytały panie wychowawczynie, starsi uczniowie przynieśli swoje książki z domu. Tym, którzy o tym zapomnieli, z pomocą przyszedł nauczyciel bibliotekarz. Czytali nie tylko uczniowie, również nauczyciele i pracownicy szkoły. Tego dnia gościliśmy również panów policjantów, którzy swoją obecnością dodali całemu wydarzeniu dodatkowej rangi.
Nadeszła jesień, zrobiło się zimno, dni są coraz krótsze. Na długie jesienne wieczory polecam czytanie książek. „Kto czyta, żyje podwójnie”
Biblioteka czeka! #Przerwanaczytanie

Wycieczka klas 3 do Krakowa

W środę 4 i 11 października uczniowie klas III wraz z wychowawcami i z panią pedagog udali się na wycieczkę do Krakowa, gdzie mogli wziąć udział w warsztatach „Majsterkowo” w Castoramie. Głównym celem warsztatów było rozbudzanie w dzieciach pasji do majsterkowania, pobudzania wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych a także zwiększenie wiedzy i świadomości ekologicznej. Uczniowie mieli za zadanie zbić z drewnianych elementów skarbonki, które następnie musiały pomalować. Wszyscy swoje prace wykonali bardzo starannie i ozdobili według własnego pomysłu. Zajęcia odbywały się w bardzo miłej i twórczej atmosferze. Dzieci wiele się nauczyły podczas majsterkowania. Sam fakt, że mogły zabrać do domu rzeczy, które własnoręcznie wykonały był wspaniałym prezentem. Ponadto uczniowie otrzymali jeszcze drobne upominki. Na pewno długo będą wspominać pobyt w Majsterkowie.
Klasa IIIa wzięła udział w warsztatach z udzielania pierwszej pomocy zorganizowanej przez sklep Castorama. Podczas warsztatów dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy, poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze, jak również wykazali się ogromną wiedzą z zakresu ratowania życia. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie oraz z pomocą urządzenia AED.

Kolejnym etapem wycieczki dla klasy IIIb był spacer po Rynku Krakowskim, którego atmosfera zawsze jest wyjątkowa. Uczniowie mieli okazję zobaczyć Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, tablicę upamiętniająca króla Jana III Sobieskiego umieszczoną na Kościele Mariackim oraz usłyszeć opowiedzianą przez Miłosza legendę o dwóch wieżach.
Ostatnim etapem wyprawy była wizyta w Fabryce Cukierków „Ciuciu Cukier Artist” na ulicy Grodzkiej, gdzie uczniowie widzieli krok po kroku jak powstają cukierki. Łakocie tam produkowane oparte są na bazie technologii zaczerpniętej z XVII i XVIII – wiecznych małych manufaktur. Wszystkie słodycze są tam ręcznie wytwarzane, przy użyciu tylko i wyłącznie naturalnych barwników. Po pokazie, każdy mógł spróbować ciepłego jeszcze cukierka oraz samodzielnie wykonać lizaka w wybranym przez siebie kształcie. Ponadto uczniowie otrzymali w prezencie paczkę cukierków dla swoich bliskich oraz dyplom.
Zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domów. Tej wycieczki z pewnością długo nie zapomną.

Wycieczka do Ogrodzieńca

25 września uczniowie klasy 6b udali się na wycieczkę do Ogrodzieńca. W pierwszej kolejności zwiedzili ruiny zamku, który powstał za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, takich jak potop szwedzki, stał się też miejscem ekranizacji „Janosika”, „Zemsty” czy„Wiedźmina”. Podczas zwiedzania uczniowie mieli okazję zobaczyć pozostałości pomieszczeń zamkowych. Mogli też wejść na wieżę zamkową, skąd rozpościerał się przepiękny widok na okolicę. Kolejną atrakcją był Park Miniatur, mieszczący makiety zamków
i warowni znajdujących się na Szlaku Orlich Gniazd, odtworzonych zgodnie z prawdą historyczną w skali 1:25. Uczniowie zobaczyli także repliki machin oblężniczych z okresu średniowiecza,
m. in. katapultę, balistę czy trebusz wykonane w skali 1:1. Sporo emocji towarzyszyło uczestnikom wycieczki w Domu Legend i Strachów. To tu usłyszeli owiane grozą opowieści
o potężnym Czarnym Psie, Białej Damie oraz wielu innych zjawach i upiorach. Ostatnim punktem wycieczki był Park Doświadczeń Fizycznych, gdzie uczniowie mogli pod okiem przewodnika dowiedzieć się, jak działają podstawowe prawa fizyki. Potem sami mieli możliwość eksperymentowania i obserwowania różnych zjawisk. Największym powodzeniem cieszył się Symulator Dachowania i Symulator Lotów. Dodatkową atrakcją był zjazd torem saneczkowym. Wycieczka do Ogrodzieńca była nie tylko wspaniałą okazją do poznania historii i  kultury, ale także do spędzenia czasu z przyjaciółmi i zdobycia niezapomnianych wspomnień.

Wrzesień 2023

Innowacja pedagogiczna „BON APPETIT”

Klasa 3a i 3b w tym roku szkolnym realizują Innowację pedagogiczną: „BON APPETIT”.
Powstała ona w oparciu o Ogólnopolski Projekt Kulinarno – Językowy “Bon Appetit” stworzony przez autorkę innowacji Panią Aleksandrę Krawczyk.
Istotą tej innowacji jest poszerzanie oraz rozwijanie umiejętności kulinarnych oraz językowych dzieci i uczniów poprzez udział w zajęciach, warsztatach, wyjściach w miejsca związane z kulinariami, udział w piknikach oraz spotkaniach z osobami, które fascynują się tym tematem. Realizacja treści polegać będzie również na kształceniu właściwych postaw zdrowotnych, promowaniu idei “zero waste”, organizacji pracy w kuchni oraz zachowania zasad higieny podczas przygotowywania posiłków.
Zdobyte umiejętności będą wykorzystywane w życiu codziennym uczestników oraz ich rodzin. W wyniku działań powstanie wiele pysznych potraw oraz dwujęzyczna książka kucharska, w której będą zamieszczane realizowane przepisy i własne propozycje dzieci.

Warsztaty klas 2w Castoramie

Klasy 2a i 2b w dwie ostatnie środy uczestniczyły w warsztatach wykonywania zabawek z drewna w Castoramie w Krakowie. Uczniowie rozpoczęli spotkanie w „Majsterkowie” od krótkiej prelekcji, podczas której poznali różne rodzaje drewna i mogli zaobserwować różnice pomiędzy nimi. Następnie samodzielnie wykonali drewniane lokomotywy i wagoniki zgodnie z instrukcją przekazywaną przez Panią Kasię i Panią Beatę. Wbijanie gwoździ, klejenie i skręcanie nie sprawiło drugoklasistom trudności. Gotowe zabawki uczniowie pomalowali na wybrane kolory. Własnoręczne wykonanie zabawki sprawiło uczniom wiele radości. Każda zabawka była piękna i niepowtarzalna.

Wycieczka rowerowa klasy 7b

W ubiegłym tygodniu uczniowie klasy 7b uczestniczyli w wycieczce rowerowej. Trasa wycieczki do Doliny Racławki przebiegała w większości po drogach polno – szutrowych i lokalnych drogach gminnych. Uczestnicy postawili na aktywny wypoczynek, poznając przy okazji najbliższą okolicę oraz doskonaląc technikę jazdy rowerem w trudnym terenie.
Cali i zdrowi (choć nie obyło się bez drobnych awarii sprzętu – uczniowie poradzili sobie z ich usuwaniem doskonale!) wrócili do domów i już planują kolejną rowerową przygodę…

Konkurs „Łap deszcz”

Celem konkursu jest propagowanie praktycznego sposobu zagospodarowania wody deszczowej w ramach dbałości o środowisko naturalne oraz promocja gminy. Poniżej prace konkursowe. Brawo nasi uczniowie.

 

Czerwiec 2023

Wycieczka do Parku Leśnych Niespodzianek w Ustroniu

W dniu 12 czerwca klasy drugie wraz z wychowawcami  udały się do Parku Leśnych Niespodzianek w Ustroniu. Celem wycieczki było kształtowanie postaw sprzyjających rozwijanie wrażliwości przyrodniczej po przez bezpośrednią możliwość obcowania ze zwierzętami.

Wszyscy oglądali loty ptaków drapieżnych z których najbardziej zachwycił nas orzeł bielik oraz sowa przelatująca tuż nad naszymi głowami.  Przeszliśmy  alejką bajek i ścieżką edukacyjną. Dzieci odgadywały tytuły bajek po rozpoznaniu głównych bohaterów oraz słuchały ich fragmentów z podkładem muzycznym.

Ścieżka edukacyjna dała dzieciom możliwość wzbogacenia wiadomości na temat świata roślinnego i zwierzęcego. Dzieci rozpoznawały drzewa po korze, oglądały poroża zwierząt, domki lęgowe ptaków, poznały gatunki zwierząt i roślin chronionych w Polsce. Największą atrakcją dla dzieci była możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami (sarny, daniele, muflony), które podchodziły do dzieci. W zagrodach można było obejrzeć dziki, żubry, szopy pracze, żbika oraz jenota.

Wycieczka była okazją do lepszej integracji  dzieci i promowaniu aktywności dzieci na świeżym powietrzu.

Puchar Wójta Gminy Jerzmanowice-Przeginia

Drużyna dziewcząt ze Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sbieskiego w Przegini zwyciężyła w Młodzieżowych Mistrzostwach Gminy Jerzmanowice-Przeginia w Piłce Nożnej na Trawie zdobywając Puchar Wójta Gminy

 

Programy profilaktyczne” Cukierki”, „Debata”

W dniu 12.06.2023r. w Szkole Podstawowej w Przegini – programy profilaktyczne „Cukierki” i „Debata” dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy Przeginia – Jerzmanowice. Uczniowie klas pierwszych brali udział w programie z zakresu wczesnej profilaktyki –„Cukierki”.
Program ten jest obejmuje oddziaływania profilaktyczne skierowane do najmłodszych dzieci. Podejmuje tematykę profilaktyki uzależnień. Zajęcia prowadzone w ramach programu oparte są na bajce Agnieszki Grzelak pt. „Cukierki”, której kolejno prezentowane fragmenty stanowią zaproszenie do podjęcia dyskusji na trudne dla dzieci tematy związane z substancjami uzależniającymi.
Natomiast uczniowie klas szóstych wzięli udział w rekomendowanym programie profilaktycznym „Debata”, który adresowany jest do młodzieży, u której w większości nie nastąpiła jeszcze inicjacja alkoholowa. Ma on charakter uprzedzający, jego zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu i towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy abstynencji.
Warsztaty prowadził psycholog i trener programów profilaktycznych Grzegorz Tokarczyk z Pracowni Programów Profilaktycznych „Gaudium”.

             

Trzymaj formę

Realizacja programu sprawiła, że uczniowie zaczęli przywiązywać większą uwagę do tego, co na co dzień jadają. Zaczęli zwracać  uwagę na zabieranie drugiego śniadania jak i spożywania większej ilości owoców i warzyw. Uczniowie zrozumieli, że spożywanie słodyczy nie jest zdrowe dla organizmu. Poznali najważniejsze zasady żywienia. Potrafią odróżnić zdrową żywność od „śmieciowego” jedzenia.

Bardzo ważnym dla nas zadaniem jest popularyzacja picia wody, w związku z tym będziemy podejmować działania propagujące codzienne picie wody. Będziemy też dbać o aktywność fizyczną naszych uczniów, organizacje zabaw na świeżym powietrzu.

Realizacja programu przyczyniła się do: kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych, wzrostu aktywności fizycznej, popularyzacji zabaw na świeżym powietrzu, integracji społeczności szkolnej.

 

Wycieczka do Lipnicy

W dniach 5 – 6 czerwca  2023 r., ósmoklasiści z klas a, b i c wybrali się, wraz ze swoimi wychowawcami na ostatnią już wspólną wycieczkę.
O godzinie 8:30 wyruszyli w drogę do Lipnicy Wielkiej. Założeniem wycieczki był zasłużony odpoczynek po majowym stresie związanym z egzaminami. Podczas wyprawy uczniowie, w pięknych okolicznościach przyrody, relaksowali się i podziwiali widoki, w czym sprzyjała im słoneczna pogoda. Na terenie ośrodka znajdowały się boiska do piłki nożnej i siatkówki, na których uczniowie aktywnie spędzali czas. Dzień minął im szybko i przyjemnie. Wieczorem odbyło się ognisko, na którym wszyscy wspólnie rozmawiali, śmiali się i z nostalgią wspominali spędzone razem lata.
Następnego dnia ósmoklasiści zwiedzili Skansen w Zubrzycy Górnej, przedstawiający architekturę oraz elementy kultury regionu Górnej Orawy. Można było zobaczyć tam obiekty takie jak: stare chałupy, stajnie, stodoły, czy drewniany kościółek. Po udanej wycieczce, zadowolona młodzież razem z opiekunami udała się w drogę powrotną do domu.

           

 

Wycieczki krajoznawcze naszych uczniów

Pieniny czy Gorce? Gorce czy Pieniny? Uczniom klasy 5b trudno było wybrać, więc postanowili „liznąć” jednych i drugich. A jeszcze lepiej: rejs po Zalewie Czorsztyńskim, a ze statku widok na Pieniny, Gorce i Beskid Sądecki. Zwiedzanie zamku w Niedzicy i poznawanie dziejów legendarnej Brunhildy oraz prawdziwej historii przygranicznej przyjaźni polsko-węgierskiej. Wyjazd kolejką na Palenicę połączony z odrobiną adrenaliny. Spacer po uzdrowisku Szczawnica i dla zdrowia łyczek wody mineralnej. A to wszystko połączone noclegiem w urokliwej Ochotnicy Górnej, gdzie integracji nie było końca: wspólne pyszne posiłki, ognisko, gry i zabawy na boisku. Nieprawdopodobne, że to wszystko w 2 dni! Trochę szkoda, że tak krótko…  Ale młodzież ma o czym marzyć na przyszły rok ;-)

       

III EKO BIEGU Z GWIZDKIEM PO ZDROWIE

4 czerwca uczniowie naszej szkoły otrzymali puchary, nagrody i dyplomy:

Konkurs  Ekologiczny:

 • I miejsce – Alicja Karcz 5b
 • II miejsce Kacper Skrzypek – gr. Żabki
 • III miejsce – Maja Kołodziejczyk kl. 6a

Bieg:

 • II miejsce –Szymon Mosurek – gr. Biedronki
 • IV miejsce – Natalia Mosurek kl. 4b

       

 

 

Maj 2023

” Velvet. Piątka dla natury”

W trosce o planetę Ziemię, a tym samym o przyszłość naszą i naszych dzieci, uczniowie klasy 2a wzięli udział w II edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego ” Velvet. Piątka dla natury”. Zadaniami projektowymi  było przeprowadzenie zajęć o tematyce ekologicznej i wykonanie pracy konkursowej pt. „Ekowyzwanie”.

Dzięki scenariuszom Eko lekcji dzieci dowiedziały się, jak dbać o środowisko na co dzień, oszczędzać media, wykorzystując zasady gospodarki obiegu zamkniętego oraz ograniczyć wytwarzanie odpadów dzięki życiu w duchu less/zero waste.W programie wzięło udział ponad 740 klas ze szkół podstawowych w całej Polsce. Spośród klas, które zgłosiły prace konkursowe, wyłonionych zostało 110 zwycięzców. Klasa 2a znalazła się na 18 miejscu w rankingu ogólnopolskim.

Gratulujemy uczniom wraz z wychowawcą  kreatywności i zdobycia atrakcyjnych nagród.
Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas Eko lekcji i realizacji pracy konkursowej zaowocuje przyjaznymi dla środowiska postawami.

 

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu życia

Od kilku lat zachęcamy wszystkich członków społeczności szkolnej i ich rodziców do działań prozdrowotnych. Wspieramy rozwój kompetencji uczniów i pracowników
w zakresie dbałości o zdrowie,  po prostu uczymy jak zdrowiej i lepiej żyć teraz i w przyszłości.
Wytrwale i z pełnym zaangażowaniem podejmowane są różnorodne działania promujące zdrowie. Uczniowie biorą udział w konkursach i olimpiadach o tematyce zdrowotnej, przeciwdziałaniu uzależnieniom  i znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy.
W bieżącym  roku szkolnym naszą szkołę w etapie rejonowym  Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia  w Krakowie prezentowała uczennica klasy VII  – Lena Pęgiel.  Wykazała się ogromną wiedzą o zdrowiu.

 

„Znamię, znam je!”

W listopadzie i  ubiegłym tygodniu uczniowie klas VII i VIII wzięli udział  w realizacji programu edukacyjno – profilaktycznego “Znamię! Znam je ?” Jest to program przygotowany przez Akademię Czerniaka, która stanowi sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Celem zajęć było upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy z zakresu profilaktyki czerniaka oraz kreowanie i rozpowszechnianie odpowiedzialnych postaw i zachowań. Uczniowie w ramach przeprowadzonych zajęć mieli okazję poznać charakterystyczne cechy tego nowotworu oraz czynniki zwiększające ryzyko zachorowań. Jako podsumowanie zajęć  zostały przygotowane  przez uczniów plakaty informujące o profilaktyce tej groźnej i podstępnej choroby.

Wszystkie informację na temat programu można przeczytać na stronie: https://www.akademiaczerniaka.pl/aktualnosci

Kwiecień 2023

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2023

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest obchodzony każdego roku 23 kwietnia.
Z tej okazji uczniowie klasy VIb przygotowali inscenizację w formie rozprawy sądowej, podczas której zadano pytanie: czy książki są potrzebne w dobie rozwoju technologii? W rozprawie wzięli udział; sędzia, prokurator, obrońca, bibliotekarka, książka, komputer, płyta CD, narrator oraz uczniowie klasy III jako widzowie. Świadkowie prokuratora oraz obrońcy zaciekle bronili swoich racji odnośnie potrzeby czytania książek. Sama książka również miała możliwość wypowiedzi i była bardzo smutna z powodu tego, że została wezwana do sądu w charakterze oskarżonej. Przypomniała wszystkim, że to ona od zawsze gromadziła wiedzę całego świata, dostarczała niezapomnianych przeżyć i rozwijała wyobraźnię. Uczniowie klasy III również mieli okazję do wypowiedzenia swojego zdania i stwierdzili, że książki są bardzo ważne w życiu każdego człowieka, mogą współistnieć z komputerami, nie można o nich zapomnieć, co potwierdził sędzia, który na zakończenie rozprawy ogłosił, że:
– książki są ważnym elementem naszego życia;
– nie można rezygnować z czytania książek;
– mogą współistnieć z innymi środkami masowego przekazu, wspierając i uzupełniając je.
Pamiętajmy o tym wszyscy!

           

Ogólnopolski Konkurs Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

21 kwietnia 2023 r. w Morawicy odbył się powiatowy finał  Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym – szkoły podstawowe.

Uczestniczyły w nim dwie drużyny ze Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Przegini.

Drużyna w składzie:

 • Dębski Mikołaj kl. 5a
 • Hrabia Oskar kl.5b
 • Kumor Łucja kl. 5b
 • Zawisz Julia kl. 5b

zajęła I miejsce w  pierwszej grupie wiekowej (10-12 lat) i będzie reprezentować powiat krakowski w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 9 maja 2023 r.

Drużyna w składzie:

 • Babiuch Aleksandra kl. 8a
 • Bigaj Bartosz kl. 8b
 • Ruszkowski Oliwier kl. 8a

zajęła II miejsce w drugiej grupie wiekowej (powyżej 12 roku życia).

Indywidualnie Łucja Kumor osiągnęła najlepszy wynik w teście sprawdzającym wiedzę z przepisów ruchu drogowego oraz najlepszy wynik w teście sprawnościowym.

     

 

Wielkie Sprzątanie Gminy Jerzmanowice – Przeginia

Uczniowie i rodzic wzięli udział w sprzątaniu Gminy. Każdy uczestnik akcji otrzymał symboliczny upominek. Zostały posprzątane przydrożne rowy, zagajniki czy też  najbliższe sąsiedztwo domostw.

