Pod takim hasłem, 9 lutego rozpoczęliśmy w naszej szkole zbiórkę zużytych baterii, przyłączając się tym samym do ogólnopolskiej akcji. Tradycyjnie, w  Dniu Zakochanych (u nas wcześniej ze względu na ferie) 14 lutego 2018 organizowana jest już VIII edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „EkoWalentynki – czyli kochamy recykling!”.

„W ramach akcji planujemy zebrać minimum 1 milion sztuk zużytych baterii, rozdając za nie słodkie serduszka: czekoladki, pierniki i lizaki oraz oczywiście walentynkowe kwiatki” –  mówi pomysłodawca akcji, ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski – „Od wielu lat w ramach “EkoWalentynek” udowadniamy, że podczas święta zakochanych, na to najwspanialsze uczucie zasługuje również Ziemia. Przypominamy, że codzienna troska o otaczający świat jest najlepszym dowodem miłości do naszej planety”.

W akcję zaangażowało się ponad 70 miejscowości w całej Polsce i tysiące wolontariuszy. Uczestnicy otrzymali bezpłatne pojemniki do zbiórki baterii oraz wsparcie finansowe na zakup walentynkowych upominków. Po akcji zapewniony będzie bezpłatny odbiór zebranych baterii i elektrogratów, które następnie zostaną poddane procesowi recyklingu!

Akcja “EkoWalentynki – czyli kochamy recykling” organizowana jest dzięki pomocy i zaangażowaniu firm: REMONDIS Electrorecycling, Electro-System Organizacja Odzysku SEiE sp. z o.o. i ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE S.A. – firmy te są liderami zbiórki i recyklingu baterii i elektroodpadów w Polsce i Europie.

Jeszcze za wcześnie, by mówić o rezultatach zbiórki. Jednak nie mamy wątpliwości, iż przy takim zaangażowaniu uczestników w całej Polsce uda się zebrać w ramach akcji nie milion, ale o wiele więcej zużytych baterii! Informacje o akcji w Polsce: http://cyclingrecycling.eu/aktualnosci/ekowalentynki-2018-czyli-kochamy-recykling

http://www.czaplinek.pl/content/i-ju%C5%BC-po-%E2%80%9Eeko-walentynkach%E2%80%9D

http://goldap.org.pl/2018/02/dwojka-informuje-ekowalentynkowy-superwynik

 

W naszej szkole inauguracja wydarzenia cieszyła się dużym zainteresowaniem. Tylko 9 lutego zebraliśmy prawie trzy pojemniki zużytych baterii oraz cały kosz drobnych elektrogratów. Zachętki, czyli lizakowe serducha smakowały najbardziej (rozdaliśmy ich ponad 100!). A to dopiero początek! Mamy dobrą informację dla tych uczniów, co nie zdążyli na zbiórkę przed feriami, ale i do wszystkich mieszkańców Przegini – baterie i drobny zużyte „śmieci” elektroniczne (kable, podzespoły, gniazdka drobne AGD itp.) można przynosić do Zespołu Szkół w Przegini do Dnia Ziemi, czyli do 22 kwietnia! Zostało nam jeszcze trochę słodkości….

Przypominamy, iż to nie pierwsza tego typu akcja w Zespole Szkół w Przegini przy współpracy ze wspierającymi nas partnerami. Jesienią przyłączyliśmy się do akcji Recykling daje owoce, w jej ramach zebraliśmy i oddaliśmy do recyklingu ok 200kg zużytego sprzętu elektronicznego. W zamian rozdawaliśmy pyszne owoce. Najważniejsza we wszystkich tego typu akcjach jest ich wartość edukacyjna – to zachęta do troski o najbliższe środowisko, o naszą planetę, o którą tak naprawdę powinniśmy dbać każdego dnia (min.in. poprzez segregację odpadów, o której niestety często zapominamy), to „wyrabianie nawyku” od najmłodszych lat, nie poprzez suchą teorię, ale właśnie dzięki takim eventom i ciekawym akcjom ekologicznym. A więc:

Razem dbajmy o Ziemię! Pamiętajcie – akcja trwa do 22 kwietnia!

DZIĘKUJĘ  wszystkim, którzy przyłączyli się do zbiórki, a także dziewczętom z klasy V oraz przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego za pomoc podczas organizacji zbiórki, zaś Pani Marioli Zając za zorganizowanie stoiska J. Podziękowania kieruję również do partnerów akcji – firm wspierających oraz pomysłodawcy i ogólnopolskiego koordynatora EkoWalentynek i innych ekologicznych działań Pana Dominika Dobrowolskiego, mając nadzieję na dalszą współpracę.

 

Koordynator akcji w szkole: Agnieszka Kochanik

Dzwonki
1. 8.00 – 8.45
2. 8.50 – 9.35
3. 9.45 – 10.30
4. 10.45 – 11.30
5. 11.45 – 12.30
6. 12.35 – 13.20
7. 13.30 – 14.15
8. 14.20 – 15.05
Stan powietrza
Zdrowa Szkoła
Autobus

Codziennie rano:
● 7.40 Przeginia od Ostrej Góry (uczniowie wsiadają na przystanku Ostra Góra, Skotnica, Stara szkoła)

Po południu:
● 13.30  I kurs
● 15.15  II kurs

Z życia szkoły
Gazetka Szkoły
2018 marzec/kwiecień