
W ramach akcji, w 20 wybranych miejscowościach w Polsce, organizowane są zbiórki elektroodpadów, za które w zamian rozdawane są pyszne owoce.
Zespół Szkół w Przegini również bierze udział w tym przedsięwzięciu.
ELEKTROGRATY! stare lodówki, suszarki, laptopy, telefony, baterie, świetlówki – jednym słowem wszystkie zużyte, zepsute i niepotrzebne sprzęty na prąd
przynieś z mieszkania do punktu zbierania!
Zbiórka będzie prowadzona od 2 do 27 października, 2017r
Miejsce zbiórki: kotłownia
Głównym partnerem akcji „Recykling daje owoce” w Polsce jest
Europejska Platforma Recyklingu
Pomysłodawcą akcji jest
ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski
Akcję w Przegini organizują:
Agata Krzystanek i Agnieszka Kochanik ( z czynnym udziałem Samorządu Uczniowskiego)
Dlaczego elektroodpady są tak niebezpieczne?
Czy wiesz, że:
– 1 bateria „paluszek” wrzucona do zwykłego śmietnika może zanieczyścić 1 m3 środowiska?
– Jeden telewizor wrzucony do niewielkiego jeziora może zatruć ekosystem wodny na wiele lat?
Dlaczego Elektrośmieci szkodzą?
Elektrośmieci zawierają liczne szkodliwe substancje, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera, świetlówki czy innego urządzenia elektronicznego, przenikają do gleby. Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami w skrajnych przypadkach może spowodować zatrucie organizmów ludzi i zwierząt substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie. Dlatego tak ważne jest oddanie elektrośmieci do specjalnych punktów zbierania, dzięki czemu zostaną one oddane procesom odzysku, recyklingu, a szkodliwe substancje zostaną unieszkodliwione.
Co znajduje się w elektrośmieciach?:
Rtęć – zawarta jest w niektórych świetlówkach. Jeśli trafi do zbiorników wodnych, a później przeniknie do mózgu człowieka, czy zwierząt, może spowodować zaburzenia wzorku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania.
Związki bromu – stosowane są w komputerach. Po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.
Kadm – zawarty w bateriach urządzeń elektrycznych zaburza czynności nerek, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia, powodując deformację szkieletu i zaburza funkcje rozrodcze.
PCB – pełni w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące, po dostaniu się do wód gruntowych przenika do gleby i atmosfery, a następnie do tkanki tłuszczowej ludzi i zwierząt Powoduje min. uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne a także opóźnienia w rozwoju niemowląt.
R-12 – czyli freon. W klimatyzatorach i lodówkach pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Od roku 1998 nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, jednak spotykany jest w urządzeniach starszego typu.
Azbest – używany w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych m.in. ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Jest przyczyną wielu chorób np. pylicy azbestowej, raka płuc i nowotworu międzybłoniaka opłucnej.
Co dzieje się dalej z elektrośmieciami?
Zebrane w punktach zbierania czy odebrane z domu elektrośmieci trafią do zakładu przetwarzania, gdzie nastąpi bezpieczny demontaż sprzętu. Pozyskane w ten sposób materiały można wykorzystać ponownie do produkcji nowych urządzeń, np. 90% zużytej świetlówki można wykorzystać do produkcji nowej.
Dlaczego warto zużyte elektroodpady segregować i oddawać do recyklingu?
Czy wiesz, że:
– 56% części ze starego telewizora nadaje się do ponownego przetworzenia?
– Recykling 1 lodówki ogranicza emisję CO2 o ponad 2 tony!
– Płyty CD i DVD zrobione są z tworzywa sztucznego, które może być odzyskane i ponownie wykorzystane np. do produkcji bieżni, butów lub szyb pancernych
Co zaliczamy do elektrośmieci?
- Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego np. lodówki, zamrażarki, pralki, urządzenia kuchenne, mikrofalówki, grzejniki elektryczne, wentylatory itp.
- Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego np. odkurzacze, żelazka, tostery, wagi, suszarki, młynki do kawy, elektryczne szczoteczki do zębów, golarki itp.
- Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjnych np. komputery stacjonarne, laptopy, drukarki, muszki, klawiatury, monitory, notebooki, kopiarki, maszyny do pisania, kalkulatory, telefony, USB itp.
- Sprzęt audiowizualne np. odbiorniki radiowe, telewizyjne, kamery, sprzęt hi-fi, video, wzmacniacze, instrumenty muzyczne itp.
- Sprzęt oświetleniowy np. świetlówki , żarówki
- Narzędzia elektryczne i elektroniczne np. wiertarki, piły, maszyny do szycia, urządzenia do przetwarzania drewna, m
etalu i innych materiałów, spawarki, lutownice, kosiarki itp.
- Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy np. kolejki elektryczne lub tory wyścigowe kieszonkowe konsole do gier video, gry video, sprzęt sportowy z elektrycznymi, bądź elektronicznymi częściami składowymi itp.
- Elementy usunięte z zużytych urządzeń np. tonery, pudełka z tuszem, po tuszu (do drukarek), kable, płytki z komputera, płytki z radia, kineskopy itp.
- Baterie, akumulatorki, płyty CD, DVD itp. – te zbieramy przez cały czas do pudełek zlokalizowanych na terenie szkoły.
Podejmiesz wyzwanie?