Marzec 2023

„Między nami kobietkami”

29 marca  dziewczęta z klas 6a, 6b i 7 wzięły udział w spotkaniu pt. „Miedzy Nami Kobietkami” z panią Patrycją Dąbrowską – przedstawicielką firmy Always.

   

Pieluszka od Zajączka – akcja charytatywna

Szkolne Koło Wolontariatu po raz kolejny przystąpiło do akcji: „Pieluszka od zajączka” organizowanej na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci – Podopiecznych Hospicjum dla Dzieci Alma Spei. W ramach akcji w szkole została przeprowadzona zbiórka do puszki. Zebraliśmy 438,69zl. Dzięki temu mogliśmy zakupić potrzebne pieluszki oraz materiały higieniczne. Pokazaliśmy wielkie serce i moc dobroci.

XIV EKO Rowerowa Familiada

KKS Jura Moto Sport i Stowarzyszenie „Homini et Terrae” organizują w dniu  13 maja  (sobota) 2023 r. XIV EKO Rowerową Familiadę. Start do imprezy nastąpi o godzinie 11.00 przy schronisku „Brandysówka” w Dolinie Będkowskiej”. Rodzinna Rowerowa Familiada jest imprezą rekreacyjno-sportową o charakterze rodzinnego rajdu rowerowego. Nie obowiązują na niej limity czasowe pokonania trasy jak i limity wiekowe uczestników. Do udziału w niej zapraszamy całe rodziny. Tempo poruszania się po trasie będzie uzależnione od możliwości uczestników. Trasa Familiady wynosi około 15 kilometrów i prowadzi drogami asfaltowymi i duktami leśnymi ze schroniska „Brandysówka”, poprzez Dolinę Będkowską do Łaz, urokliwą pętlą z metą w schronisku. Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymują numery startowe, dyplomy oraz okolicznościowe gadżety, na mecie będzie czekał na nich poczęstunek, wezmą także udział w fieście sportowo-ekologicznej z nagrodami. Najmłodszy i najstarszy zawodnik, a także najliczniej reprezentowana rodzina i najliczniej reprezentowana szkoła otrzymują nagrody specjalne.

Wyjazdy na basen do Giebułtowa

Szkoła  uczestniczy w projekcje Nauki Pływania. Nasi uczniowie będą uczestniczyć w wyjazdach począwszy  od 5 kwietnia 2023 r.

„Bieg po zdrowie”

 

Uczniowie klas czwartych  przystąpili do kolejnej edycji programu „Bieg po zdrowie”. Był to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej.

Główne cele programu to:
 opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży
 pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego
 zwiększanie wiedzy uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia
papierosów i e-papierosów

Program został zrealizowany w postaci 6 lekcji tematycznych w ramach godzin
wychowawczych.
Uczniowie klas czwartych w ciągu całego cyklu wykonali zadania, które dotyczyły
następujących aspektów uzależnienia nikotynowego oraz prewencji:
1. Palenie jest niezdrowe.
2. Jak się nie dać złowić nałogowi?
3. Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów ?
4. Palenie szkodzi!
5. Jak to zrobić, żeby nie palić ?
6. Jak to zrobić, żeby inni nie palili ?
Zajęcia realizowane były za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku uczniów. Podczas lekcji uczestnicy dyskutowali, wymieniali doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły, liczyli koszty palenia papierosów, pracowali w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów, przeprowadzali wywiady z osobami niepalącymi. Uczniowie byli zachęcani do aktywnego udziału poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń czy pomysłów. Dzięki zajęciom uczniowie nauczyli się asertywności w zakresie uzależnień. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w życiu codziennym.

Haftujemy, szydełkujemy, szyjemy……………………

 

Less waste to proekologiczny, zrównoważony styl życia, który ma przyczynić się do zredukowania ilości wytwarzanych przez każdego człowieka śmieci i zanieczyszczania środowiska. Uczniowie klasy 2 dowiedzieli się, że zamiast wyrzucać dżinsowe, nienadające się już do użytku spodnie, mogą je przerobić na różne rzeczy. Pod czujnym okiem i pomocą krawcowej uczniowie wykrawali, wypełniali i obszywali swoje breloczki. Stworzyliśmy również grę, która umili uczniom czas podczas przerw, wykorzystując materiały z odzysku. Do tych warsztatów wykorzystaliśmy sprzęt zakupiony w ramach projektu: Laboratoria przyszłości- maszyna do szycia oraz przybory krawieckie.

Zajęcia z szydełkowania oraz haftowanie w naszej szkole cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Robótki ręczne  są nie tylko efektowne i ciekawe, ale również rozwijają twórcze myślenie, sprawność manualną, dokładność i poczucie estetyki oraz cierpliwość. Jest to też wyciszenie i odreagowanie emocji i napięć. Uczniowie klas V i VI na lekcjach techniki mogli zapoznać się z różnymi technikami i tajnikami rękodzieła – wyszywania, szydełkowania i haftowania, a co najważniejsze stworzyć własne dzieło co sprawiło im największą radość.

Luty 2023

Sukcesy sportowe w I półroczu w roku szkolnym 2022/2023:

Lp.

Dyscyplina sportu

Laureaci

1 MISTRZOSTWA GMINY W  PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT KL.IV-VI I MIEJSCE
2 MISTRZOSTWA GMINY W  PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW KL.IV-VI II MIEJSCE
3 MISTRZOSTWA GMINY W PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT KL.VII-VIII  MIEJSCE
4 MISTRZOSTWA GMINY W  PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW KL.VII-VIII  MIEJSCE
5 MISTRZOSTWA GMINY W HALOWEJ  PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT KL.IV-VI  I MIEJSCE
6 MISTRZOSTWA GMINY W HALOWEJ  PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW KL.IV-VI  I MIEJSCE
7 MISTRZOSTWA GMINY W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT KL.VII-VIII  II MIEJSCE
8 MISTRZOSTWA GMINY W  HALOWEJ  PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW KL.VII-VIII  II MIEJSCE
9 MISTRZOSTWA POWIATU KRAKOWSKIEGO W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW KL.IV-VI VI-IX MIEJSCE
10 MISTRZOSTWA GMINY W SZACHACH DRUŻYNOWYCH KL.IV-VI I MIEJSCE
11 MISTRZOSTWA GMINY W SZACHACH DRUŻYNOWYCH KL.VII-VIII I MIEJSCE
12 MISTRZOSTWA GMINY W SZACHACH INDYWIDUALNYCH

KL.VII-VIII

1m. Karolina Żak

2m. Weronika Izdebska

13 MISTRZOSTWA POWIATU KRAKOWSKIEGO W SZACHACH DRUŻYNOWYCH KL.IV-VI II MIEJSCE
14 MISTRZOSTWA POWIATU KRAKOWSKIEGO  W SZACHACH DRUŻYNOWYCH KL.VII-VIII IV MIEJSCE

 

„Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”.

W środę, 20.02.2023r. w naszej szkole gościli pracownicy KRUS i PIP, którzy zapoznali uczniów z zasadami bezpiecznego zachowania się w gospodarstwie rolnym, szczególnie ze sposobami obchodzenia się z substancjami niebezpiecznymi, jakie mogą się tam znajdować. Goście zachęcili również wszystkich do udziału w konkursie plastycznym i przedstawili zasady uczestnictwa.

Walentynka dla seniora

Szkolne Koło Wolontariatu włączyło się w akcję “Walentynka dla seniora”  organizowaną przez Mini Zoo Pustelnika oraz Stowarzyszenie „ Bo żyje się raz” angażując wolontariuszy, uczniów, nasze przedszkolaki oraz ich rodziców. Uczniowie wraz z przedszkolakami przygotowali aż 190  pięknych, ręcznie robionych kartek walentynkowych. Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z rodzicami zaangażowali się w pieczenie, ozdabianie oraz pakowanie pierniczków, ciasteczek, babeczek,  które również zostaną przekazane seniorom. Akcja przerosła nasze oczekiwania i udało nam się przygotować około 450 paczuszek z pierniczkami, ciasteczkami  w kształcie serc, które młodzi wolontariusze przekazali organizatorowi akcji, Panu Pawłowi Wiśniewskiemu.  Mamy nadzieję, że taki drobny gest wywoła uśmiech i pozwoli miło spędzić obdarowanym seniorom ten wyjątkowy dzień.

Ta akcja to również integracja międzyszkolna, ponieważ znów udało nam się zaprosić do akcji  Szkołę  Podstawową im. św. Jana Pawła II w Bęble.

Styczeń 2023

Bezpieczne Ferie Zimowe

Wychowawcy klas, nauczyciele wychowania fizycznego zapoznali uczniów z zasadami bezpiecznych ferii zimowych

 

Aktywne wakacje zimowe

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w kreatywnych o aktywnych

 

Chronimy swoje dane, nie tylko od święta

17 stycznia 2023r. we wszystkich klasach w Szkole Podstawowej w Przegini odbyły się spotkania profilaktyczno-wychowawcze poświęcone Ochronie Danych Osobowych i bezpieczeństwu w Sieci.

Cała społeczność szkolna aktywnie uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez panią Patrycję Hładoń – Inspektora Ochrony Danych (IOD) oraz pana Marcina Zemła- specjalistę od cyberbezpieczeństwa. Uczniowie zostali zaznajomieni z ochroną danych osobowych, prawem do prywatności w sieci, cyfrowymi śladami mającymi wpływ na wizerunek oraz komunikacją i działaniami niepożądanymi w Internecie. Nie zabrakło też informacji na temat przetwarzania wizerunku osób czy zgody jako przesłanki legalizującej przetwarzanie danych. Dzieci i młodzież dowiedziały się w jaki sposób mają chronić dane osobowe zarówno w realnym, jak i w cyfrowym świecie i przypomniały zasady bezpieczeństwa w sieci.

Spotkania były interesujące i pouczające. Dla uczniów była to świetna lekcja utrwalenia wiedzy w obszarze ochrony danych osobowych, a przede wszystkim bezpieczeństwa w świecie realnym i wirtualnym.

Spotkanie z przedstawicielami policji.

,Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencje prawne” to temat spotkania, które miało miejsce 16.01.2023 r.
w naszej szkole. Spotkanie prowadziła st. sierżant Klaudia Bletek.

Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencji prawnych.

Uczniowie dowiedzieli się, czym jest przemoc i agresja oraz jak mają postępować gdy jesteśmy ich świadkami. Policjantka przypomniała wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad
i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegła także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjantki.
Policjantka dużo mówiła również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad zachowania się obowiązujących w szkole
i poza nią. Podczas spotkania policjantka wyjaśniła uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśniła czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu.

Pamiętajcie, że nie można:

– stosować przemocy werbalnej (wyzywać wulgarnie, poniżać, ośmieszać, straszyć, szantażować);

– rejestrować filmów i zdjęć wbrew woli dziecka;

– publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji;

– tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę.

Wielokrotnie w trakcie spotkania policjantka zwróciła uwagę na bezpieczeństwo dzieci w szkole
i poza nią, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty jakie możemy spotkać w Internecie, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań, oraz zapoznała z procedurami reagowania wobec sprawcy przemocy. Dzieci podczas spotkania dowiedziały się z jakimi zagrożeniami mogą zetknąć się podczas korzystania z Internetu. Policjantka poinformowała również o kategoriach zagrożeń:

– kontakt z niebezpiecznymi treściami;

– kontakt z niebezpiecznymi osobami;

– z przemocą rówieśniczą (cyberprzemoc);

– uzależnienie od Internetu.

Szkoła z pasją pomagania

„Szkoła z pasją pomagania” to całościowy program profilaktyczno-edukacyjny dla szkół podstawowych, który przekłada się na realną pomoc dla nieuleczalnie chorych dzieci. Kolejne z naszych działań realizowanych w ramach programu to spotkanie profilaktyczno-edukacyjne dla klas 7 z Panem Grzegorzem Putyrą (koordynatorem wolontariatu Hospicjum Alma Spei), które odbyło się 9 stycznia. To spotkanie miało na celu szerzenie idei hospicyjnej, uwrażliwienie na potrzeby osób nieuleczalnie chorych, zachęcanie do włączania się w działalność wolontariatu. Pan Grzegorz opowiadał o tym, czym jest hospicjum, jakie zadania stoją przed pracownikami tej instytucji, jacy są jego podopieczni i w jaki sposób szkoła może włączyć się w pomoc chorym  dzieciom.

 

Grudzień 2022

Akcja charytatywna „Szczęśliwe zwierzaki”

Dzięki dużemu zaangażowaniu i zrozumieniu  potrzeb zwierząt, zgromadziliśmy duże ilości karmy, zabawek oraz koców. Szczęśliwe zwierzaki długo nie zapomną Waszych dobrych i wielkich serc.
W  imieniu zwierząt serdeczne podziękowania składają  wolontariusze oraz opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu.

Listopad 2022

Spotkania z przyrodą

Klasy czwarte uczestniczyły w środę 23 listopada w ciekawej lekcji przyrody, którą zorganizowała Powiatowa i Gminna Biblioteka Publicznaw Jerzmanowicach. Naszą szkołę odwiedziła Pani Joanna Dragon edukator z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Uczniowie wysłuchali opowieści o zwierzętach z naszej okolicy oraz zobaczyli filmyz fotopułapek. Ciekawie było obejrzeć zachowanie bobra w nocy, dowiedzieć się ile czasu zajmuje mu ścięcie jednego niedużego drzewa. Zapamiętamy na pewno opowieść o zwyczajach higienicznych lisa i wiele innych historii.Cieszymy się z udziału w spotkaniu.

Mistrzostwa Powiatu w szachach

17 listopada w Skawinie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Krakowskiego w Szachach, w których dwie drużyny reprezentowały naszą szkołę.

Miło nam poinformować, iż Drużyna Młodzieży Szkolnej zajęła II miejsce, a Drużyna Dzieci zajęła IV miejsce.

 

Mikołajki dla Gabrysi

Akcja  charytatywna Szkoła z Pasją Pomagania – „Mikołajki dla Gabrysi”. Udało nam się zebrać 1245,90 złotych. Dzięki  pomocy Uczniów, Rodziców i społeczności lokalnej do 5 letniej Gabrysi pojechała  paczka od Św. Mikołaja, która sprawi wiele radości  na twarzy  dziewczynki w dniu wyczekiwanym przez każde dziecko.

Po zakupie prezentu dla Gabrysi resztę pieniędzy czyli kwotę  934,95 zł  przekazaliśmy na kolejne zadanie jakim była zbiórka dla innych podopiecznych Hospicjum Alma Spei.

Festiwal Św. Marcina

 

Turniej szachowy

W dniu 3 listopada 2022 r. w naszej szkole odbył się etap szkolnyTurnieju Szachowego .
Turniej rozgrywany był w dwóch kategoriach wiekowych: Igrzyska Młodzieży Szkolnej oraz Igrzyska Dzieci, a efektem Turnieju było wyłonienie zwycięzców, którzy reprezentowali szkołę podczas etapu gminnego.

Śniadanie daje moc

Uczniowie klasy I a,b przygotowali inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Przygotowano wystawy „Kos obfitości” oraz zdrowe przekąski z  warzyw i owoców.

Klasy drugie zorganizowały wspólne śniadanie z wychowawca przygotowując zdrowe kanapki.

Październik 2022

Odblaskowa szkoła

W ramach akcji „Odblaskowa szkoła” we wrześniu i październiku 2022 roku w naszej
szkole zostały podjęte następujące działania:
1. Zorganizowano ogólnoszkolny konkurs plastyczny na temat bezpieczeństwa w ruchu
drogowym oraz ogólnoszkolny  konkurs wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego .
2. Nagrano film o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.
3. Ułożono i nagrano piosenkę o bezpiecznym poruszaniu się po drogach.
4. Uczniowie ułożyli rymowanki o potrzebie noszenia znaczków odblaskowych
i umieścili je na drzwiach wejściowych do szkoły.
5. Przygotowano „Odblaskowy folder”.
6. Wykonano gazetkę ścienną promującą ideę konkursu.
7. Zorganizowano odblaskowy Dzień Chłopaka.
8. Uczniowie klas I-III wzięli udział w odblaskowym happeningu.
9. Promowano bezpieczeństwo w ruchu drogowym podczas kół zainteresowań w klasach
drugich.
10. Zorganizowano odblaskowy dzień w szkole.
11. Odbyło się odblaskowe ślubowanie uczniów klas pierwszych.
12. Zaproszono do szkoły przedstawicieli policji.
13. Zorganizowano odblaskowe pasowanie na czytelników uczniów klas drugich.
14. Pozyskano kamizelki oraz elementy odblaskowe, którymi zostali obdarowani
uczniowie szkoły.

Zakończenie konkursu „Odblaskowa szkoła” nie oznacza końca działań na rzecz
bezpieczeństwa.
Tegoroczna edycja konkursu przyniosła nowe pomysły, pomogła utrwalić
prawidłowe zachowania i wytworzyć pewne nawyki bezpieczeństwa, które trzeba
pielęgnować.
Pamiętajmy jednak, że pomimo noszenia najjaśniejszych i największych odblasków
pieszy to najbardziej narażony na niebezpieczeństwo uczestnik ruchu drogowego.

Cyberprzemoc i bezpieczeństwo w sieci

6 października 2022r. uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej w Przegini uczestniczyli w spotkaniu z policjantami – starszym aspirantem, Dominikiem Bałuszkiem i sierżantem sztabowym, Piotrem Farbańcem z Komisariatu Policji w Krzeszowicach. Tematem spotkania była cyberprzemoc i bezpieczeństwo w sieci. Panowie scharakteryzowali naszym uczniom, czym jest zjawisko cyberprzemocy, wymienili formy oraz zagrożenia z nim związane. Mówili o prześladowaniu w postaci nękania, straszenia, publikowania ośmieszających zdjęć i filmów,
podawania się za kogoś innego, pisania obraźliwych komentarzy za pośrednictwem Internetu i narzędzi elektronicznych. Omówiono również tematykę związaną z bezpieczeństwem na portalach społecznościowych oraz z dbałością o prywatność poczty w celu zapobiegania włamaniom i ochrony swoich danych osobowych. Funkcjonariusze poinformowali uczniów, co robić, żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić, będąc świadkiem takich działań oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Wyraźnie podkreślili, że będący ofiarą lub świadkiem przemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, wychowawcą, pedagogiem bądź inną osobą dorosłą.

 

Przerwa na czytanie

19 października bieżącego roku społeczność szkolna z Przegini włączyła się do akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Przedsięwzięcie jest organizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
Celem akcji jest:
 promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
 integracja środowiska szkolnego;
 pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
 zachęcenie dzieci do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.
Nasza szkoła przystąpiła do zabawy po raz drugi. W tym roku do wspólnego czytania dołączył do nas Zakład Wodociągi Gminne w Jerzmanowicach, reprezentowany przez Panie Joannę Piątek, Annę Nobis-Szymańską oraz Ewę Mosurek, które jednocześnie są mamami uczniów naszej szkoły. Bardzo dziękujemy.
Uczniowie wraz z nauczycielami i gośćmi czytali na korytarzach szkolnych oraz w salach lekcyjnych. Liczba wszystkich czytających to 259 osób. Akcję czytania na przerwie uwiecznili na zdjęciach uczniowie ósmych klas. Zachęcamy wszystkich do czytania książek podczas zbliżających się długich jesiennych i zimowych wieczorów oraz odwiedzania biblioteki szkolnej.

 

 

Odblaskowy dzień

21 października w naszej szkole zorganizowany został „Odblaskowy dzień”. Wydarzenie to było zwieńczeniem wszystkich poprzednich działań związanych z udziałem w XII edycji konkursu „ODBLASKOWA SZKOŁA”. Celem minionego dnia było rozwijanie świadomości i poszerzanie wiedzy na temat bezpieczeństwa naszych podopiecznych na drodze. W wydarzenie zaangażowali się wszyscy uczniowie klas I – VIII. Każdy z nich wyposażony był w odblaski. Dzieci wykazały się swoją kreatywnością, ubierając odblaskowe kamizelki, opaski, naklejki, a nawet czapki. Nie zapomniały również o oznaczeniu swoich plecaków odblaskowymi brelokami. Uczniowie „świecili” swoim przykładem na wszystkich lekcjach oraz przerwach.

