Jak wiecie, nasza szkoła po raz pierwszy w tym roku rozpoczęła przygodę z ogólnopolską akcją promującą rodzinne czytanie organizowaną przez katowickie Stowarzyszenie Wielka Liga, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Oto krótka historia etapu szkolnego WLC. Przeczytajcie, a dowiecie się z czym związane są liczby użyte w tytule.

17 października, 2016r. – rejestracja naszej szkoły podstawowej na platformie konkursu

700 – to liczba szkół z całej Polski zgłoszonych do konkursu w tym roku (podana przez Stowarzyszenie Wielka Liga)

75 – tylu uczniów z naszej szkoły zadeklarowało swoją chęć uczestnictwa w akcji (klasy II – VI) i jednocześnie na zachętę otrzymało zakładki do książek

55 – tylu uczniów sięgnęło po konkursowe lektury (wywiązało się z deklaracji). Na tle innych zgłoszonych placówek to liczba naprawdę imponująca, fakt do sprawdzenia na stronie WLC, w zakładce WLC wyniki (bez logowania)

470 – to suma rozwiązanych przez uczniów wraz z rodzicami (młodsze klasy) i sprawdzonych przez nauczycieli testów interdyscyplinarnych  w naszej szkole. Tyle też wpisów o zaliczonych bądź nie testach zostało w sumie umieszczonych na platformie konkursu przez szkolnego koordynatora

33 – liczba uczniów, którzy przeczytali wymaganą liczbę książek (przypomnijmy: w okresie od połowy października do połowy lutego przynajmniej 10 pozycji z listy, co daje mniej niż dwa tygodnie na przeczytanie jednej książki!) i jednocześnie poprawnie (przynajmniej na 80pkt.) rozwiązali testy interdyscyplinarne do każdej lektury

336 – liczba przyznanych naklejek za sprawności (jedna naklejka za jeden poprawnie rozwiązany test)

9 lutego, 2017r. – w tym dniu, 33 uczniów napisało test kwalifikacyjny

6 – to liczba najlepszych czytelników, wyłonionych po teście kwalifikacyjnym, laureaci etapu szkolnego:

– Jakub Roś, Karolina Żak, Maria Baranik – z klas 1-3

– Agnieszka Glanowska, Magdalena Kochanik, Milena Solecka – z klas 4-6

21 kwietnia, 2017r. – w tym dniu nasi uczniowie reprezentować będą szkołę w drużynowych półfinałach wojewódzkich, zmagając się z treścią książki A. Szklarskiego – „Tomek na Czarnym Lądzie” oraz tekstem Bronisławy Ostrowskiej – „Bohaterski Miś”

Wszyscy trzymajmy za nich kciuki!!!

Akcja ta doskonale wpisała się we wciąż aktualne zalecenia Ministerstwa dotyczące promowania czytelnictwa w szkołach i bibliotekach. Rozwiązywanie testów interdyscyplinarnych to dla naszych uczniów również okazja do ćwiczenia czytania ze zrozumieniem poleceń i zadań związanych z treścią czytanej lektury, ale także treści związanych z matematyką (zadania tekstowe), językiem angielskim, ogólnej wiedzy z przyrody. Zadania odsyłały do poszukiwania odpowiedzi w encyklopedii i słownikach, słowem zmuszały czytelnika do sięgnięcia nie tylko do lektury, ale również do innych źródeł wiedzy (przy czym zalecana była wersja papierowa). Ba, sama akcja czytelnicza zachęcała do udania się nie tylko do najbliższej szkolnej biblioteki, ale do tych dalej położonych, nawet w innych miejscowościach. O tym, jak trudno było czasem „zdobyć” daną lekturę wiedzą najlepiej sami rodzice. W szkole pojawił się trend „wędrującej książki” polegający na wzajemnym przekazywaniu sobie nawzajem zdobytego i przeczytanego tytułu.

Wielka Liga Czytelników okiem dzieci

Oprócz przeczytania lektur nasi czytelnicy zobowiązani byli także do krótkiej wypowiedzi pisemnej pt. „Gdzie zamieszka Twoja zakładka?” oraz do zilustrowania ulubionej książki. Oto wybrane prace dzieci:

W tym miejscu należy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w akcję: uczniom – za chęć udziału w konkursie i wytrwałość w zdobywaniu sprawności, rodzicom – za motywowanie swoich pociech i ogrom pracy włożony we wspólne czytanie, nauczycielom – za motywowanie uczniów do wysiłku i pracę z rozwiązanymi testami uczniów. Dziękujemy również Radzie Rodziców szkoły podstawowej za ufundowanie nagród książkowych dla 33 uczniów, którzy zdobyli minimum 10 sprawności.

Mamy nadzieję, iż tegoroczna przygoda z Wielką Ligą Czytelników nie będzie ostatnią w naszej szkole ;)

 

Szkolni Koordynatorzy

Agnieszka Kochanik, Zofia Piekarz

Dzwonki
1. 8.00 – 8.45
2. 8.50 – 9.35
3. 9.40 – 10.25
4. 10.40 – 11.25
5. 11.40 – 12.25
6. 12.30 – 13.15
7. 13.20 – 14.05
8. 14.10 – 14.55
Szkoła Promująca Zdrowie
Autobus

Codziennie rano:
7.40 – Przeginia od Ostrej Góry (uczniowie wsiadają na przystanku Ostra Góra, Skotnica, Stara szkoła)

Po południu:
● I kurs: codziennie o 12:35
● II kurs: codziennie o 14:15

Z życia szkoły