Pod takim hasłem w 20 szkołach w Polsce odbyła się kolejna już zbiórka elektrogratów, czyli elektrośmieci. W tym roku również nasza szkoła uczestniczyła w tym wydarzeniu.

W październiku i na początku listopada kotłownia naszej szkoły zamieniała się w istną graciarnię! Czego tu nie ma! Stare odkurzacze i magnetofony pamietające czasy PRL-u, stare wieże, kineskopowe telewizory, ale i „nowsze” rarytaski – irobot, telefony komórkowe, czy „boszka” (znawcy elektro sprzętów na pewno wiedzą o co chodzi). I kilogramy zużytych bateryjek! Jednak niech Was nie zmylą użyte tu zdrobnienia… Wszystkie te „zapomniane”, trzymane na strychach i w piwnicach elektrograty stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla środowiska.

Dlaczego elektrośmieci szkodzą?

Elektrośmieci zawierają liczne szkodliwe substancje, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera, świetlówki czy innego urządzenia elektronicznego, przenikają do gleby. Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami w skrajnych przypadkach może spowodować zatrucie organizmów ludzi i zwierząt substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie.  Dlatego tak ważne jest oddanie elektrośmieci do specjalnych punktów zbierania, dzięki czemu zostaną one oddane procesom odzysku, recyklingu, a szkodliwe substancje zostaną unieszkodliwione.

 Mając to wszystko na uwadze do akcji włączył się Samorząd Szkolny, który zachęcał uczniów do zaangażowania się w zbiórkę. Powstały dwa filmy promujące to wydarzenie, w klasach przeprowadzono pogadanki na temat recyklingu. Blisko 40 uczniów naszej szkoły, za przyniesione baterie i stare, zużyte sprzęty elektryczne otrzymało na zakończenie akcji zestaw owoców. Drodzy Uczniowie! Dziękuję Wam za zaangażowanie i troskę o środowisko.

To nie pierwsza tego typu akcja w naszej szkole. W akcję zbierania elektrośmieci angażujemy się już po raz trzeci, ale teraz już wiemy, że RECYKLING naprawdę DAJE OWOCE!!! Dosłownie i w przenośni J.

Środki na zakup owoców przekazał naszej szkole wrocławski ekolog i podróżnik, Dominik Dobrowolski.

A.Kochanik

 

Dzwonki
1. 8.00 – 8.45
2. 8.50 – 9.35
3. 9.45 – 10.30
4. 10.45 – 11.30
5. 11.45 – 12.30
6. 12.35 – 13.20
7. 13.30 – 14.15
8. 14.20 – 15.05
Stan powietrza
Zdrowa Szkoła
Autobus

Codziennie rano:
● 7.40 Przeginia od Ostrej Góry (uczniowie wsiadają na przystanku Ostra Góra, Skotnica, Stara szkoła)

Po południu:
● 13.30  I kurs
● 15.15  II kurs

Z życia szkoły
Gazetka Szkoły