 

       

„Każde dziecko w Przegini wie, że odblaski nosi się!”   

Dnia 6 października 2022 roku klasy I-III wzięły udział w happeningu w ramach akcji „Odblaskowa szkoła”. Dzieci pod czujnym okiem wychowawców, w odblaskowych kamizelkach i z hasłem na ustach : „Noś odblaski! Bądź widoczny! Bądź bezpieczny!” przemaszerowały ulicami Przegini. Uczniowie nieśli w rękach plakaty reklamujące potrzebę noszenia znaczków odblaskowych. Wychowawcy i opiekunowie utrwalili z uczniami zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Warto o tym często przypominać, aby nasze życie i zdrowie było bardziej bezpieczne.

 

„Jestem ECO – wiem, rozumiem, działam” -warsztaty z malowania budek lęgowych 

W dniach od 17 do 21 października w naszej szkole odbyły się warsztaty z malowania budek lęgowych   ramach projektu ekologicznego  „Jestem ECO – wiem, rozumiem, działam” współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Dzieci z wszystkich grup przedszkolnych, oraz uczniowie klas I-VIII zaangażowali się w warsztaty, podczas których mogli ozdobić swoje budki- by później móc zabrać je do domu i zawiesić z pomocą rodziców w swoich ogrodach, sadach prowadząc obserwację zamieszkujących tam ptaków.

Podsumowanie projektu Jestem ECO – wiem, rozumiem, jestem

Działania projektowe polegały na poznawaniu naturalnych ekosystemów najbliższej okolicy. Uczniowie obserwowali wpływ czynników antropogenicznych na florę i faunę najbliższej okolicy. Obcowanie z przyrodą umożliwiło poznanie ptaków zamieszkujących naszą okolicę. Dzięki tym działaniom rozbudziliśmy zainteresowania ornitologiczne.
Nasi uczniowie poznali łańcuch pokarmowy, który tworzy sieci troficzne. Prezentacje i debata dotycząca odnawialnych źródeł energii (OZE) pozwoliła  zapoznać uczniów z korzyściami płynącymi z OZE. Zadania były realizowane poprzez warsztaty, pogadanki, spotkania edukacyjne oraz  wycieczki.

Oto co wykonaliśmy:

–  uczniowie klas I-V uczestniczyli w wycieczkach do Ojcowskiego Parku Narodowego;

–  dla przedszkolaków oraz uczniów klas I – III zorganizowano spotkanie z ornitologiem;

–   uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w debacie o odnawialnych źródłach energii;

–  klasy VI, VII oraz VIII uczestniczyły w zajęciach na ścieżce edukacyjno – ekologicznej

w   Oczyszczalni Ścieków w Olkuszu;

– zorganizowaliśmy szkolny konkurs „EKO – DOM” polegający na wykonaniu makiety

ekologicznego domostwa;

– uczniowie wzięli udział w Szkolnym Konkursie Informatycznym „Ptaki najbliższej

okolicy”;

– zakupiono budki lęgowe dla ptaków, które otrzymają uczniowie szkoły, aby mogli

obserwować zachowanie ptaków w naturalnym środowisku.

Podczas uroczystości podsumowującej projekt wręczono nagrody w konkursie „EKO – DOM”, które zostały rozdane przez Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Pana dr. Kazimierza Koprowskiego, Wójta Gminy Jerzmanowice – Przeginia Pana Tomasza Gwizdałę  oraz Panią Dyrektor Tatianę Saternus.

Wszyscy obdarowani byli bardzo zadowoleni i schodzili ze sceny z szerokimi uśmiechami.

Z zaciekawieniem obejrzeliśmy bardzo interesujące i pouczające  przedstawienie ekologiczne „W bajkowym świecie ekobohaterów”, przygotowane przez uczniów klas piątych pod kierunkiem Pani Jolanty Klich oraz Pani Agnieszki Sioły. Na scenie, której tłem był piękny las namalowany przez Panią Mariolę Zając, pojawiły się postacie z bajek i uświadomiły widzom konieczność dbania o nasze otoczenie oraz zachęciły do właściwego segregowania śmieci.

Zwieńczeniem podsumowania projektu była prezentacja „Ptaki naszej okolicy” przygotowana przez ucznia klasy VIIIc  Jakuba Rosia.

           

 

Wrzesień 2022

Spotkania z Panią ornitolog

We wrześniu i październiku,  w ramach realizacji  programu ekologicznego „Jestem ECO – wiem, rozumiem, działam” współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie  uczniowie  klas I, II i III gościli panią ornitolog z Zespołu Parków Krajobrazowych w Krakowie.  Uczniowie poznali pracę oraz zadania związane z zawodem ornitologa. Mieli szansę posłuchać najciekawszych odgłosów ptaków oraz obejrzeć przyniesione przez panią gniazda i pióra. Uczniów zaciekawiło w jaki sposób ornitolodzy badają ptaki, jak im pomagają w zimie, jak również w jaki sposób je rozpoznają. Zajęcia z panią ornitolog poszerzyły w znacznym stopniu wiedzę przyrodniczą uczniów.

Spotkania z Ojcowskim Parkiem Narodowym

We wrześniu,  w ramach realizacji  programu ekologicznego „Jestem ECO – wiem, rozumiem, działam”  uczniowie klas I-V uczestniczyli w wycieczkach  do Ojcowskiego Parku Narodowego.

Na wstępie uczestnicy wycieczek mieli okazję wysłuchać ciekawej prelekcji o ptakach zamieszkujących teren Ojcowskiego Parku Narodowego oraz wsłuchać się w odgłosy tych ptaków. Następnie oglądali wystawę przyrodniczą, mieli okazję zobaczyć zwierzęta zamieszkujące jaskinię, poznać pracę i odkrycia archeologiczne oraz obejrzeć ciekawy film o OPN. Uczniom najbardziej spodobała się ekspozycja skamielin oraz zwierząt, z którymi mogli się spotkać oko w oko nie czując strachu.

Prezentacje o  odnawialnych źródłach energii

We wrześniu,  w ramach realizacji  programu ekologicznego „Jestem ECO – wiem, rozumiem, działam”  uczniowie klas I-V uczestniczyli w wycieczkach  do Ojcowskiego Parku Narodowego.

Na wstępie uczestnicy wycieczek mieli okazję wysłuchać ciekawej prelekcji o ptakach zamieszkujących teren Ojcowskiego Parku Narodowego oraz wsłuchać się w odgłosy tych ptaków. Następnie oglądali wystawę przyrodniczą, mieli okazję zobaczyć zwierzęta zamieszkujące jaskinię, poznać pracę i odkrycia archeologiczne oraz obejrzeć ciekawy film o OPN. Uczniom najbardziej spodobała się ekspozycja skamielin oraz zwierząt, z którymi mogli się spotkać oko w oko nie czując strachu.

 

 

Wycieczka do oczyszczalni ścieków w Olkuszu

We wrześniu,  w ramach realizacji  programu ekologicznego „Jestem ECO – wiem, rozumiem, działam”  uczniowie  klas VI , VII oraz  VIII wybrali się na wycieczkę do Oczyszczalni Ścieków w Olkuszu, aby uczestniczyć w zajęciach prowadzonych na ścieżce edukacyjno – ekologicznej.

Celem zwiedzania obiektu było poznanie technologii oczyszczania ścieków i przeróbki osadów ściekowych. W czasie wycieczki uczniowie mogli zaobserwować praktyczne wykorzystanie procesów rozdzielania mieszanin oraz możliwości wykorzystania mikroorganizmów w procesie oczyszczania ścieków. Zajęcia  uświadomiły  młodemu pokoleniu, że codzienne zachowania każdego z nas w zakresie korzystania z wody i odprowadzania ścieków mają wpływ na jakość oraz ochronę otaczającego nas środowiska naturalnego. Poprzez zdobytą wiedzę  nasza młodzież  będzie wiedziała jakie działania ekologiczne należy podjąć, aby chronić środowisko naturalne i nie przyczyniać się do jego zanieczyszczenia.  Zajęcia w oczyszczalni znacząco poszerzyły wiedzę młodzieży z zakresu biologii, chemii oraz zwiększyły świadomość ekologiczną.

Zadanie współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Odblaskowy Dzień Chłopaka

 

Klasa V b zorganizowała Odblaskowy Dzień Chłopaka. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z panią policjantką, która przygotowała prelekcję i prezentację na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Wszyscy uczniowie otrzymali kamizelki odblaskowe zakupione przez rodziców, dzięki którym będą widoczni na drodze zwłaszcza w nadchodzącej porze jesienno-zimowej. Nie zabrakło oczywiście upominków dla chłopców i słodkości.

Spędziliśmy miło czas, ale przede wszystkim dowiedzieliśmy się, jak ważne jest noszenie odblasków. Od dziś każdy piątoklasista będzie widoczny na drodze, a dzięki temu – bezpieczny.

Spotkanie z Policją

 

Spotkanie pierwszoklasistów z policją zajmuje w naszej szkole szczególne miejsce w kalendarzu spotkań. Jest okazją do tego, aby przypomnieć najmłodszym o najważniejszych zasadach związanych z bezpieczeństwem. Pierwszoklasiści,  którym nie brakowało ani entuzjazmu, ani wiedzy, nie mieli większych trudności, aby aktywnie
uczestniczyć w spotkaniu. Chętnie odpowiadali na zadawane przez policjantów pytania, rozwiązywali problematyczne sytuacje, a kiedy nie byli czegoś pewni, nie bali sięn dowiadywać w celu uzyskania odpowiedzi. Uwieńczeniem spotkania było otrzymanie opaski odblaskowej oraz pamiątkowych „Dyplomów bezpiecznego ucznia”. Po spotkaniu możemy mieć pewność, że pierwszoklasiści sprostali zadaniu i możemy być spokojni o ich bezpieczeństwo.

Mistrzostwa Gminy Jerzmanowice-Przeginia w Halowej Piłce Nożnej w kategorii dziewcząt i chłopców klas 4 – 6.

I miejsca wywalczyły drużyny z Przegini zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców.

Gratulujemy zwycięzcom a wszystkim uczestnikom dziękujemy za sportową rywalizacją

XVI Bieg po Dolinie Będkowskiej

 Czerwiec 2022

Wycieczki krajoznawcze

 1. Trochę nauki, trochę zmęczenia, trochę strachu, a na koniec marzenia o bogactwie, czyli… Kotlina Kłodzka.

1 czerwca klasy 5a i 6 opuściły Przeginię, by poszaleć na trzydniowej wycieczce.

Zaczęło się od zwiedzania Twierdzy Kłodzko. Byliśmy zarówno w podziemnym labiryncie jak również w górnej części twierdzy. Nasza pani, chociaż dobry historyk, to w najciaśniejszym miejscu labiryntu zrejterowała. Czyżby się nie zmieściła…?  ;-)

W drugim dniu wędrowaliśmy po Błędnych Skałach i wspinaliśmy się na Szczeliniec. Przejścia między skałami były naprawdę wąskie. Tym razem przeszły wszystkie opiekunki [i nie trzeba było żadnej przepychać ;-) ]. Nasi uczniowie są bardzo sprytni, poradzili sobie znakomicie. Gorzej było z uczniowską kondycją. Niektórzy maszerowali w podskokach, a inni co chwilę pytali: „Daleko jeszcze?”

W ostatnim dniu zwiedziliśmy Kaplicę Czaszek w Czermnej. Memento mori – można by rzec. Niektórzy nie wytrzymali do końca zwiedzania. Zdarza się! Inni dzielnie wytrwali do końca. To było lepsze niż horror w TV.

Na koniec można było pomarzyć o bogactwie i poszukać skarbu w kopalni Złoty Stok. Żadnego cennego kruszcu nikt nie znalazł, ale panie i tak mówiły, że wracają ze skarbem. Czyżby NAS miały na myśli???

Byle do następnego wyjazdu!

2. Wycieczka do Kiczyc

W czasie trzydniowego pobytu uczniowie aktywnie uczestniczyli w zorganizowanych przez animatorów zajęciach.

W pierwszym dniu po zakwaterowaniu  w ośrodku, braliśmy udział w zajęciach o nazwie Misja Sputnik. Podczas zajęć m.in. budowaliśmy rakiety, które później mogliśmy „wysłać w kosmos”.

Po zajęciach korzystaliśmy z udostępnionych miejsc na terenie ośrodka –gier stolikowych, boisk, placu zabaw.

W drugim dniu realizowaliśmy program Indiana Jones.  Uczestniczyliśmy w wyścigach w kulach zorbingowych. Wejście do kuli niektórym sprawiało kłopot, ale zabawa była świetna.

Budowaliśmy również „małpi gaj”, który następnie musieliśmy przejść. Mogliśmy także sprawdzić swoją celność , strzelając z łuku do celu. Tylko jednej osobie udało się trafić w cel.

Wieczorem było zaplanowane ognisko, niestety deszcz pokrzyżował nam plany. Kiełbaski zjedliśmy nie z ogniska, tylko upieczone przez panie kucharki. Po kolacji zorganizowaliśmy sobie „piżamo-dyskotekę”.

W ostatnim dniu naszego pobytu zajęcia musiały odbywać się w namiocie ponieważ nadal padał deszcz.  Braliśmy udział w wyścigach na gokartach oraz w zabawie „zawody skoczków” . Była to zabawa wymagająca współpracy wszystkich uczestników.

Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu. Wycieczka pozostanie długo w naszej pamięci.

 

3. Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W dniach 7-8.06.2022r. klasy trzecie z wychowawcami pojechały na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Pierwszym przystankiem było Muzeum Zegarów w Jędrzejowie, gdzie uczniowie mogli poznać historię zegarów oraz zobaczyć ciekawe eksponaty. Z muzeum udaliśmy się w dalszą drogę i dotarliśmy do kolejnego punktu, którym był Świętokrzyski Park Narodowy, a dokładniej Puszcza Jodłowa, przez którą wspinaliśmy się do kolejnego celu – Klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, w którym znajdują się Relikwie Świętego Krzyża. Trasa przez park była trudna i wymagająca ale uczniowie dali radę i wszyscy dotarliśmy na szczyt, a następie po zwiedzeniu klasztoru zeszliśmy do Huty Szklanej, skąd autokarem wyruszyliśmy do ostatniej tego dnia atrakcji – ruin zamku w Chęcinach. Zamek jak każdy skrywał w sobie wiele ciekawych miejsc, które chętnie zwiedziliśmy, ochotnicy weszli też na szczyt wieży, skąd roztaczał się piękny widok na województwo świętokrzyskie. Nie zabrakło również chętnych do przetestowania dawnych narzędzi tortur. Po zakończeniu zwiedzania zamku udaliśmy się na nocleg do hotelu Da Vinci w Chęcinach, w którym zjedliśmy kolację. Sprzyjająca pogoda sprawiła, że po krótkim odpoczynku poszliśmy na lody i spacer do parku przy Centrum Nauki Leonardo Da Vinci, w którym korzystaliśmy z dostępnych urządzeń, bawiąc się i ucząc jednocześnie.  Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy na nocleg, aby zregenerować siły przed kolejnym dniem. W środę po śniadaniu zwiedziliśmy Centrum Nauki Leonardo Da Vinci, w którym każdy mógł osobiście eksperymentować i doświadczać zwiedzając dwie wystawy: „Człowiek- niezwykła maszyna” oraz „Człowiek – trybik w machinie przyrody”. Wystawy były bardzo ciekawe i żal było opuszczać centrum ale czekał na nas kolejny  punkt programu, dlatego po szybkim wymeldowaniu z hotelu udaliśmy się w dalszą drogę, tym razem do Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, gdzie mogliśmy zobaczyć w jakich warunkach żyli, pracowali, mieszkali i uczyli się ludzie kilkadziesiąt lat temu. Wygląd dawnych domów i ich wyposażenie wzbudziło duże zainteresowanie wśród uczniów a niektórzy stwierdzili, że podobne do eksponatów muzealnych przedmioty widzieli u swoich dziadków i pradziadków. Z Tokarni wyruszyliśmy  do ostatniego już na naszej mapie punktu –  Energetycznego Centrum Nauki w Kieleckim Parku Technologicznym. Tu również czekały na nas liczne atrakcje, które sami mogliśmy odkrywać.

Był to ostatnie miejsce, które zwiedziliśmy podczas tej wycieczki, zmęczeni ale zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domów.

4. Wycieczka do Olusza i Rabsztyna

Pierwszą atrakcją wycieczki była podziemna ekspozycja zlokalizowana w piwnicach dawnego Kwartału Królewskiego, gdzie niegdyś znajdowała się siedziba olkuskich władz górniczych. Uczniowie dowiedzieli się, jak w ciągu wieków rozwijały się olkuskie kopalnie, obejrzeli wielobarwne rudy ołowiu i srebra, a także maszyny używane w kopalniach. Ponadto uczestniczyli w zajęciach muzealnych, podczas których zostali wprowadzeni w niezwykły świat legend i tradycji związanych z Olkuszem. Poznali historie: o Panu Twardowskim, św. Janie Kantym i o powstaniu Pustyni Błędowskiej. Sami zaprezentowali inscenizację legendy o Twardowskim.

Kolejnym punktem wycieczki był Rabsztyn. Uczniowie zwiedzili ruiny zamku zbudowanego w drugiej połowie XIII wieku na szczycie Kruczej Skały. Mieli okazję wyjść na basztę, na której znajduje się taras widokowy, skąd można podziwiać okazałą panoramę okolic Olkusza. Również tutaj poznali legendę związaną z tym miejscem. Młodym turystom szczególnie podobała się makieta zamku eksponowana w pomieszczeniu zamkowej bramy i … dyby, w które wszyscy chcieli być zakuci.

To był bardzo udany dzień, który na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników wycieczki.

II Bieg z gwizdkiem

5 czerwca odbyła się II edycja  Biegu z Gwizdkiem.  Naszą szkołę reprezentowali chętni  uczniowie ze szkoły oraz dzieci z przedszkola. Uczniowie mieli do pokonania różne dystanse w zależności od wieku uczestników.  Wszyscy szczęśliwie ukończyli bieg otrzymując piękne medale.  Ogromne gratulacje dla uczennicy  klasy 4a Roksany  Gałka, która  zdobyła I  miejsce w swojej kategorii wiekowej .

Rozstrzygnięto również konkursy ekologiczne, w których nasi  uczniowie przedszkolaki wzięli licznie udział. Pomysłowość wykonawców nie znała granic czego efektem były niepowtarzalne prace.

Spośród wielu prac wybrano pięć w różnych kategoriach, za które uczniowie otrzymali puchary oraz drobne upominki – byli to: Antoni  Rogóż, Natalia Mosurek, Martyna Kania, Marika Stach, Wiktoria Glanowska.

Tydzień Dobrych Manier

„Tydzień Dobrych Manier”, nauka savoir-vivre’u przez zabawę”.

Każdego dnia zaplanowano i przeprowadzono różne zadania promujące kulturalne zachowanie na co dzień.

Poniedziałek – Dzień Magicznych słów”.
W tym dniu uczniowie przypomnieli sobie zasady dobrego wychowania. Wychowawcy zwrócili szczególną uwagę na używanie „magicznych słów”, które sprawiają, że dni stają się milsze. Dzieci wysłuchały „Ballady o uprzejmym rycerzu” oraz piosenki „Kwoka” z Akademii Pana Kleksa.

Wtorek – „Dzień komplementów i miłych słów”.
Na korytarzu szkolnym wyrosło olbrzymie drzewo, na którym uczniowie  mieli możliwość umieścić listek z miłym słowem dla kolegi/ koleżanki/ nauczyciela. Drzewko szybko się przybrało piękne zielone barwy, a na nich znalazły się wyjątkowo miłe słowa: Miło Cię widzieć, Jesteś wyjątkowy, Uskrzydlasz, Doceń siebie!, Jesteś fajną koleżanką, Miło mi, że mam tak wspaniałego kolegę!, Dziękuję, że jesteś. Możesz wszystko!, Dużo radości!, Życzę szczęścia!, i wiele innych.

Środa – „Dzień Uśmiechu i gry fair play”.
Tego dnia wszystkie dzieciaki pod opieką swoich wychowawczyń, brały udział w Dniu Sportu. Na boisku, każdy znalazł dla siebie dyscyplinę, w której mógł się sprawdzić. Wszystkie konkurencje i rozgrywki przyniosły wszystkim wiele radości i uśmiechu.

Czwartek – „Dobre maniery łamią kulturowe bariery. Magiczne słowa i wesołe powitania – wielojęzykowa podróż dookoła świata”.

Okazało się, że „grzeczne” słowa występują w każdym języku. Uczniowie przygotowali plakaty, na których wypisali wyrazy grzecznościowe w dziewięciu językach, m. in. w hiszpańskim, czeskim, ukraińskim, a nawet chińskim.

Piątek – „Dzień Elegancji.  Jak Cię widzą, tak Cię piszą”.
Tego dnia w każdej klasie został przeprowadzony konkurs na temat dobrych manier, po którym zostali wyłonieni Mistrzowie savoir-vivre’u.

 

Dziękujemy wychowawcom oraz uczniom za wykonaną pracę. Akcja ta na pewno przyczyni się do wzrostu kultury osobistej uczniów i znajomości zasad savoir-vivre’u.

Jestem ECO – wiem, rozumiem, działam

Decyzją Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie – Szkoła Podstawowa im. Króla Jana III Sobieskiego w Przegini uzyskała dofinansowanie do projektu pt.Jestem ECO – wiem, rozumiem, działam” na kwotę 15 650,00 zł.

Projekt ekologiczny obejmuje przedszkolaków, uczniów szkoły podstawowej, rodziców  oraz lokalną społeczność.  Aktywny udział w projekcie pozwoli  podnieść świadomość ekologiczną uczniów oraz środowiska lokalnego. Wszystkie podjęte działania będą procentować w dorosłym życiu dzieci i młodzieży. Podejmowane  działania proekologiczne umożliwią zachowanie  środowiska naturalnego w niezmienionej formie dla przyszłych pokoleń.

Zadania projektowe będą polegały na poznawaniu naturalnych ekosystemów najbliższej okolicy. Uczniowie będą obserwowali wpływ czynników antropogenicznych na florę i faunę najbliższej okolicy. Obcowanie z przyrodą umożliwi poznanie ptaków zamieszkujących naszą okolicę. Dzięki tym działaniom rozbudzamy zainteresowania ornitologiczne. Nasi uczniowie poznają łańcuch pokarmowy, który tworzy sieci troficzne. Prezentacja i debata dotycząca Odnawialnych Źródeł Energii (OZE)pozwoli zapoznać uczniów z korzyściami płynącymi z OZE.

Fundusze z projektu przeznaczone zostaną na warsztaty ekologiczne, prelekcje,  spotkania i  wycieczki  oraz na realizację konkursów ekologicznych  a także na zakup pomocy dydaktycznych.

 

 

 

Dzień Dziecka na sportowo

1 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka na sportowo. Mimo porannego deszczu humory dopisywały i po krótkich zajęciach z wychowawcami  oraz po poczęstunku od Rady Rodziców wszyscy mogli wyjść na boiska, aby wziąć udział w różnych konkurencjach. Każdy znalazł dla siebie dyscyplinę, w której mógł się sprawdzić.

     

Maj 2022

 

„Godziny Wychowawcze ze Światem”

 

W roku szkolnym 2021/2022 klasy 4b, 8a przystąpiła do programu Polskiej Akcji Humanitarnej „Godziny Wychowawcze ze Światem”. Jest to całoroczny cykl zajęć, które stanowią zaproszenie do zgłębiania wyzwań współczesnego świata. Program zaprojektowany jest w ramach edukacji globalnej. Jej podstawę stanowi kwestia sprawiedliwości i solidarności, zarówno w lokalnym, jak i w globalnym wymiarze. Celem tego programu jest nie tylko informowanie o tym, jaki nasz świat jest obecnie, ale także kształtowanie postaw, które pomogą uczynić go bardziej sprawiedliwym w przyszłości. Wśród tematów poruszanych w programie znalazły się kwestie takie jak: wojna, odpowiedzialna konsumpcja, kryzys klimatyczny, pomoc humanitarna czy uchodźstwo. Uczniowie rozwiązywali zagadki i łamigłówki, oglądali filmiki edukacyjne, prowadzili dyskusje. Wszystkie tematy były dostosowane do poziomu emocjonalnego uczniów.

 

10 solidnych argumentów aby dzieciom czytać książki

20 minut dziennie, codziennie. Tyle eksperci zalecają czytać dzieciom. W praktyce – bywa z tym różnie. Bo jeśli po raz kolejny nasz maluch prosi o tę znielubioną do granic możliwości, przewertowaną milion razy książkę o wesołym króliku (w tym miejscu proszę wstawić dowolnego bohatera dziecięcych historyjek), to czasem ogarnia nas rezygnacja. Ale spokojnie! To tylko (i aż!) książka. Czy wiecie Państwo, ile dobrego robi waszemu dziecku?

 1. Stymuluje rozwój mózgu

Zanim wasz maluch nauczy się mówić, najpierw będzie się uczył rozumieć mowę, a więc tworzyć tzw. słownik bierny. Zjawisko to związane jest z kolejnością dojrzewania poszczególnych ośrodków w mózgu, odpowiedzialnych za rozumienie oraz artykułowanie mowy. Otaczanie mową od wczesnego dzieciństwa wiąże się więc z lepszym przyswajaniem wiedzy o języku. Im więcej styczności z danym zjawiskiem, tym więcej połączeń między neuronami, dzięki którym dziecko więcej rozumie i tym lepiej radzi sobie z informacją  w przyszłości. Pułapka jest tylko jedna – przestymulowanie również mu nie służy, a więc nic na siłę.

 1. Rozbudza ciekawość świata

Kilkulatek zafascynowany jest literackim światem i odbiera go niemal bezkrytycznie. Często można zaobserwować, że dziecko odtwarza zachowanie ulubionych bohaterów, którzy służą mu za przykład. Ważne jest więc, by wzorce, które prezentujemy za pomocą dziecięcej literatury, były po prostu mądre. Choć czasem bycie zabawnym w zupełności wystarcza!

 1. Stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć

Czytanie dzieciom stymuluje bierny (rozumienie) oraz czynny (mowa) słownik dziecka i pomaga w przezwyciężaniu dysleksji. Pomaga także w wyrażaniu własnych myśli. Słuchając, dziecko śledzi rozwój akcji, dialogi, dostrzega i przewiduje konsekwencje, a także zależności przyczynowo-skutkowe.

 1. Kształtuje inteligencję emocjonalną

Książki to dla dziecka skarbnica wiedzy o emocjach. Każdy bohater wszak jakieś przejawia, a zazwyczaj w jednej powieści jest ich cała masa. Dzięki tym historiom nie tylko poznaje uczucia, ale także uczy się je nazywać i dowiaduje się tego, jak można je wyrażać.

 1. Buduje więź emocjonalną

Wspólne czytanie to forma spędzania czasu z dzieckiem. Codzienna lektura przed snem potrafi być wytchnieniem nie tylko dla malucha, ale i rodzica. Wieczornym resetem i momentem, w którym możemy być tu i teraz – razem.

 1. Rozwija wyobraźnię

Literatura zmusza do zastanowienia się, analizy, rozwija w ten sposób naszą wyobraźnię. Jest przeciwwagą dla produkcji telewizyjnych, gdzie wszystko mamy podane niejako „na talerzu”: przekaz werbalny i wizualny, w związku z czym pozostaje nam rola biernego odbiorcy. W przypadku książek jest zupełnie inaczej.

 1. Poprawia pamięć

Czytanie dzieciom pobudza nie tylko wyobraźnię, ale pozwala łączyć nową wiedzę z tym, co maluch już zna. Taka lektura tuż przed snem wzmacnia „mięśnie pamięci” – z każdą nową informacją mózg tworzy nowe synapsy oraz poprawia działanie już istniejących. Dzięki temu czytający ludzie (w różnym wieku) mają szansę zachować lepszą pamięć, niż ci zalegający w fotelach przed telewizyjnym serialem.

 1. Zachęca do uczestnictwa w życiu społecznym

Badanie przeprowadzone przez amerykańską agencję wspierającą sztukę NEA pokazało, że ludzie, którzy regularnie czytają (bądź którzy mieli styczność z literaturą w wieku dziecięcym), są znacznie bardziej zaangażowani kulturowo i obywatelsko.  Mają również większą łatwość i swobodę wypowiedzi, robią to w sposób bardziej elokwentny. Po zasobie słownictwa kilkulatka można poznać, czy rodzice czytają dziecku książki.

 1. Przygotowuje do samodzielnego czytania i pisania

Dziecko, które ma styczność z literaturą od najmłodszych lat, dużo wcześniej poznaje litery i to, co się za nimi kryje. To świetny wstęp do nauki.

 1. Buduje czytelnika w przyszłości

Te dzieci, które z literaturą obcowały od najwcześniejszych lat, mają znacznie większą szansę kontynuować swoje literackie fascynacje w dorosłości. To znaczące, bo biorąc pod uwagę wskaźniki czytelnictwa w Polsce, nie jest z tym u nas najlepiej. Czytając dzieciom dziś, budujemy więc w rzeczywistości czytające społeczeństwo jutra. Brzmi budująco, prawda?

Tekst opracowano  na podstawie zaleceń fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”.

 

XIII EKO Rowerowa Familiada

KKS Jura Moto Sport i Stowarzyszenie „Homini et Terrae” organizują w dniu  14 maja  (sobota) 2022r. XIII EKO Rowerową Familiadę. Start do imprezy nastąpi o godzinie 11.00 przy schronisku „Brandysówka” w Dolinie Będkowskiej”. Rodzinna Rowerowa Familiada jest imprezą rekreacyjno-sportową o charakterze rodzinnego rajdu rowerowego. Nie obowiązują na niej limity czasowe pokonania trasy jak i limity wiekowe uczestników. Do udziału w niej zapraszamy całe rodziny. Tempo poruszania się po trasie będzie uzależnione od możliwości uczestników. Trasa Familiady wynosi około 15 kilometrów i prowadzi drogami asfaltowymi i duktami leśnymi ze schroniska „Brandysówka”, poprzez Dolinę Będkowską do Łaz, urokliwą pętlą z metą w schronisku. Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymują numery startowe, dyplomy oraz okolicznościowe gadżety, na mecie będzie czekał na nich poczęstunek, wezmą także udział w fieście sportowo-ekologicznej z nagrodami. Najmłodszy i najstarszy zawodnik, a także najliczniej reprezentowana rodzina i najliczniej reprezentowana szkoła otrzymują nagrody specjalne.

Kwiecień 2022

 

Kiermasz Wielkanocny

Wielu uczniów i rodzicami przygotowało przepiękne, niepowtarzalne pisanki oraz stroiki wielkanocne, które można było zakupić na kiermaszu.

Zebraliśmy fundusze  w kwocie 1350,39 zł.

Zostaną one przekazane na zakup dwóch stołów do gry w piłkarzyki aby umilić czas naszym uczniom podczas przerw.

   

Wielkie Sprzątanie Gminy Jerzmanowice-Przeginia

W sobotę, 23 kwietnia 2022 r. odbyło się Wielkie Sprzątanie Gminy Jerzmanowice-Przeginia.  Uczniowie i Rodzice, chętnie dołączyli do tego wydarzenia. Zostały posprzątane skałki, zagajniki i sąsiedztwa domostw. Sołtys i Rada Sołecka ufundowali niespodzianki dla każdego Ucznia oraz Przedszkolaka, którzy  wzięli udział w akcji.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

W naszej szkole upamiętnimy to święto poprzez ogłoszone przez bibliotekę szkolną konkursy:

■ plastyczny „ Aby czytać się chciało, okładkę stwórz wspaniałą”;

■ literacki „Moje spotkanie z …”.

W pierwszych dniach maja zaprosimy uczniów starszych klas na spotkanie dotyczące praw autorskich

„Bieg po zdrowie”

Głównym celem  projektu było zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia pokazując szkodliwość palenia papierosów i

e-papierosów.  Jest to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny.  Na zajęciach  uczniowie pracowali zróżnicowanymi metodami aktywizującymi. Podczas lekcji dzieci m.in. liczyły koszty jakie generuje palenie papierosów, zapoznały się ze  składem  dymu papierosowego, pracowały przy tworzeniu plakatu antyreklamy papierosów. Uczyli się asertywności  w zakresie  uzależnień.

Marzec 2022

Kropla wody podtrzymuje życie

Pod takim hasłem zorganizowano akcję charytatywną przeznaczoną dla osób przebywających w szpitalach. Powoli zaczyna nam już brakować słów, aby wyrazić wdzięczność za okazaną kolejny raz przez Was pomoc. Pokazaliśmy siłę w jedności. Celem akcji było zabranie wody, soków, i chusteczek nawilżanych dla osób przebywających na oddziałach covidowych.  Zebrane dary trafiły do organizatorów, a Ci rozdysponowali  je wśród najbardziej potrzebujących.  Pomoc taka jak ta uświadamia nam wszystkim, że nawet drobnym gestem jesteśmy w stanie pomóc innym. Pamiętajmy, że dobro powraca.

Światowy Dzień Wody

w naszej  szkole od 22 do 25 marca obchodziliśmy  Światowy Dzień Wody. Został  on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych na 22 marca w 1992 roku. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody. Ta ogólnoświatowa akcja miała zwrócić uwagę ludzi na niewielkie zasoby wody pitnej, które posiadamy i, co za tym idzie, konieczność dbania o nie.

Podczas przeprowadzonej akcji uczniowie poznali znaczenie wody dla życia: ludzi, roślin i zwierząt oraz dowiedzieli się, że woda, która płynie w naszym kranie to nie jedyna woda, którą zużywamy. Każdy przedmiot codziennego użytku, transport, ubranie, a także jedzenie potrzebują wody w procesie produkcji.

Woda jest niezbędna w każdym aspekcie życia człowieka. Od jej czystości i dostępności zależna jest szansa na zdrowe i godne życie. Bez niej trudno jest przygotować jedzenie albo zadbać o higienę własną i gospodarstwa domowego. Ogromne ilości wody są zużywane każdego dnia w rolnictwie i przemyśle. Uprawy, zwłaszcza w rejonach o ciepłym klimacie, wymagają nawadniania. Podobnie hodowla zwierząt, która generuje jeszcze większe zapotrzebowanie na wodę. Nie inaczej jest w przemyśle, gdzie wyprodukowanie każdego produktu niesie ze sobą konieczność zużycia wody. Trudności w dostępie do wody wpływają bezpośrednio na możliwość edukacji i rozwoju człowieka, a także na rozwój ekonomiczny oraz dobrobyt całych społeczeństw i państw

Na podsumowanie akcji uczniowie wykonali plakaty na temat „Oszczędzania wody”

Małopolski projekt „Już Pływam”

Uczniowie naszej szkoły z klas 5-8  uczestniczyli  w wyjazdach na basen do Wolbromia.
Projekt trwa  od 25 marca do 10 czerwca.

Przytulmy dzieci

Nasza szkoła dołącza do akcji dla dzieci z Ukrainy organizowanej przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Krzeszowicach : „Przytulamy dzieci”. Celem akcji jest zbiórka nowych, niezniszczonych pluszaków, szmacianych laleczek i misiów dla ukraińskich dzieci, by umilić im ten trudny dla nich czas.

 

Luty 2022

Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

Ruszyła kolejna edycja konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe.  Odbywał się on formie indywidualnej. Test, z którym przyszło się zmierzyć uczniom, podzielony został na dwie części. Jedna z nich to 15  pytań ogólnych dotyczących filmów, prezentacji, artykułów i innych materiałów edukacyjnych dostępnych na stronie internetowej www.parkikrajobrazowe.pl. Druga część testu sprawdzała zakres wiedzy na temat parku krajobrazowego, na terenie którego znajduje się szkoła. W naszym przypadku uczniowie musieli się wykazać wiedzą na temat Parku Krajobrazowego Dolinek Krakowskich.

Do dalszego, gminnego etapu awansowały trzy uczennice: Kinga Chajduła (VIII a), Marcelina Baran (VIII a) oraz Aleksandra Wadowska (VII b)

Uczniowie poznali faunę i florę najbliższej okolicy.

Dzień Bezpiecznego Internetu

Od 02 do 28 lutego po raz kolejny nasza Szkoła Podstawowa im. Króla Jana III Sobieskiego w Przegini przyłączyła się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu organizując szereg działań  o bezpieczeństwie w sieci. W ten sposób przyłączyliśmy się do międzynarodowych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przypadł na dzień 8 lutego 2022 roku. Lokalne obchody DBI 2021 zorganizowała Pani Anna Mosurek, a uczestniczyła w nich cała społeczność naszej szkoły.
Nie tylko uczniowie ale i rodzice poznali jakie zagrożenia występują w Wirtualnym świecie.

W szkole zostały przeprowadzone takie działania jak:

W klasach I-III:

– poznanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Obejrzenie filmów ze strony Sieciaki, Owce w sieci, Necio, uzupełnianie komputerowych wykreślanek

– wykonanie gazetki klasowej “Bezpieczeństwo w Internecie”. 3.Klasowy konkurs plastyczny na temat zagrożeń płynących z Internetu.

– zamieszczenie linków z materiałami edukacyjnymi na stronie szkoły

– udział w konferencji DBI

– udział w szkoleniu- Szkodliwe treści w internecie

W klasach IV-VIII:

lekcje informatyki – materiały szkoleniowe: „Sieciaki” + „321 Internet” + “Owce”

– lekcja wdż: Internet – świat prawdziwy czy nieprawdziwy , Stalking, hejting, cyberprzemoc, Mądry wybór w świecie gier

– lekcja wychowawcza:

1)Zasady bezpiecznego korzystania z internetu.

2) Zamiast hejtu… Dodaj znajomego!

3) Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

4) Chroń swoje dane  – masz do tego prawo

5) “Dzień z życia” zajęcia nt. nadużywania internetu i komputera.

6) Sieciaki kontra snejk, czyli czym jest problem nadużywania ekranów

7) Razem  z sieciakami przygotowujemy sieciakowe zasady ekranowe

8) Zjawisko hejtu w internecie.

9) Zajęcia z wychowawcą: “STOP cyberprzemocy!”- język angielski: “Safe Internet” – zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Wykonanie plakatów

– Inne działania: Gazetki ścienne w świetlicy szkolnej nt. bezpieczeństwa w sieci. Wykonanie plakatów informacyjnych.

W wyniku podjętych działań , młodzi internauci- uczniowie zostali zapoznani z dobrodziejstwami i zagrożeniami płynącymi z sieci, pokazano dzieciom, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie. Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu i wielu innym działaniom podejmowanym przez naszą szkołę w tym temacie uczniowie będą odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli uniknąć wielu niebezpieczeństw i ustrzec się wielu błędów.

Styczeń 2022

 

Akademia Bezpiecznego Puchatka

Uczniowie klas pierwszych zrealizowali program edukacyjny obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Szkoła otrzymała certyfikat uczestnictwa

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

Olimpiada inna niż wszystkie – tak ogłasza Polski Czerwony Krzyż, czyli organizator wydarzenia Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. To ogólnopolski konkurs dla tych, którzy wiedzą, jak zdrowo i aktywnie żyć. Uczestnicy konkursu muszą wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. Doskonale wiemy, jak ważne obecnie są te zagadnienia, dlatego i u nas zorganizowano etap szkolny tej olimpiady. Nie bez przyczyny w końcu posiadamy certyfikat „Szkoły Promującej Zdrowie”. Miło nam poinformować, iż do drugiego etapu awansował Piotr Barański (VII b) i to jemu będziemy mocno kibicować w dalszym reprezentowaniu naszej szkoły.

Olimpiada inna niż wszystkie – tak ogłasza Polski Czerwony Krzyż, czyli organizator wydarzenia Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. To ogólnopolski konkurs dla tych, którzy wiedzą, jak zdrowo i aktywnie żyć. Uczestnicy konkursu muszą wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. Doskonale wiemy, jak ważne obecnie są te zagadnienia, dlatego i u nas zorganizowano etap szkolny tej olimpiady. Nie bez przyczyny w końcu posiadamy certyfikat „Szkoły Promującej Zdrowie”. Miło nam poinformować, iż do drugiego etapu awansował Piotr Barański (VII b) i to jemu będziemy mocno kibicować w dalszym reprezentowaniu naszej szkoły.

Grudzień 2021

Promowanie aktywności ruchowej

3 grudnia 2021 r. uczniowie kl. IV wzięli udział w spotkaniu z panią Anną Chrząścik

– ultramaratonką z Krzeszowic, która zachęcała do uprawiania sportu. Podczas prelekcji

uczniowie poznali dokonania sportsmenki, dowiedzieli się, czym są ultramaratony, zobaczyli

profesjonalny sprzęt biegacza. Spotkanie z panią Anną Chrząścik uświadomiło zebranym, jak

ważny w życiu jest sport i jak pozytywny ma wpływ na rozwój każdego człowieka.

„Kropla wody podtrzymuje życie”

Akcja miała na celu pomoc pacjentom szpitala w Sosnowcu, którzy w ostatniej chwili zostali zabrani
do szpitala, bez możliwości spakowania najpotrzebniejszych rzeczy: wody, soku czy chusteczek
nawilżanych. Po raz kolejny nasi uczniowie oraz ich rodzice okazali wielkie serce i wsparli
potrzebujących ogromną ilością potrzebnych produktów.

Razem na Święta

W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji Razem na święta. Głównym celem tej inicjatywy jest zarówno zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych. W ramach podjętych działań uczniowie klas trzecich przygotowali kartki świąteczne, które przekazali swoim sąsiadom i osobom samotnym zamieszkującym w ich okolicy, natomiast uczniowie klasy siódmej przygotowali kartki dla swojej rówieśniczki – Emilki Włosek.

 

Spotkanie pierwszoklasistów z Policją

 

Spotkanie pierwszoklasistów z policją zajmuje w naszej szkole szczególne miejsce w kalendarzu spotkań. Jest okazją do tego, aby przypomnieć najmłodszym o najważniejszych zasadach związanych z bezpieczeństwem. Pierwszoklasiści , którym nie brakowało ani entuzjazmu, ani wiedzy, nie mieli większych trudności, aby aktywnie uczestniczyć w spotkaniu. Chętnie odpowiadali na zadawane przez policjantów pytania, rozwiązywali problematyczne sytuacje, a kiedy nie byli czegoś pewni, nie bali się dowiadywać w celu uzyskania odpowiedzi. Uwieńczeniem spotkania było otrzymanie opaski odblaskowej oraz pamiątkowych „Dyplomów bezpiecznego ucznia”. Po spotkaniu możemy mieć pewność, że pierwszoklasiści sprostali zadaniu i możemy być spokojni o ich bezpieczeństwo.

Kulturę szanujesz, piękny świat budujesz

Już od małego staramy się wpoić wiedzę, że dobre maniery to podstawa. Pokazują, że potrafimy się zachować i tego samego chcemy nauczyć przyszłe pokolenia. Mamy nadzieję, że nikomu nie trzeba o nich przypominać, ale gdyby komuś zdarzyło się zapomnieć, to zapraszamy na korytarz pierwszego piętra. Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali piękną gazetkę ścienną, na której znalazły się hasła podkreślające oznaki dobrego wychowania. Wszystkie zawarte tam złote myśli zostały stworzone przez naszych najmłodszych. Wśród nich znaleźć można między innymi „Kto się dobrze zachowuje, ten na dobro zasługuje”, „Koleżeństwo się opłaca, dobre uczynki lubią powracać”, czy „ Na słowa: proszę, przepraszam, dziękuję – ktoś zawsze miło zareaguje”.  To tylko kilka przykładów haseł, które wszyscy powinniśmy wziąć sobie do serca. Zapraszamy do zapoznania się z równie interesującą resztą.

Listopad 2021

Mikołajki dla Hani

 Za wrażliwość, otwierającą serce dla tych, którzy potrzebują pomocy.
 Za bezinteresowną chęć czynienia dobra. Za pomoc i życzliwość
Dziękujemy!!!
Dziękujemy wszystkim rodzicom i darczyńcom, którzy otworzyli  serce i włączyli się do przygotowania akcji  charytatywnej: Szkoła z Pasją Pomagania- „Mikołajki dla Hani” .
Dzięki waszej pomocy do małej Hani pojechała  paczka od Św. Mikołaja, która sprawi wiele radości  na twarzy  dziewczynki w dniu wyczekiwanym przez każde dziecko.

Listopadowe weekendy z książką  i jabłkiem”

Wzorem ubiegłego roku szkolnego, również w tym biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczo – zdrowotny „Listopadowe weekendy z książką  i jabłkiem”, skierowany do wszystkich uczniów naszej szkoły, który  polegał  na 15 – minutowym czytaniu dowolnej książki w każdy dzień listopadowego weekendu oraz spożyciu minimum jednego jabłka.

Uczniowie  otrzymali karty czytania, na których było drzewo z jabłkami i na odwrocie daty listopadowych weekendów.

Po 15 – minutowej lekturze i zjedzeniu jabłka uczestnik kolorował jabłko na karcie,  a rodzic na odwrocie potwierdzał swoim podpisem czytanie i zdrowy posiłek. W zabawie wzięło  udział 67 uczniów.

Klasa I b wykonała zadanie wzorowo, wszyscy uczniowie czytali książki i spożywali jabłka w czasie każdego dnia listopadowych weekendów. Uczniowie tej klasy otrzymali nagrodę –  18 książek (czyli tyle, ilu uczniów jest w klasie I b).

Nie zabrali ich jednak do domu, a stworzyli w klasie swoją biblioteczkę. Mamy nadzieję, że przeczytają otrzymane książki do końca roku szkolnego.

Pozostali uczestnicy akcji zostali nagrodzeni pozytywną uwagą zachowania.

 

Październik 2021

Próbna ewakuacja

 

12 października 2021 r. odbyła się próbna ewakuacja całego budynku szkoły. Wszyscy sprawnie i szybko opuścili szkołę oraz przedszkole.

Dziękujemy za pomoc w przeprowadzeniu ewakuacji Strażakom z OSP Przeginia.

Wrzesień 2021

 

 

2. Narodowe czytanie

 1. Certyfikat Przynależności do Małopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie

„Zdrowie jest tworzone przez ludzi w codziennym życiu, we wszystkich siedliskach,
w których żyją, uczą się, pracują, wypoczywają, bawią się.
Jednym z siedliski jest szkoła i jej społeczność.”

 

W wyniku trzyletnich działań w zakresie promocji zdrowia w Szkole Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Przegini Małopolski Kurator Oświaty przyznał Szkole CERTYFIKAT przynależności do Małopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

ROK SZKOLNY 2020/2021

Działania Szkoły Promującej Zdrowie

33. „Na straganie”

W ramach działań Szkoły Promującej Zdrowie oraz zajęć projektowych ” Wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych uczniów i nauczycieli” uczniowie klasy II pod opieką Pań  A. Żurek i A. Mosurek przygotowały przedstawienie pt. ” Na straganie”.

32. Szkolenie z I pomocy przedmedycznej – 14 czerwca 2021r.

To najczęściej My – osoby dorosłe mamy „opór” przed podjęciem akcji ratunkowej w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia.
Dzieci „mają” zupełnie odwrotnie! Entuzjastycznie i odważnie podchodzą do tematu ratowania drugiego człowieka. Mają tą SUPER MOC!

Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Przegini przeprowadzili zajęcia teoretyczne i praktyczne z udzielania I pomocy w nagłych przypadkach dla uczniów klas 4-8.

W pierwszej kolejności uczestnicy zajęć zapoznali  się z wiedzą ogólną dotyczącą pomocy w przypadkach zagrożenia życia. Następnie, mając do dyspozycji fantomy  ćwiczyli masaż serca pod czujnym okiem strażaków.

Dziękujemy!!!!

31. Dzień Dziecka i Dzień Sportu – 4 czerwca 2021r.

Tradycyjnie z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole odbyło się wielkie Święto Sportu. W tym roku miało ono wyjątkowy charakter. Uczniowie spotkali się na nowym kompleksie boisk sportowych, gdzie zostały zorganizowane różnorakie konkurencje: rzuty karne, rzut do kosza, skok w dal, żonglerka piłką, mecz siatkówki plażowej oraz mecze piłki nożnej z podziałem na kategorie wiekowe.

W uroczystości udostępnienia uczniom obiektu sportowego wzięli udział Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia Pan Tomasz Gwizdała oraz Pani Inspektor Barbara Żak .

Pan Wójt podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania boisk sportowych. Podkreślił, że inwestycja w dzieci i młodzież jest najlepszą inwestycją i życzył wszystkim uczniom radości z korzystania z infrastruktury sportowej. Na ręce Samorządu Uczniowskiego przekazał wyposażenie sportowe (piłki do koszykówki, piłki nożnej, siatkówki plażowej, tenisa ziemnego). Otrzymany sprzęt na pewno przyczyni się do poprawy kondycji naszych wychowanków po wielomiesięcznym przebywaniu w domach.

Pani Dyrektor Tatiana Saternus podziękowała za otrzymany sprzęt oraz stworzenie miejsca idealnego do rozwoju dzieci i młodzieży. Promocja ruchu, motywacja do ćwiczeń i treningów to bardzo ważne zadanie szkoły. Na pewno możliwość korzystania z nowych obiektów pozwoli jeszcze lepiej to zadanie zrealizować.

Tegoroczny Dzień Sportu pokazał, że jesteśmy na najlepszej drodze, by ponownie ruch i zabawa stały się codziennością. Uczniowie udowodnili, że potrafią się wspólnie bawić i rywalizować.

 

30. Tydzień ulgi ! – 17 maja 2021r.

Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Tydzień ulgi” organizowanego przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oznacza to, że między 17 a 21 maja uczniowie nie będą mieć sprawdzianów i kartkówek, prac klasowych, odpytywania oraz zadań domowych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://psychologia.uj.edu.pl/tydzien-ulgi

29. Bieg po zdrowie – marzec, kwiecień 2021r.

„Bieg po zdrowie” program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Program został realizowany w naszej szkole  przez p. pedagog wśród uczniów klas 4. Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i została na stałe wpisana w działania edukacyjno- wychowawcze. Okres krytyczny dla podejmowania zachowań ryzykownych, takich jak pierwsze kontakty z paleniem tytoniu przypada na przedział wiekowy 9- 10 lat. Podejmowanie prób palenia i częstość palenia wzrasta z wiekiem, szczególnie pomiędzy 11 a 13 rokiem życia. Głównym celem programu było zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e- papierosów.

28. Projekt „Trzymaj Formę” – czas realizacji luty – kwiecień 2021r.

Realizacja programu sprawiła, że uczniowie zaczęli przywiązywać większą uwagę do tego, co na co dzień jadają. Zaczęli zwracać większą uwagę na zabieranie drugiego śniadania jak i spożywania większej ilości owoców i warzyw. Uczniowie zrozumieli, że spożywanie słodyczy nie jest zdrowe dla organizmu. Poznali najważniejsze zasady żywienia. Potrafią odróżnić zdrową żywność od „śmieciowego” jedzenia.

Bardzo ważnym dla nas zadaniem jest popularyzacja picia wody, w związku z tym będziemy podejmować działania propagujące codzienne picie wody. Będziemy też dbać o aktywność fizyczną naszych uczniów, organizacje zabaw na świeżym powietrzu.

Realizacja programu przyczyniła się do: kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych, wzrostu aktywności fizycznej, popularyzacji zabaw na świeżym powietrzu, integracji społeczności szkolnej.

 

27. Lekcje z klimatem – 22 kwietnia 2021r.

Uczniowie klas 7a, 7b, 8 wzięli  udział w dniu 22 kwietnia 2021 r. o godz. 12:00 w webinarium z okazji Światowego Dnia Ziemi  przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dotyczącym dobrych praktyk na rzecz ochrony klimatu.

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/przywroc-nasza-ziemie-webinarium-dla-mlodziezy

26. Święto Ziemi w Zespole Szkól w Przegini – 15 kwietnia 2021r.

Plan działań:

 •  Każdy wychowawca przeprowadza lekcję wychowawczą na temat ekologii np. „Czy mój dom jest ekologiczny”. Wychowawcy wykorzystają zaproponowany konspekt lub wybrany przez siebie materiał o tematyce ekologicznej – odpowiedzialni wychowawcy.
 • Organizujemy zbiórkę   zużytych baterii. Każdy uczeń zbiera w domu zużyte baterie od 16 IV do 9 V. Po zakończeniu akcji uczniowie przynoszą baterie do szkoły. – odpowiedzialni – wychowawcy.
 • Konkurs wiedzy dla uczniów IV – VIII –  „Mistrz ekologii” odpowiedzialny – A. Krzystanek
 • Projekt fotograficzny dla klas I – VIII. Uczniowie robią zdjęcia dzikich wysypisk śmieci w najbliższej okolicy. Czas trwania: od 16 IV do 9 V. W tym czasie należy zrobić zdjęcie i wysłać drogą mailową na adres agatakrzystanek@zsprzeginia.pl  z dokładnym opisem gdzie znajduje się dzikie wysypisko śmieci. Powstanie mapa dzikich wysypisk. Mapa będzie motywacją i planem długofalowym na posprzątanie okolicy.
 • Konkurs dla uczniów klas I – VIII „Mój doniczkowy ogród”. Czas trwania od 16 IV do 9 V. Należy założyć ogród kwiatowy  lub ogród ziołowy w doniczkach. Należy prowadzić dokumentację zdjęciową prowadzonej uprawy. Ze zgromadzonych zdjęć tworzymy prezentację multimedialną lub filmik. Odpowiedzialni – A. Krzystanek, W. Ciępka.
 • „Rady na odpady” – konkurs literacki dla uczniów klas IV – VII. Odpowiedzialni – M. Sygulska, A. Sioła.
 • Konkurs plastyczny dla klas I – III – pocztówka do Matki Ziemi – odpowiedzialni – nauczyciele klas I – III, koordynatorzy M. Zając, A. Mosurek

Dla uczestników konkursów przewidziane są nagrody.

Sprzątanie swojej miejscowości – 24 IV- uczniowie pod opieką rodziców.

25. Bezpiecznie na wsi mamy – 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy. 12 kwietnia 2021r.

Nasi uczniowie  wzięli udział  w ogólnopolskim konkursie plastycznym organizowanym przez KRUS, który miał  na celu promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego.

 

24. Świetlicowe zabawy w czasie pandemii – 8 kwietnia 2021r.

Wszystkim, którzy nie wiedzą co zrobić z wolnym czasem i nie mają pomysłu na zabawę polecamy „MAGICZNY SŁOIK”.

Znajdźcie w domu duży słoik lub  pudełko np. metalowe po ciasteczkach i włóżcie do niego małe karteczki. Na każdej kartce napiszcie nazwę jednej czynności/zabawy, którą lubicie i możecie pobawić się razem z rodzeństwem, rodzicami lub sami.

Kiedy poczujecie, że dopadła Was nuda, losujecie karteczki i zabawa gotowa!

Propozycje nazw czynności/zabaw, które można wrzucić do magicznego słoika:

 • Poczytaj wybraną książkę
 • Ugotujmy coś
 • Narysuj wybraną rzecz, która stoi przed tobą
 • Poskładaj skarpetki w pary
 • Narysuj coś farbami samymi palcami

23.,,Bądź bezpieczny w sieci” – konkurs dla uczniów kl I – III – 30 marca 2021r.

Pamiętajmy:

– cyfrowe bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą,

– Internet jest bardzo pożyteczny, ale może być również niebezpieczny,

– każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta,

– każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym,

– każdy internauta ma obowiązek tworzyć kulturę szacunku w sieci (tzw. netykietę).

I miejsce:

Lena Pyrek kl.1, Natalia Mosurek kl.2b

II miejsce

Szymon Rogozik kl.2b, Marcel Roś kl.2b

III miejsce : Piotr Wolniewicz kl.1

Wyróżnienie: Natalia Rogóz kl.2b, Wiktorią Izdebska kl.3a, Martyna Kania kl. 3a

22. Warsztaty CelujeMy – 29 marca 2021r.

29 marca br. podczas lekcji online w klasach 6, 7 i 8  mieliśmy przyjemność gościć uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, którzy przeprowadzili warsztaty dla uczniów naszej szkoły.

Targetter – wyznacz, zaplanuj, zdobywajLicealiści zapoznali uczniów naszej szkoły z metodą S.M.A.R.T uznawaną za jedną z najbardziej przydatnych i efektywnych w kontekście wyznaczania celów. Zajęcia, mimo formy online miały charakter praktyczny. Nasi uczniowie byli zachęcani do wykonywania  ćwiczeń, których efekty były na bieżąco analizowane. Dzięki temu uczestnicy otrzymali dawkę konkretnych wskazówek
i motywacji do podejmowania wysiłku w walce o swoje marzenia.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu Targetter, któremu patronuje Prezydent Miasta Krakowa, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie.

21. Skarpetkowe wyzwanie – 21 marca 2021r.

Dzisiaj jest szczególny dzień i to nie tylko dlatego,  że zaczęła się kalendarzowa wiosna. 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Właśnie w związku,  tym dniem uczniowie klasy: 2a  wzięli udział w akcji: “Przygody kolorowej skarpetki”
Dzieci wraz z panią Anną Mosurek założyły w piątek kolorowe skarpetki nie do pary. Uczniowie ponadto wykonali pacynki – skarpeciaki. Akcja ta jest częścią Międzynarodowego Projektu “Emocja”.

20. Tydzień dobrych manier – 19 lutego 2021r.

W dniach 22 – 26 lutego 2021 w naszej szkole zostanie przeprowadzony „Tydzień Dobrych Manier”

– nauka savoir-vivre’u przez zabawę.

Motto tego tygodnia będzie brzmieć: Po czym poznać kulturalnego człowieka?

Po tym, że we wszystkim, co robi ma na względzie innych ludzi.

 Poniedziałek:

„Proszę, przepraszam, dziękuję – to nic nie kosztuje, a skutkuje”

W tym dniu uczniowie przypomną sobie zasady dobrego wychowania i szczególnie zwrócą uwagę na używanie „magicznych słów” (dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam, przykro mi).

Wtorek:

„Dzień grzeczności i uprzejmości”

Uczniowie indywidualnie lub wspólnie będą układać, wierszyki, hasła, rymowanki związane z grzecznością.

Środa:

„Dzień komplementów i miłych słów”

”Miłe słówka i słóweczka jak klejnoty się ceni” – każdy uczeń, każdemu koledze z klasy napisze coś miłego.

Czwartek:

„Uprzejmość na co dzień jest w naszej szkole w modzie”.

Dzieci wykonają pracę plastyczną dotycząca uprzejmości i przestrzegania zasad savoir-vivre’u.

Piątek:

Uczniowie napiszą klasowy „Kodeks kulturalnego ucznia”.  Po upływie miesiąca każda klasa wybierze najbardziej kulturalnego ucznia swojej klasy.

W każdym dniu przedstawiciele poszczególnych klas  będą witać wchodzące do szkoły osoby.

Do obejrzenia będzie w bibliotece wystawka książek na temat uprzejmości i kulturalnego zachowania się.

19. Pieluszka na zajączka  – 18 lutego 2021r.

Zbliża się kolejna akcja w ramach konkursu Szkoła z Pasją Pomagania – „Pieluszka na zajączka”.

W tym roku zbieramy pieluszki rozmiar: od 1 do 7 i te z oznaczeniem seni oraz środki higieniczne: mydełka, szampony, balsamy, oliwki, żele, chusteczki nawilżane.

Materiały higieniczne zbieramy w szkole do 10 marca 2021r,  po to by obdarować nimi podopiecznych  hospicjum Alma Spei w okresie Świąt Wielkanocnych.

Każdy kto chce pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzinom, proszony jest o dostarczenie artykułów do szkoły. Liczy się każda pieluszka, mydełko, szampon…

Z góry dziękujemy wszystkim darczyńcom.

18. Jeżdżę z głową – 13 lutego 2021 r.

Ogłaszamy nabór uczniów naszej szkoły do projektu „Jeżdżę z głową” – nauka jazdy na nartach lub snowboardzie – https://www.malopolska.pl/dla-mieszkanca/sport/jezdze-z-glowa

Projekt obejmuje 4 wyjazdy w soboty. Zajęcia odbywać się będą w kompleksie „Beskid”
w Spytkowicach.  Koszt  – 100 zł od ucznia. Udział w projekcie mogą wziąć udział osoby, które nie potrafią jeździć – nie uczestniczyły jeszcze w tym projekcie.
Każdy uczestnik musi być wyposażony w kompletny strój narciarski tzn. spodnie narciarskie, kurtka narciarska i rękawice narciarskie.

 

17. Dzień Bezpiecznego Internetu – 9 lutego 2021 r.

 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Nasza Szkoła zgłosiła organizatorom swój udział w obchodach DBI.

W dniach od 9 lutego do 28 lutego 2021r. uczniowie, nauczyciele będą uczestniczyli
w zajęciach poświęconych tematyce bezpieczeństwa w korzystaniu z zasobów Internetu.

Więcej informacji w zakładce Dzień Bezpiecznego Internetu 2021.

16. Lutowe weekendy z książką i jabłkiem – 2 lutego 2021r.

Biblioteka szkolna zachęca uczniów szkoły  do wzięcia udziału
w konkursie czytelniczo – zdrowotnym.

Polega on na 10- minutowym czytaniu dowolnej książki w każdy dzień lutowego weekendu i spożyciu minimum jednego jabłka.

Uczniowie  otrzymają karty czytania (klasy I – III w szkole, a klasy IV – VIII poprzez dziennik elektroniczny), na których widnieje drzewo z jabłkami i na odwrocie daty lutowych weekendów.

Po 10-minutowej lekturze i zjedzeniu jabłka uczestnik koloruje jabłko na karcie, a rodzic na odwrocie potwierdza swoim podpisem czytanie i zdrowy posiłek.

W marcu przewodniczący klas zbiorą wszystkie karty i przekażą do szkolnej biblioteki (mamy nadzieję, że spotkamy się już wtedy w szkole).

Klasa, która odda najwięcej kart z wymalowanymi jabłkami otrzyma nagrodę niespodziankę.

 

15. Ogólnopolski Konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”  – styczeń, luty, marzec 2021r.

Celem  konkursu było zdobycie i pogłębianie wiedzy na temat polskich parków krajobrazowych i innych zagadnień z dziedziny ekologii, ochrony przyrody, ochrony środowiska, jak również kształtowanie świadomości oraz rozbudzanie zamiłowania do świata przyrody.

Nasi uczniowie wykazali się bardzo dużą znajomością tematyki  ekologicznej i reprezentowali nas na trzech kolejnych etapach; szkolnym, gminnym i parkowym.

Całej drużynie gratulujemy: Marcelinie Baran kl VIIa, Aleksandrze Babiuch kl VIII oraz Zuzannie Soleckiej kl VIII

 

14. Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny – ” Mistrz Recyklingu i Ekologii” – 26 stycznia 2021r.

Jak ważna jest ekologia i dbanie o środowisko wiadomo już od dawna. Chcąc również wśród młodych uczniów zadbać o świadomość proekologiczną nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu „Mistrz recyklingu i przyjaciele”. Przedsięwzięcie organizowane przez Fundację Chlorofil miało na celu kształtowanie prawidłowych postaw proekologicznych zmierzających do selektywnej zbiórki, odzysku i recyklingu odpadów z gospodarstw domowych. 

Ekozespoły w naszej szkole stworzyli:

– Jan i Piotr z klasy IIIb

– Nadia, Lena, Liliana i Albert z klasy V

– Ola z klasy VIa oraz Martyna z klasy VIb  

-Mateusz i Jakub z kl VI

Powstałe na potrzeby konkursu ekozespoły miały za zadanie:

– wymyślić projekt puzzli bądź gry planszowej uczącej segregacji odpadów komunalnych 

– wykonać makietę elektrosprzętu z materiałów recyklingowych

– zagrać w gry online w aplikacji „Lider Elektrorecyklingu.”

Kolejny już raz nasi uczniowie wykazali się ogromnym i bardzo oryginalnym podejściem do tematu. Wśród dzieł, jakie stworzyli w ramach konkursu można było podziwiać między innymi blender, telefon komórkowy czy też pralkę. Widać, że ekozespoły mocno przyłożyły się do swojej pracy i doskonale poradziły sobie z wykonaniem zadań. Efekty tych niektórych  zmagań można podziwiać tutaj:

 

 

Mamy nadzieję, że postawa i zaangażowanie naszych młodych ekologów zachęci również dorosłych do odpowiedzialnego gospodarowania odpadami. Wspólnie zadbajmy o jakość naszego życia, bo Ziemia jest tylko jedna.

13. Bezpieczne ferie – 3 stycznia 2021r.

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego została przygotowana prezentacja promująca zasady bezpiecznych ferii zimowych.

Zostały przypomniane rekomendacje ministerstwa zdrowia związane z rozprzestrzenianiem się pandemii Covid – 19 oraz  uczniowie poznali  podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych.

 

12. Razem na święta – 23 grudnia 2020r.

Grudzień jest szczególnym czasem, kiedy przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia pamiętamy o innych – potrzebujących naszego wsparcia, dobrego słowa i życzliwości. Dlatego nasza szkoła przyłączyła się do akcji “Razem na święta”. Jedną z inicjatyw tej akcji było pamiętanie o samotnych seniorach, którzy nie spędzają Świąt Bożego Narodzenia z rodzinami tylko w Zakładach Opiekuńczo Leczniczych. Nasi uczniowie zaangażowali się w akcję wykonania kartek świątecznych z życzeniami dla tych osób, by choć przez  taki mały gest wywołać uśmiech na twarzach wielu seniorów. Uczniowie wykazali się kreatywnością w tworzeniu kartek które trafiły do pensjonariuszy Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Olkuszu na ul.Gwarków 4a. Rada Rodziców również przyłączyła się do akcji przekazując z kiermaszu świątecznego piękny stroik, który będzie gościł na wigilijnym stole seniorów.

11. Znamię! znam je? – 15 grudnia 2020 r.

W ubiegłym tygodniu uczniowie klas VII i VIII wzięli udział  w realizacji programu edukacyjno – profilaktycznego “Znamię! Znam je ?” Jest to program przygotowany przez Akademię Czerniaka, która stanowi sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Celem zajęć było upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy z zakresu profilaktyki czerniaka oraz kreowanie i rozpowszechnianie odpowiedzialnych postaw i zachowań. Uczniowie w ramach przeprowadzonych zajęć mieli okazję poznać charakterystyczne cechy tego nowotworu oraz czynniki zwiększające ryzyko zachorowań. Jako podsumowanie zajęć  zostały przygotowane  przez uczniów plakaty informujące o profilaktyce tej groźnej          i podstępnej choroby.

Wszystkie informację na temat programu można przeczytać na stronie: https://www.akademiaczerniaka.pl/aktualnosci

10. Zdalna aktywność świetlicy – 1 grudnia 2020r.

 

Na stronie internetowej szkoły zespół nauczycieli świetlicowych będzie umieszczać propozycje zabaw, ćwiczeń oraz zadań do wykonania przez dzieci w wolnym czasie.

Zaproponujemy różne ciekawe formy na zagospodarowanie kilku chwil. W każdym tygodniu podamy motyw przewodni, wokół którego będą się koncentrować nasze działania.

Zapraszamy do aktualności ……

9. Akademia powietrzna – 22 listopada 2020r.

Uczniowie naszej szkoły z klas VII i VIII wzięli udział w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych pod nazwą Powietrzna Akademia organizowanych przez Airly i Fundację Veolia.

Lekcja prowadzona była przez edukatorów w lekkiej i atrakcyjnej dla uczniów konwencji. Zaprezentowane były ciekawe doświadczenia chemiczne, wyjaśniające w przystępny sposób wiele procesów  z zakresu ochrony środowiska.  Uczniowie uzyskali  odpowiedzi na trudne pytania: jakie są powody zanieczyszczenia powietrza, jak powstaje smog i jaki ma wpływ na zdrowie, co to jest energia odnawialna, co robić aby oszczędzać energię itp.

Zajęcia były ciekawe i atrakcyjne. Dziękujemy organizatorom za wspaniałą lekcję online.

8. Szkoła z Pasją Pomagania -św. Mikołaj

Jak co roku, społeczność naszej szkoły postanowiła zaangażować się w pomoc dla Dzieci Podopiecznych Hospicjum Alma Spei. Pierwszym etapem jest udział w Akcji Mikołajkowej, która polega na spełnieniu marzeń jednego z Podopiecznych lub ich rodzeństwa. Nasza szkoła jest już w posiadaniu listu napisanego do św. Mikołaja.

Dzięki Waszej pomocy do Bogusia pojechała ogromna paczka od Św. Mikołaja. Zebraliśmy 810 zł,  mogliśmy uszczęśliwić nie tylko Bogusia, lecz także inne dzieci będące pod opieką hospicjum Alma Spei.

 

7. Biblioteka dzieciom w czasie pandemii Covid – 19.

Po raz kolejny znaleźliśmy się w trudnym czasie odosobnienia. Zdajemy sobie sprawę z trudności, jakie niesie ze sobą zdalne nauczanie i konieczność ograniczenia kontaktów. Spróbujmy ten czas spędzić mądrze i efektywnie, na przykład czytając książki. Poniżej przypominamy kilka adresów stron, które oferują książki w formie e-booków:

wolnelektury.pl – rozbudowana baza lektur szkolnych i klasyków literackich. Dostępne e-woluminy zostały profesjonalnie wydane, opatrzone przypisami i udostępnione we wszystkich popularnych formatach.

lektury.gov.pl – baza lektur szkolnych. Wystarczy tylko wpisać autora lub tytuł książki.

polona.pl – największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

„Czytanie przed spaniem” to pełen ciepła cykl, w którym znakomici aktorzy i znani dziennikarze czytają dzieciom bajki

https://vod.tvp.pl/website/czytanie-przed-spaniem,19864999

Zachęcamy również do zapoznanie się z propozycjami spędzania czasu ze swoimi pociechami, które przygotowała Fundacja „Cała Polska czyta dzieciom”. Link poniżej.

Służymy pomocą w wyborze odpowiednich pozycji książkowych w godzinach 9-11. (biblioteka@zsprzeginia.pl)

6.Świetlica marzeń – 9 listopada

Prosimy o głosowanie w akcji „Się gra się ma Playroom z wyobraźni”, która polega na promocji zalet płynących ze wspólnej zabawy grami i budowaniu u dzieci świadomości grania w gry jako kreatywnej formy nauki i wartościowego sposobu spędzania wspólnie wolnego czasu. Daje placówkom oświatowym szansę na przemianę świetlicy w wymarzoną salę gier dla dzieci.

Liczymy, że przy wsparciu Państwa, uda nam się zdobyć główną nagrodę w akcji, którą jest stworzenie sali gier dla dzieci.

Informacje o sposobach głosowania znajdziecie pod adresem https://www.siegrasiema.com/#glosuj

 

5. Konkurs ” Patrzeć i być widocznym” 4 października

Zachęcamy uczniów naszej szkoły do udziału w KONKURSIE NA ANIMACJĘ Z ZAKRESU BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH PN. „PATRZEĆ I BYĆ WIDOCZNYM!”

 

4. MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH  – PAŹDZIERNIK 2020R

Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają 1999 r.,     kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, które przypadły na czwarty poniedziałek października.

Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, a poszczególne szkoły same decydują, jaką datę w październiku wybrać.

Wiele z nich  decyduje się na bardziej rozbudowane obchody, które czasem trwają przez cały październik.

Oto jakie wydarzenia proponujemy w naszej szkole:

 • Szkolny Konkurs na Najlepiej Czytającą Klasę

Jego celem  jest promocja czytelnictwa i rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród uczniów.

Podstawowym kryterium oceny i przyznanie tytułu Najlepiej Czytającej Klasy będzie największa ilość przeczytanych książek.

Konkurs potrwa do końca maja, a bibliotekarz rejestrując wypożyczane pozycje będzie wyrywkowo sprawdzał znajomość ich treści.

Zapraszamy do biblioteki szkolnej.

Nagrodą główną będą oczywiście książki.

 •  Konkurs – zabawa „Detektywi literaccy”

W dniu 22.10.2020 chętni uczniowie będą musieli odszukać kartki z cytatami z utworów literackich, rozmieszczone w różnych miejscach szkoły i podać autora oraz tytuł cytowanego utworu.

Poprawne rozwiązania należy dostarczyć do biblioteki szkolnej w tym samym dniu do godz. 10.00. Na pięć osób, które najszybciej poprawnie rozwiążą zagadki, czekają nagrody niespodzianki.

 

 • Poranki z książką:

–            dla tych, którzy wcześnie wstają

–             dla tych, którzy chcą odpocząć

–             dla tych, którzy jeszcze nie potrafią samodzielnie czytać

–             dla tych, którzy lubią słuchać, gdy czyta ktoś inny

–             dla tych, którzy już uwielbiają książki

–             dla tych, którzy dopiero chcą polubić książki

–             dla tych, którzy chcą miło zacząć dzień

–             … dla wszystkich chętnych!!!

 

Zapraszamy zainteresowane dzieci w każdy wtorek, środę oraz czwartek do świetlicy szkolnej na spotkania przed lekcjami, podczas których będziemy na głos czytać książki przeznaczone dla najmłodszych odbiorców.

Chętnie wysłuchamy również propozycji dzieci.

Zachęcamy też Rodziców do codziennego czytania swoim pociechom!

 

3. Generalny remont kuchni zakończony – 28 września 2020r.

Podczas wakacji udało się przeprowadzić generalny remont: wymiana instalacji gazowej, elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wymiana płytek ściennych i podłogowych, wymiana drzwi, malowanie, częściowa wymiana sprzętu.

 

Od dnia dzisiejszego stołówka serwuje zdrowe i smaczne obiady!!!!

2. Narodowe czytanie 2020r – 9 września 2020r.

W tym roku podczas prezydenckiej akcji wspólnego czytania lekturą była Balladyna Juliusza Słowackiego. To wybitne dzieło polskiego romantyzmu zostało ukończone w grudniu 1834 roku, a wydane pięć lat później w Paryżu.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował specjalne przesłanie, w którym zachęcał do udziału w akcji:

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

Społeczność szkolna dołączyła się do ogólnopolskiej akcji. Czytanie, spotkanie z lekturą oraz promowanie czytelnictwa przenosi młodzież w świat marzeń i literatury. Umożliwia relaks i odpoczynek po długim okresie odosobnienia.

1. Przeciwdziałanie Pandemii Covid – 19 . 1-2 września 2020r.

Zapoznanie z zasadami higieny wszystkich pracowników i uczniów SP. Opracowanie procedur.

procedury-COVID-19-aktualizacja

Wytyczne_GIS,_MZ_i_MEN_dla_szkół_podstawowych_–_edukacja_wczesnoszkolna

ROK SZKOLNY 2019/2020

Aktywność ruchowa i bezpieczeństwo

 

28.”Wnuczka, wnuczek edukuje –  babcia dziadek się stosuje!!” – 18 czerwca 2020 r.

Projekt ma na celu integrację międzypokoleniową, w której dzieci i młodzież w ciekawy i komunikatywny sposób poinformują osoby starsze ze swojego otoczenia,  jak nie stać się ofiarą oszustwa. Policjanci zajmujący się profilaktyką społeczną z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przygotowali krótki film instruktażowy w którym omawiają najczęstsze sposoby działania oszustów.
Zadaniem uczniów jest wybranie jednego ze sposobów i ostrzeżenie przed nim seniora, (babci, dziadka, cioci, wujka, sąsiada ze swojego otoczenia).

       Podczas wykonania zadania należy zachować wszelkie środki ostrożności, jakie stosuje się  w obecnej sytuacji w naszym kraju.

Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji, przygotowali liczne prace, które miały ostrzegać seniorów przed oszustami.

27. Jak zorganizować dzieciom warunki pracy w domu – 15 kwietnia 2020r.

Zawieszenie zajęć w szkole wprowadziło pewne zmiany w naszym życiu. Szkoły nadal są zamknięte, a edukacja uczniów odbywa się zdalnie. Mając na uwadze ten czas, polecamy Państwu w załączniku poniżej, informacje jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu, jak motywować
i wspierać do systematycznego uczenia się oraz jak zadbać
o bezpieczeństwo w sieci.

Postarajmy się, by ten czas minął spokojnie i wspierajmy dzieci do czasu powrotu do szkoły.

Pedagog szkolny pozostaje do Państwa i Uczniów dyspozycji. Zainteresowane osoby mogą kontaktować się przez dziennik elektroniczny oraz e-mail: bozenarusek@zsprzeginia.pl

Informacja dla Rodziców – Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu ? Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się ? Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

Informacja dla Rodziców

 

26. Propozycja nauczyciela bibliotekarza  – 2 kwietnia 2020 r.

W okresie, kiedy szkoła jest zamknięta,  zapraszamy uczniów, aby w wolnej chwili zajrzeli na podane strony internetowe.  Można  stamtąd wybrać interesujące książki, w tym lektury, które w większości udostępniane są za darmo.
Oto adresy stron:

WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

 

25.Zawieszenie zajęć w szkołach i przedszkolach 0d 12 marca 2020r.

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego

w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem

 Warszawa, 27.02.2020 r.

 

 

Dla  Rodziców, Uczniów i Nauczycieli na bieżąco były przygotowywane informacje  o wszystkich wytycznych GIS w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem.

Wszystkie opracowania były przekazywane  za pomocą strony internetowej szkoły oraz facebooka oraz dziennika elektronicznego Librus – a.

 

24. Konkurs indywidualny dla uczniów kl 1 -3 Państwowej Straży Pożarnej – 3 marca 2020 r.

Uczniowie klas młodszych przypomnieli i utrwalili sobie podstawową wiedzę z zakresu:

 • poruszania się po drodze
 • zasad wzywania służb ratunkowych
 • numerów alarmowych
 • zasad udzielania I pomocy przedmedycznej
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!

23. Ogólnopolski Turniej Wiedzy „Młodzież zapobiega

pożarom”  –  3 marca 2020r.

3 marca w Urzędzie Gminy w Jerzmanowicach odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej “Młodzież zapobiega pożarom”. Zakończyły się one sukcesem dla uczniów Zespołu Szkół w Przegini. Uczniów przygotował Pan Mieczysław Kalęba.

W pierwszej kategorii wiekowej II miejsce zdobyła Natalia Sioła kl. 5bIII miejsce – Martyna Kuś kl. 5b.

W drugiej kategorii wiekowej I miejsce zdobyła Aleksandra Babiuch kl. 7III miejsce – Zuzanna Solecka kl. 7.

Aleksandra Babiuch 14 marca będzie reprezentować naszą gminę w eliminacjach powiatowych.

 

22. Dzień Bezpiecznego Internetu  10-20 lutego 2020 r.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2020 odbędzie się 11 lutego pod hasłem ,,Działajmy razem!”. Kolejna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Podczas obchodów DBI 2020 organizatorzy chcą podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

Nasza Szkoła po raz kolejny zgłosiła organizatorom swój udział w obchodach DBI. W dniach od 10 lutego do 28 lutego 2020r. podejmiemy się wykonania zaplanowanych działań m.in.w przedszkolu i we wszystkich klasach przeprowadzone zostaną przez wychowawców zajęcia edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa w sieci; w czasie lekcji informatyki i zajęć komputerowych uczniowie  odbędą  kursy e-learning dla dzieci i młodzieży o bezpieczeństwie w Internecie; przedszkolaki i uczniowie wykonają prace plastyczne; odbędzie się spotkanie profilaktyczne dla uczniów z funkcjonariuszami Policji nt. Cyberprzemocy; przeprowadzona zostanie diagnoza używania gier cyfrowych przez uczniów klas IV – VIII poprzez udział w Ogólnopolskim projekcie badawczo – edukacyjnym ,,Granie na ekranie”.

21.”Na nartach po uśmiech” – Szkoła z Pasją Pomagania 24 lutego 2020 r.

Coraz większymi krokami zbliża się kolejna akcja w ramach konkursu, a są to zawody narciarskie w Sieprawiu – VI edycja: „Na nartach po uśmiech”.

Cele zawodów:

a)Wspieranie podopiecznych Hospicjum Alma Spei – almaspei.pl.

b) Propagowanie idei pomocy chorym dzieciom.

c) Wychowanie w duchu fair-play.

d) Troska o zdrowie oraz kondycję fizyczną.

e) Popularyzacja narciarstwa zjazdowego wśród najmłodszych.

Podczas zawodów uczennice naszej szkoły  przekazały na rzecz podopiecznych hospicjum pieniądze zebrane wśród uczniów naszej szkoły. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zebrali w ciągu kilku dni  kwotę 741 zł na rzecz chorych dzieci.

 DZIĘKUJEMY!

 

20. Projekt „Jeżdżę z głową” w Gminie Jerzmanowice-Przeginia

8 stycznia 2020r.

Uczniowie naszej szkoły zostali objęci projektem, który był realizowany  podczas  4 wyjazdów w ramach zajęć pozalekcyjnych (w soboty) na Kompleks „BESKID” w Spytkowicach. Naukę jazdy na nartach poprowadzili doświadczeni i wykwalifikowani instruktorzy, zapewniając odpowiednią opiekę.  Uczestnicy  zrealizowali  16 godz. kursu jazdy na nartach.

 Projekt był skierowany  do uczniów nie umiejących jeździć na nartach czy snowbordzie.

19. Szkoła z Pasją Pomagania – św. Mikołaj 4 grudnia 2019 r.

Cała społeczność szkolna włączyła się do akcji „Szkoła w Pasją Pomagania”. Dziękujemy Uczniom, Rodzicom  i wszystkim innym darczyńcom, którzy otworzyli serca i tak licznie, z wielkim zaangażowaniem włączyli się do zbiórki .

Dzięki Waszej pomocy do Kingi pojechała ogromna paczka od Św. Mikołaja. Zebraliśmy tak dużo kosmetyków i piżamek, że będziemy mogli uszczęśliwić nie tylko Kingę –  bardzo dużo rzeczy przekażemy innym dzieciom z hospicjum Alma Spei.

18. Promujemy zdrowie na kole języka angielskiego – 28 listopada 2019 r

Nasza szkoła jest w tym roku bardzo mocno zaangażowana w projekty związane z promocją zdrowia. Jedną z podstaw tej dziedziny jest piramida żywienia. Niemal każdy zna ten temat, ale co jeśli taką piramidę stworzyć w języku angielskim? Takiego wyzwania nie bali się drugoklasiści, którzy na kółku jeżyka angielskiego wraz z opiekunem, Panią Pauliną Kulą, podjęli się tego wymagającego zadania. W piramidzie nie zabrakło kolorowych obrazków oraz nazw związanych z pożywieniem, wszystko oczywiście w jeżyku angielskim. Efekty ciężkiej, ale i bardzo przyjemnej pracy, można podziwiać w sali 21. Możemy się zatem pochwalić, iż promujemy zdrowie nie tylko w języku polskim, ale i w językach obcych.

17. Program CUDER –  27 listopada 2019r.

Dnia 27.11.2019 r uczniowie klas IV- VI uczestniczyli w zajęciach programu profilaktyki zintegrowanej „CUDER”. Program uświadamia uczniom, że człowieka należy rozumieć jako jedność pięciu nierozerwalnie połączonych sfer: ciała, umysłu, ducha, emocji, relacji. Ponadto inicjuje rozwój sfery motywacji do dobrego działania oraz wzmacnia chęć poszukiwania sensu życia. Pozwala na trening zachowań społecznych. Podczas spotkania pokazano sposoby racjonalnego i bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu oraz wprowadzona została gra planszowa. Jej celem jest doprowadzenie do najpełniejszego rozwoju bohatera gry (pionka) przez wędrowanie po świecie, pokonywanie pułapek i wyszukiwanie miejsc, gdzie można spotkać ludzi wspierających w rozwoju. Forma gry planszowej stanowi dobrą alternatywę dla gier komputerowych, wyprowadzając uczniów ze świata wirtualnego do grupy rówieśników.

Zrealizowany program profilaktyki stanowi nowatorskie ujęcie pracy wychowawczej opartej na wartościach i zasadach towarzyszących prawidłowemu rozwojowi człowieka. Zajęcia programu ,,CUDER” stanowią uzupełnienie i wzmocnienie realizowanego w szkole Programu Wychowawczo – Profilaktycznego.

16. Projekt „Poznawaj świat – Zdrowy styl życia.

W tym roku szkolnym w kolejnej edycji projektu  ”Poznawaj świat zdrowo – zdrowy styl życia”  uczestniczą  uczniowie i rodzice klasy czwartej

Celem projektu jest:

 • promowanie zdrowego stylu życia.
 • jak aktywnie spędzać czas z dziećmi,
 • jak wprowadzić do swojego domu nawyki zdrowego odżywiania się zdrowego trybu życia
 • jak motywować siebie i innych członków rodziny do zmiany stylu życia na bardziej fit
 • aktywność ruchowa i jej wpływ na kondycję fizyczną człowieka

Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, których tematem było m.in.: zdrowa dieta, zdrowy styl życia. Uczniowie mogli sobie uświadomić, że regularna aktywność, odpowiednia dawka snu to bardzo ważne aspekty w naszym życiu. Należy o nich pamiętać i na co dzień dbać o zdrowie i o zgrabną sylwetkę. Dieta i aktywność mają nie tylko pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.

Oprócz warsztatów na Uniwersytecie Pedagogicznym,  w naszej szkole odbył się piknik z udziałem dzieci i rodziców w sobotę. Celem pikniku było wspólne przygotowanie zdrowych posiłków.

 

SZKOLNY DZIEŃ II ŚNIADANIA

22 listopada odbył się Szkolny Dzień II Śniadania w naszej szkole. Uczniowie klas I – VIII przygotowali wspólnie z wychowawcami smaczne, kolorowe i bogate w witaminy śniadanie, które wspólnie kosztowali. Na stole śniadaniowym królowały przede wszystkim sałatki oraz soczyste warzywa i owoce.

Uczniowie zapoznali się za zasadami zdrowego odżywiania oraz poznali piramidę zdrowia.

 

 

15. Zbiórka na terapię genową Kacperka Ryłko – 14 listopada 2019 r.

Kacperek choruje na rdzeniowy zanik mięśni typu I, chorobę, która do tej pory była nieuleczalna. Teraz jest szansa dla niego, ale na ratowanie dziecka trzeba 2,1 mln dolarów, czyli około 8 mln zł. Tyle kosztuje terapia genowa w Stanach Zjednoczonych. Terapia genowa, która daje szansę na normalne życie tego dziecka – to chyba najdroższy lek świata. Rodzina ma nadzieje, że uda im się wyjechać do USA i poddać syna tej terapii. Państwo Ryłowie proszą o pomoc.

W czwartek, tj. 14 listopada 2019 r. po wieczornicy, która odbyła się w naszej szkole oraz  w piątek tj. 15 listopada 2019r. na terenie szkoły prowadzona została  zbiórka.

Więcej informacji na stronach:

14. Odblaskowe przedstawienie – październik

W ostatnich dniach października uczniowie klas drugich zaprezentowali  przedstawienie pt. „Z odblaskami do i ze szkoły”.

Inscenizacja którą przedstawiły dzieci w bardzo wyrazisty sposób  opowiadała w czym pomagają stojące przy drogach znaki oraz pouczała jak bezpiecznie poruszać się po drogach? 

Spektakl bardzo wszystkim się podobał, a śpiewane w czasie jego trwania piosenki długo jeszcze brzmiały w naszych uszach.

 

13. Mali ratownicy 

25 października w naszej szkole, akcję: „Mali Ratownicy”, chcieliśmy wyposażyć naszych uczniów w podstawową wiedzę, dotyczącą ratowania życia ludzkiego.

Z pomocą w tak trudnym zadaniu przyszli nam strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Przegini, którzy przeprowadzili dla uczniów “skrócony kurs” udzielania pierwszej pomocy.

Po zakończonym spotkaniu nasze dzieci wiedzą, jak prowadzić rozmowę z dyspozytorem numeru 112 i jak ułożyć osobę w pozycji bezpiecznej. Nauczyły się również resuscytacji krążeniowo-oddechowej z wykorzystaniem fantomów.
Należy mieć nadzieję, że w sytuacji zagrożenia będą potrafiły komuś pomóc.

Na zakończenie spotkania można było obejrzeć wyposażenie wozu strażackiego, którym strażacy przybyli pod szkołę. W podziękowaniu
za poświęcony czas, najmłodsi obdarowali gości wykonanymi przez siebie pracami plastycznymi.

 

 

12. Odblaskowy happening……

18 października, uczniowie naszej szkoły ubrani w kamizelki odblaskowe, razem
z nauczycielami, wzięli udział w „Odblaskowym happeningu”. Odblaskowy korowód otwierał i zamykał patrol Policji z Wydziału Ruchu Drogowego z Krakowa.

Głównym celem happeningu było promowanie u uczniów bezpiecznych zachowań na drodze do i ze szkoły, poprzez używanie kamizelek oraz elementów odblaskowych. Celem pośrednim, dotarcie do mieszkańców naszej miejscowości
i gminy, zwrócenie im uwagi na konieczność noszenia elementów odblaskowych.

W czasie happeningu uczniowie nieśli specjalnie na tą okazję przygotowane transparenty i skandowali hasła, dotyczące bezpieczeństwa pieszych.
Barwny korowód przyciągał uwagę mieszkańców i kierowców.

Mamy nadzieję, że nasze działania odniosą zamierzony skutek.

 

11. Spotkania z policjantem

 Podczas trwania konkursu zorganizowano w naszej szkole spotkania uczniów z policjantem z Komisariatu w Krzeszowicach. Myślą przewodnią wizyty stróża prawa było hasło: „Jak bezpiecznie poruszać się po drogach?” Policjant podkreślał,  jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy powinien posiadać.

Apelował do uczniów, aby zawsze pamiętali o używaniu kamizelek czy innych elementów odblaskowych, które zwiększają bezpieczeństwo poruszających się pieszych poboczami dróg.

Dzieci  z wielką uwagą i przejęciem słuchały tego, co ma im do powiedzenia policjant. Aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zasypując gościa lawiną pytań.

 

10.Wspólna akcja Policji i dzieci „Cukierek albo cytryna”

W ramach konkursu „Odblaskowa szkoła” do którego przystąpiła nasza szkoła, w piątkowe przedpołudnie 18 października policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Krakowa razem z uczniami klasy pierwszej przeprowadzili akcję „cukierek albo cytryna”.

W pobliżu szkoły patrol policji sprawdzał wśród kierujących pojazdami dokumenty, prędkość, stan trzeźwości i wszystko to, co zapewnia bezpieczną jazdę. Kierowcy, jadący zgodnie z przepisami, otrzymywali z rąk dzieci słodkiego cukierka, natomiast ci, którzy popełnili błędy, musieli zjeść kwaśną cytrynę. Piątkowe działania wśród kierowców, jak i pieszych spotkały się z dużą akceptacją- szczególnie wśród tych, którzy w tym dniu uniknęli mandatu i punktów karnych.

Po naszej akcji mamy nadzieję, że kierowcy będą zwracali baczniejszą uwagę na znajdującą się obok drogi szkołę i przestrzegali zasad ruchu drogowego.

 

9. Odblaskowe ślubowanie kl I 15 października

Każdego roku w progach naszej szkoły witamy nowych pierwszoklasistów. Pierwsze dwa miesiące to czas na poznanie szkoły, jej zwyczajów, zdobycie nowych wiadomości i umiejętności. Wszystkie te działania mają przygotować dzieci
do wielkiego wydarzenia – ślubowania.

W tym roku ta wyjątkowa uroczystość miała miejsce 15 października. Nasze maluchy w obecności swoich rodziców, dziadków, dyrekcji szkoły, uczniów i nauczycieli oraz kolegów i koleżanek z przedszkola zaproszeni zastali
do czarodziejskiej krainy króla Ołówka i jego żony. Królewska para wymyślała najróżniejsze zadania, którym sprostać musieli pierwszoklasiści. Wśród nich była próba recytacji, próba śpiewu oraz próba zagadek.

Książęca para zatroskana była także o bezpieczeństwo dzieci na drodze. Maluchy przekonały jednak rządzących, że wiedzą, jak bezpiecznie poruszać
się po jezdni, znają przepisy ruchu drogowego oraz wiedzą, jak zachować
się w sytuacjach niebezpiecznych.

Po zaliczeniu wszystkich zadań książęca para uznała, że pierw­szoklasiści świetnie zdali egza­min i mogą przy­stą­pić do aktu ślu­bo­wa­nia, po którym Pani Dyrektor pasowała każde dziecko na ucznia naszej szkoły.
Wychowawczynie wręczyły pamiątkowe dyplomy oraz legitymacje szkolne.
Uroczystość zakończyła się wspólnymi zdjęciami i życzeniami od Pani Dyrektor, uczniów i rodziców.

W sali czekały na dzieci słodkie prezenty od rodziców oraz odblaski
na plecaki.

 

8. Wycieczka do teatru

Katolicki Teatr Edukacji  przygotował dla uczniów spektakl o przygodach niesfornego Tomka Sawyera.  Klasy piąte z naszej szkoły wybrały się w minionym tygodniu do kina Kijów, aby  zobaczyć adaptację tej znanej książki Marka Twaina.

Zanim jednak udaliśmy się na przedstawienie odbyliśmy krótki spacer po parku Jordana – gdzie znajduje się wiele pomników, a wśród nich słynny niedźwiedź Wojtek.

Drogę z parku do kina przebyliśmy piechotą ubrani w odblaskowe kamizelki. Wszystko po to, aby  być bardziej widocznymi na drodze.

Polecamy wszystkim uczniom naszej szkoły, żeby szczególnie teraz, gdy wcześniej zapada zmrok, nosić kamizelki lub jakiekolwiek  odblaski, bo to zapewnia nam większe bezpieczeństwo.

7. Wszystko dla bezpieczeństwa

Zgodnie z § 17 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. Nr 109 z 2010 r., poz 719) dnia 16 października  2019 r. o godz.1005 w Zespole Szkół w Przegini przeprowadzono praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji z całego obiektu.

Ewakuacja była nadzorowana przez  Ochotniczą Straż Pożarną w Przegini.

Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.

Ewakuacja przebiegła sprawnie i bez paniki. Uczniowie pod opieką nauczycieli opuścili budynek właściwymi drogami ewakuacyjnymi i zgromadzili się na miejscu zbiórki. Nie stwierdzono żadnych uchybień w sposobie ewakuacji. Wszyscy postępowali zgodnie z zaleceniami zawartymi w obowiązującej procedurze ewakuacji.

Bardzo dziękujemy Zarządowi oraz Strażakom z OSP w Przegini za zaangażowanie i pomoc podczas ewakuacji.

6. Odblaskowa noc filmowa

4 października w naszej szkole odbyła się  „Odblaskowa noc filmowa” dla klasy VI a w ramach konkursu „Odblaskowa Szkoła”. Wszyscy uczestnicy tego  wieczoru przynieśli ze sobą kolorowe odblaski. Na wstępie uczniowie w kilkuosobowych zespołach wykonali plakaty, promujące noszenie elementów odblaskowych po zmierzchu. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania wyposażeni w odblaski i kamizelki odblaskowe wzięli udział w dyskotece. Uczniowie fantastycznie bawili się w rytm muzyki pokazując, że nosząc odblaski są widoczni nawet w ciemności. Na zakończenie odbyła się  projekcja filmu.

Zachęcamy wszystkich do tego, aby odblaskowe elementy  stały się nieodłączną częścią naszej codziennej garderoby podczas jesiennych spacerów i wycieczek.

 

5. Szkolny Konkursu wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego

Uczniowie naszej szkoły przystąpili do szkolnego konkursu wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze. Zorganizowała go i przeprowadziła szkolna koordynatorka konkursu: „Odblaskowa szkoła”.

Celem konkursu było:

 • popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się na drogach,
 • kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu,
 • popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

 

4. Szkolny konkurs „Zaprojektuj swój odblask”

Konkurs był  organizowany w dwóch grupach wiekowych: kl.  I – III oraz kl. IV – VIII.

Uczniowie projektując elementy odblaskowe, wykazali się niezwykłymi umiejętnościami i fantazją.

Wszyscy uczestnicy poprzez udział  w konkursie promowali noszenie elementów odblaskowych po zmroku.

3. Niezwykły Dzień Chłopaka !!!

Klasa IV świętowała  Dzień Chłopaka w nieco nietypowy sposób, czyli odblaskowo.  Aby podkreślić, jak ważne jest nasze bezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza w nadchodzącej porze jesienno – zimowej, postanowiliśmy zademonstrować swoje poparcie dla noszenia wszelkiego rodzaju odblasków właśnie w tak wyjątkowym dniu.

„Odblaski mogą być cool i trendy” – takie hasło towarzyszyło nam tego dnia. Bardzo cenną wiedzę przekazała nam pani policjantka, która przygotowała dla nas prelekcję na temat „Bądź widoczny – bądź bezpieczny” – „Uczeń jako uczestnik ruchu drogowego.”

Oczywiście nie obyło się bez gestów sympatii ze strony dziewczynek. Chłopcy otrzymali od swoich koleżanek upominki, a były to oczywiście odblaskowe kamizeli z napisem „Super Chłopak”. Prawdziwą niespodzianką okazał się konkurs wiedzy o bezpiecznym poruszaniu się pieszych w ruchu drogowym, w którym dzieci mogły wygrać odblaskowe breloczki.
Spędziliśmy ten dzień naprawdę radośnie, a, co najważniejsze, zdobyliśmy niezbędną wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Od dziś wszyscy czwartoklasiści „będą widoczni – będą bezpieczni”

2. Konkurs plastyczny pod hasłem „Jestem widoczny – jestem bezpieczny”.

Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy plastycznej, w dowolnej technice (rysunek, malowanka, wycinanka, wyklejanka itp.), w formacie A4, nawiązującej tematycznie do bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Na konkurs wpłynęło wiele prac. Jury wybrało i nagrodziło prace uczniów
w kategorii klas I-III i kategorii IV- VIII.

Z wybranych prac przygotowano wystawę.

 

1. Kamizelki i elementy odblaskowe dla uczniów naszej szkoły

Jednym z naszych pierwszych tegorocznych przedsięwzięć było wyposażenie uczniów naszej szkoły w kamizelki odblaskowe. Dużą aktywność w tym zakresie wykazała, dyrekcja szkoły, nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców, rodzice i sponsorzy. Efektem tej współpracy jest stuprocentowe posiadanie przez uczniów kamizelek odblaskowych.

Oprócz kamizelek, nasi uczniowie zostali wyposażeni w elementy odblaskowe otrzymane od Wójta naszej gminy, policjantów odwiedzających szkołę oraz rodziców i sponsorów. Są to: opaski odblaskowe, różnego rodzaju zawieszki  i breloczki przeznaczone do umocowania przy tornistrach, plecakach oraz
na odzieży.

 Rok Szkolny 2018/2019

Działania związane ze Szkołą Promującą Zdrowie

Szkoła letnia – Zakopane  2019.

W dniach 11- 13.06.2019 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Szkole  Letniej w Zakopanem w ramach projektu „Poznawaj świat zdrowo – zdrowy styl życia ucznia warunkiem efektywności w nauce i wzrostu kompetencji” . Dzięki zróżnicowanej tematyce zajęć, program szkoły był bardzo ciekawy. Uczniowie poznali żywność regionalną; m.in. produkcję serów góralskich – oscypków. Samodzielnie mogli uczestniczyć w jego produkcji. Poznali również cykl produkcji od pola do stołu , czyli skąd się bierze chleb. Uczniowie pracujący w grupach uczyli się jak zadbać o swoje zdrowie, przygotowując  zdrowe posiłki.

Tematyka zajęć Szkoły Letniej nawiązuje do tematyki projektu jaki  realizuje nasza szkoła „ Szkoła promująca zdrowie”

Projekt „Poznawaj świat – Zdrowy styl życia – podsumowanie działań.

1 czerwca 2019r w naszej szkole odbył się piknik z udziałem rodziców i uczniów w ramach projektu  ”Poznawaj świat zdrowo – zdrowy styl życia”. Piknik był podsumowaniem działań realizowanych przez cały rok w naszej szkole. Działań w ramach Szkoły Promującej Zdrowie. Przez cały rok uczniowie i ich rodzice poznawali zasady zdrowego stylu życia, sposoby aktywnego spędzania czasu z dziećmi. Rodzice mogli się dowiedzieć jak wprowadzić do swojego domu nawyki zdrowego odżywiania się i zdrowego trybu życia oraz jak zmotywować siebie i innych członków rodziny do zmiany stylu życia na bardziej fit

Piknik rozpoczął się przedstawieniem  „Żyj zdrowo i kolorowo” przygotowanym przez uczniów 3 klasy gimnazjum pod kierownictwem pani Jolanty Klich. Tematyka przedstawienia dotyczyła zdrowej diety oraz aktywności ruchowej.

W drugiej części uczniowie wraz z rodzicami przygotowywali zdrowe posiłki.  Wszyscy zgodnie uważamy, że w  dzisiejszym świecie trudno nie ulec modzie na bycie „fit”.  Coraz bardziej świadomie podchodzimy do kwestii żywienia. Dieta i aktywność mają nie tylko pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.

 

Sukcesy sportowe 2018/2019

Sukcesy sportowe 20182019

Dzień sportu 2019

Tegoroczny Dzień Dziecka i Sportu Szkolnego przebiegał w bardzo radosnej atmosferze. Oprócz ciekawych konkurencji sportowych uczniowie klas drugich zaprezentowali przedstawienie pt. „Szanuj zdrowie”. Mamy nadzieję, że cała społeczność szkolna wraz z zaproszonymi rodzicami wezmą sobie do serca nasze rady i wspólnie zadbamy o nasze zdrowie. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Zlot Nietoperzy 2019

17 maja, w piękny słoneczny dzień uczniowie klasy piątej i szóstej wybrali się na trasę XVIII już Zlotu Nietoperzy. Organizatorem imprezy jest Ojcowski Park Narodowy. W rajdzie tym biorą udział uczniowie szkół podstawowych  leżących w otulinie OPN.

W tym roku trasa rajdu wiodła z parkingu w Czajowicach do Jaskini Łokietka, którą uczniowie mogli zwiedzić z przewodnikiem OPN. Następnie uczestnicy rajdu przeszli Wąwozem Ciasne Skałki do Bramy Krakowskiej i przez Dolinę Prądnika do Ojcowa.

Podczas finału rajdu w Parku Zamkowym młodzież poznała zasoby Muzeum Przyrodniczego, wzięła udział w ognisku i pozowała do wspólnego zdjęcia. Każda szkoła otrzymała pamiątkowy puchar za uczestnictwo w Rajdzie.

Sprawozdanie z akcji bicia rekordu czytania książek

na przerwie w Zespole Szkół w Przegini

W dniu 10 maja z dużą przyjemnością włączyliśmy się do  realizacji pomysłu Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego  w Gorzowie Wielkopolskim w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek „Przerwa na czytanie”.

Nasza akcja czytelnicza odbyła się na dwóch przerwach (9.35 – 10.45 i 10.30 – 10.40).

Łącznie czytało 17 klas pod opieką swoich nauczycieli. Każdy uczestnik zasiadł ze swoją ulubioną książką w wygodnym miejscu i zatopił się w lekturze. Czytaliśmy różne pozycje książkowe. Niektórzy próbowali nadrobić braki w znajomości lektur szkolnych, inni przynieśli książki o tematyce młodzieżowej, podróżniczej. Wśród młodszych uczniów pierwszeństwo wiodły baśnie.

Akcję czytania na przerwie uwiecznili na zdjęciach członkowie samorządu uczniowskiego.

Liczba wszystkich czytających to: 214 uczniów i 15 nauczycieli.

Projekt „Poznawaj świat – Zdrowy styl życia.

W marcu 2019r uszyła druga edycja projektu  ”Poznawaj świat zdrowo – zdrowy styl życia”. W drugiej edycji uczestniczą uczniowie klas czwartych i ich rodzice.

Uczniowie udali się do Krakowa Na Uniwersytet Pedagogiczny gdzie brali udział w dwudniowych warsztatach. Tematem zajęć było m.in. Jak żywność wpływa na zdrowie, rozwój układów. Został im przybliżony temat „Czym jest żywność. Produkcja, transport i konsumpcja żywności. Jak zachować zdrowie u siebie i bliskich”. Za pomocą programów komputerowych mogli wyliczyć ilość spożytych kalorii .

W drugim dniu warsztatów uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach Fitness, w zajęciach ruchowych mających na celu kształtowanie sylwetki dla profilaktyki otyłości. Na koniec warsztatów uczniowie za pomocą mobilnych aplikacji tworzyli jadłospisy zdrowego odżywiania się.

 

Zabawy w stylu retro – ciche przerwy !!

Korytarz na I piętrze po stronie SP, gdzie bawić się mogą najmłodsi, został ostatnio
„doposażony”. Nasza pani plastyk Mariola Zając stworzyła tam dwa stanowiska do gry w klasy. Mogłoby się wydawać, że to zabawa całkiem retro i nie znajdzie swojego miejsca w gustach współczesnych dzieci, ale rozrywkę najmłodsi mają jednak sporą. To już kolejny z pomysłów, jak sprawić, by szkolne przerwy przebiegały w spokojniejszy, ale i ciekawy
sposób. Zapraszamy uczniów do korzystanie z tej formy spędzania wolnego czasu.

„Higiena jamy ustnej”

Uczniowie klas od 1 do 3 uczestniczyli w zajęciach o charakterze działań profilaktycznych. Tematem spotkania była „Higiena jamy ustnej”. Pani pielęgniarka Lidia Byczek opowiedziała, jak ogromny wpływ na stan uzębienia ma racjonalne odżywianie, właściwe dbanie o zęby oraz ograniczanie przekąsek między posiłkami.

Wyjaśniła dlaczego należy dbać o higienę jamy ustnej i jak często to robić;. Zademonstrowała sposób prawidłowego mycia zębów szczoteczką oraz czyszczenia przestrzeni między zębowych nitką dentystyczną. Prowadząca zwróciła uwagę uczniów na różnorodność pst do zębów i płynów do płukania jamy ustnej. Przypomniała o konieczności wymiany szczoteczek. Zachęcała do systematycznego dokonywania kontroli stanu uzębienia w gabinetach dentystycznych. Na koniec zajęć dzieci otrzymały materiały edukacyjne i dyplomy za  uczestnictwo w zajęciach.

 

Zabawy w stylu retro! Ciekawe przerwy w naszej szkole

Korytarz na I piętrze po stronie SP, gdzie bawić się mogą najmłodsi, został ostatnio
„doposażony”. Nasza pani plastyk Mariola Zając stworzyła tam dwa stanowiska do gry w
klasy. Mogłoby się wydawać, że to zabawa całkiem retro i nie znajdzie swojego miejsca w
gustach współczesnych dzieci, ale rozrywkę najmłodsi mają jednak sporą. To już kolejny z
pomysłów, jak sprawić, by szkolne przerwy przebiegały w spokojniejszy, ale i ciekawy
sposób. Zapraszamy uczniów do korzystanie z tej formy spędzania wolnego czasu.

CICHE PRZERWY W NASZEJ SZKOLE!

O tym, że hałas szkodzi zdrowiu wie każdy człowiek. Tak samo jak powszechnie wiadomo, że poziom decybeli w czasie przerw w naszej szkole jest często zatrważający. Jako nauczyciele staramy się nie ignorować tego problemu i chociaż w pewnym stopniu ten hałas ograniczać. Stąd właśnie wziął się pomysł tzw. „cichych przerw”, w czasie których uczniowie zajęliby się konstruktywnym i w miarę niegłośnym spożytkowaniem czasu między lekcjami.

Z doskonałą ideą wyszli uczniowie klasy VI, którzy zaproponowali układanie kostki Rubika. Już od dobrych kilku miesięcy, ku uciesze nauczycieli, jak i samych uczniów, którym hałas też przeszkadza, na szkolnych korytarzach możemy zauważyć, jak wielu ta rozrywka dostarcza radości. Godziny ćwiczeń i przygotowań sprawiły, że prawdziwi mistrzowie potrafią ułożyć skomplikowaną konstrukcję w mniej niż pół minuty!

Na własne oczy podziwiać mistrzów mogliśmy na zorganizowanym w czasie jednej z przerw konkursie, do którego przystąpiło sporo chętnych. Umiejętności wszystkich układających kostki Rubika robią naprawdę duże wrażenie. Wśród najlepszych znaleźli się:

Kategoria I-IV

1 miejsce: Bartosz Bigaj kl.4b- 1 min 8 sek

Oliwier Mączka kl.2b- najmłodszy

2 miejsce: Miłosz Mączka kl.4b- 1 min 9 sek

3 miejsce: Sławomir Kordaszewski kl.4a- 1 min 37 sek

Kategoria V-VII

1 miejsce: Jakub Kowal kl.Vb- 37 sekund

2 miejsce: Szymon Roś kl.VI- 40 sekund

3 miejsce: Szymon Oczki kl.VI- 53 sekundy

Kategoria Gimnazjum

1 miejsce: Maciej Roś –16 sekund !

2 miejsce: Piotr Pączek – 31 sekund

3 miejsce: Kamil Bigaj- 43 sekundy

Konkursy swoją drogą, najważniejsze, że uczniowie znaleźli sobie nową, fascynującą i bardzo rozwijającą pasję, która już owocuje tym, że na przerwach jakoś tak trochę ciszej się zrobiło. Oby szaleństwo hobbystycznego układania kostki Rubika znalazło jeszcze wielu odbiorców.

Mikołajkowy turniej gier i zabaw dla klas IV

  „Dbaj o zdrowie”

 

Jak co roku  28 listopada odbył się konkurs recytatorski klas młodszych pod hasłem „Dbaj o zdrowie”. Organizatorkami  konkursu były p. Grażyna Sołtysik i p. Kazimiera Cudejko. W tym roku jego motywem przewodnim były wiersze o tematyce zdrowotnej. Konkurs stał na wysokim poziomie  i dlatego nasze polonistki wchodzące w skład jury: p. M. Stefańska-Całus, p. M. Sygulska oraz           p. M. Blecharczyk miało spore trudności, aby wybrać zwycięzcę. W czasie występów małych recytatorów brano pod uwagę m. in. znajomość tekstu, tempo deklamacji, dykcję oraz ogólne wrażenia artystyczne. Występy uhonorowano dużymi brawami. Po podliczeniu głosów jury wybrało następujących zwycięzców:

I miejsce: Mikołaj Roś – kl. II a

II miejsce: Krzysztof Gałąź kl. II b

III miejsce: Nikola Głąb – kl. II a oraz Amelia Długosz – kl. II a

Dziękujemy wszystkim występującym uczniom za doskonałe przygotowanie do konkursu i życzymy dalszych sukcesów w nauce.

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE –  zajęcia sportowe

 1. Zachęcanie uczniów do korzystania z oferty zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych związanych z aktywnością fizyczną. Propagowanie różnych dyscyplin sportowych wśród dzieci i młodzieży szkolnej jako formy zmniejszającej zachowaniom agresywnym i patologicznym.
 2. Rozwijanie sprawności fizycznej-organizacja sportowych zawodów szkolnych i pozaszkolnych:
 • piłka nożna (IX-X, IV-VI)
 • piłka nożna halowa (X-XII)
 • piłka siatkowa (II-V)
 • tenis stołowy (XII-I)
 • tenis ziemny (IV- VI)
 • narciarstwo alpejskie (XII-III )
 • badminton (III-VI)
 • piłka siatkowa plażowa (V-VI)
 1. Realizacja programu Ministerstwa Sportu i Turystyki „KLUB’’ – cały rok.
 2. Udział w programie Polskiego Związku Tenisa Ziemnego „Tenis 10”- cały rok.
 3. Realizacja projektu Ministerstwa Sportu i Turystyki „Szkolny Klub Sportowy” – cały rok.
 4. Realizacja Programu Gminnego Szkolnego Związku Sportowego w Przegini „Program profilaktyczno-sportowy dla dzieci i młodzieży 2018/2019” – cały rok.
 5. Udział w projektach „Już pływam”(IX-XII).
 6. Umożliwienie rodzicom, społeczności lokalnej i absolwentom korzystania z sali gimnastycznej i siłowni- cały rok.
 7. Organizacja Integracyjnych Rozgrywek Sportowych dla osób niepełnosprawnych w Środowiskowym Domu Samopomocy-Ognisko Terapeutyczne w Jerzmanowicach (VI).
 8. Współpraca z LKS „Promień -Przeginia”- cały rok.
 9. Pogadanki na temat zdrowego stylu życia, przestrzegania zasad dbałości o higienę osobistą-cały rok.
 10. Kształtowanie zachowań i warunków sprzyjających zdrowiu- cały rok.

 

Nauczyciele wychowania fizycznego

 

„Od uprawy do potrawy”.

 

Dnia 15 listopada 2018 roku uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej w Przegini brali udział w wycieczce do Krakowa. Miejscem docelowym było Tesco. Tutaj uczniowie wraz z wychowawcami p.G.Sołtysik i p.K.Cudejko oraz p.A.Martyniak zostali powitani przez panie prowadzące zajęcia. Warsztaty odbywały się w ramach programu „Od uprawy do potrawy”. Nasi uczniowie przybrali nazwę- „Grupa Zdrowia”. Następnie wyruszyliśmy w podróż ekspedycji na różne działy. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób uczniowie zostali zapoznani z produktami, które w zasadniczy sposób wpływają na nasze zdrowie. Poznawali różne rodzaje warzyw i owoców, odnajdywali naklejki, degustowali, a także poznawali kraje pochodzenia warzyw i owoców. Dzieci wykazały się dużą wiedzą wyniesioną z lekcji i z domu, z dużym zaangażowaniem brali udział w warsztatach. Poszerzyli wiedzę z zakresu roli produktów mlecznych, zbożowych i nabiału w ich rozwoju. Poznali drogę ich powstawania i przetwórstwa. Zajęcia były przeplatane rozwiązywaniem przez dzieci rebusów i zagadek dotyczących zdrowego odżywiania. Po zwiedzaniu działów żywności i magazynów uczniowie zostali zaproszeni na drugie śniadanie, które składało się z najzdrowszych produktów mlecznych, zbożowych oraz owoców. Na zakończenie wychowawcom wręczono grę planszową do wykorzystania na lekcjach, a dotyczącą promowania zdrowego odżywiania. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta na zajęciach będzie konsekwentnie wdrażana w codziennym życiu.

K. Cudejko

 

„Śniadanie DAJE MOC”

Ponad 290 tysięcy uczniów wie, jak ważne jest jedzenie śniadania – nie tylko od święta!

W tym roku szkolnym 8 listopada nasza szkoła przystąpiła do programu Śniadanie Daje Moc. W obchodach brali udział uczniowie, rodzice i nauczyciele klas 1-3.Uczniowie z wielkim zaangażowaniem tworzyli  zdrowe kanapki, przekąski czy też sałatki. Uczestnicy akcji zapoznali się z zasadami zdrowego odżywiania.

A Ty, wiesz czym oddychasz w miejscu, w którym żyjesz?

Spośród 50 miast o największym zanieczyszczeniu powietrza w Unii Europejskiej aż 36 znajduje się w Polsce.

Wszyscy oddychamy powietrzem zanieczyszczonym przez smog, spaliny, …………..

Nasza szkoła zgłosiła się  do akcji „Wiem, czym oddycham”

Każdy z nas może zagłosować i wybrać szkołę jako miejsce montażu zewnętrznego czujnika jakości powietrza. Takie urządzenie zbiera, przetwarza i interpretuje dane. W oparciu o te dane na mapie online będą  umieszczane informacje o jakości powietrza w naszej miejscowości.

Zachęcamy wszystkich MIESZKAŃCÓW NASZEJ GMINY  do udziału w głosowaniu.

Informacje na stronie: https://wiemczymoddycham.pl/o-akcji/.

Projekt „Poznawaj świat – Zdrowy styl życia.

Od 3 września 2018r realizujemy projekt  ”Poznawaj świat zdrowo – zdrowy styl życia”. W projekcie uczestniczą  uczniowie i rodzice.

Celem projektu jest:

 • promowanie zdrowego stylu życia.
 • jak aktywnie spędzać czas z dziećmi,
 • jak wprowadzić do swojego domu nawyki zdrowego odżywiania się i zdrowego trybu życia
 • jak motywować siebie i innych członków rodziny do zmiany stylu życia na bardziej fit
 • aktywność ruchowa i jej wpływ na kondycję fizyczną człowieka

Jednym z punktów realizacji projektu był piknik w sobotę 06.10.2018r. z udziałem uczniów z klasy Va i Vb i ich rodziców. Celem pikniku było wspólne przygotowanie zdrowych posiłków.

Zdrowa dieta, regularna aktywność, odpowiednia dawka snu – o tych aspektach pamięta każdy, kto na co dzień dba o zdrowie i o zgrabną sylwetkę. W dzisiejszym świecie trudno nie ulec modzie na bycie „fit”.  Coraz częściej sami przygotowujemy swoje posiłki, coraz bardziej świadomie podchodzimy do kwestii żywienia. Dieta i aktywność mają nie tylko pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.

Lucyna Izdebska

Konsultacje żywieniowo – dietetyczne

03.10.2018  odbyły się bezpłatne konsultacje żywieniowo-dietetyczne  oraz warsztaty dla dzieci. Porad udzielał  doświadczony dietetyk kliniczny mgr Dominik Goryczka .

 

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Przegini na górskich szlakach.

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – powiedział kiedyś rzymski poeta Juwenalis. Już w czasach starożytnych ludzie byli przekonani o tym, że ruch to podstawa udanego życia.

Takie motto stało się przewodnim celem szkolnego klubu SKKT, który został założony w naszej szkole. Na zdrowy tryb życia składa się m.in aktywność fizyczna, która umożliwia nie tylko znakomite osiągnięcia i rekordy, ale przede wszystkim stanowi narzędzie do lepszego funkcjonowania dziecięcego umysłu. Dzięki różnym rodzajom ruchu, szczególnie tym, które można zrealizować w grupie, dzieci mają okazję do zapoznania się z zasadami, dyscypliną, podporządkowaniem się regułom, ucząc się zgodnego współżycia w grupie rówieśniczej.

                 W dniu 05.10.2018 wspólnie z młodzieżą Ziemi Olkuskiej uczniowie klasy Va brali udział w  XXIII Rajdzie Górskim. Organizatorem rajdu był Oddział PTTK Ziemi Olkuskiej. Trasa  Rajdu prowadziła na Leskowiec (922 m n.p.m.) w Beskidzie Małym w Pasmie Łamanej Skały. Trasa Rajdu prowadziła z miejscowości Ponikiew do schroniska  Leskowiec.

Leskowiec był jedną z ulubionych gór Jana Pawła II, który w latach szkolnych był na nim wielokrotnie. Na pamiątkę wyprawy dzieci otrzymały znaczki SKKT PTTK oraz dyplomy.

Opiekunowie SK PTTK

Lucyna Izdebska, Agata Krzystanek

 

Dzwonki
1. 8.00 – 8.45
2. 8.50 – 9.35
3. 9.40 – 10.25
4. 10.40 – 11.25
5. 11.40 – 12.25
6. 12.30 – 13.15
7. 13.20 – 14.05
8. 14.10 – 14.55

Szkoła Promująca Zdrowie

Autobus

Codziennie rano:
7.40 – Przeginia od Ostrej Góry (uczniowie wsiadają na przystanku Ostra Góra, Skotnica, Stara szkoła)

Po południu:
● I kurs: codziennie o 12:35
● II kurs: codziennie o 14:15

Z życia szkoły